Port Kultury Pomorza Zachodniego

  • 11.08.2021, 23:01
  • Daniel Źródlewski
Port Kultury Pomorza Zachodniego
W najbliższą sobotę, 14 sierpnia 2021 roku, ruch w Porcie Kultury Pomorza Zachodniego będzie spory. Zapraszamy do udziału w dwóch wydarzeniach - grze terenowej „Archipelag pamięci” oraz wernisażu „Kary Bór” w ramach drugiej odsłony projektu fotograficznego „Jestem Okiem”. Zapowiadany na wieczór koncert zespołu Stary Szmugler odbędzie się w innym terminie. Za zmianę w programie przepraszamy, a nowy termin wydarzenia podamy niezwłocznie. Na wszystkie wydarzenia wstęp wolny!

Między 11.00 a 17.00
„Archipelag Pamięci”
Start: pl. Mickiewicza, przed siedzibą MDK Świnoujście
„Archipelag Pamięci” to rodzinna zabawa historyczno-krajoznawcza. W ramach gry terenowej spontanicznie zebrane zespoły (minimum 2 osoby) będą odkrywać mało znane wątki historii zasiedlania Świnoujścia przez polskich osadników po drugiej wojnie światowej. Zabierz przyjaciół lub rodzinę oraz… smartfona uzbrojonego w aplikację do odczytywania QR-kodów i poczuj się jak grupa osadników w powojennym, wyspiarskim mieście. Dowiesz się jaką rolę odegrało w nim radzieckie wojsko, poznasz historię o dobrym niemieckim lekarzu i przekonasz się jak działała „banda Annasza”. Uwaga! Obowiązują zapisy. Szczegóły na www.archipelag.edu.pl oraz w serwisach Miejskiego Dom Kultury w Świnoujściu (www.mdk.swinoujscie.pl oraz na Facebooku instytucji)


18.00 | Galeria Sztuki Współczesnej ms44
Wernisaż fotografii „Kary Bór”
Wystawa „Kary Bór” w ramach cyklu „Zupełnie nowa Mitologia” to podsumowanie drugiej odsłony projektu fotograficznego „Jestem Okiem”. W wydarzeniu biorą udział mieszkający na wyspach fotograficy - Ewelina Regina Bryguła, Katarzyna Nadworna, Karolina Gajcy, Konrad Szablewski oraz Mieczysław Tyburski. Kuratorem wystawy jest Andrzej Pawełczyk.

Mit obdarza człowieka wiedzą o sobie samym, a poprzez to, umożliwia wyobrażenie i zbudowanie harmonijnej kosmogonii codzienności, porządkującej świat wokół nas. Zwłaszcza ten najbliższy, lokalny. Zdejmując z niego odium prowincjonalności, poprzez uniwersalność cechującą mitologiczne imaginarium. Tak więc osnowa mitu, zapewnia wątkowi dnia codziennego nie tylko trwałość i regularność, ale również intrygującą wielobarwność. Budujący tożsamość lokalną, projekt fotograficzny Kary Bór to próba odkrycia, wydobycia, wyłuskania z krajobrazowej i rodzajowej tkanki dzielnicy Świnoujścia Karsiboru, elementów mitycznych, baśniowych, fantasmagorycznych. „Zupełnie nowa Mitologia” w ramach której realizowane będzie to zamierzenie, odkrywa i ukazuje pozorność codzienności, pod pozorem której kryje się narosły, choć jeszcze nowy mitologiczny pejzaż. Odkrywany przy pomocy wrażliwej wyobraźni a następnie obiektywu i kadru (może i prowokacji). Jeśli w konsekwencji takiego zamierzenia otrzymamy zbiór opowieści jeszcze nie ujawnionych, które swój początek mają w nienapisanych ale prześnionych historiach, legendach, baśniach, podaniach o wyspie, zupełnie nowa mitologia stanie się historią społecznie żywą.

 

Daniel Źródlewski

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu ECHOmedia.info z siedzibą w Gryficach jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe