ZAMEK KSIĄŻĄT POMORSKICH W SZCZECINIE

  • 30.07.2021, 12:59
  • Zamek Książąt Pomorskich
ZAMEK KSIĄŻĄT POMORSKICH W SZCZECINIE Natalia Wesołowska. Fot. Joanna Dominiak
Program wydarzeń kulturalnych – sierpień 2021

Informujemy, że z uwagi na wciąż trwające obostrzenia związane z COVID-19, na terenie Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie obowiązuje przestrzeganie reżimu sanitarnego, według aktualnych wytycznych Ministerstwa Zdrowia i regulaminów: obiektu, zwiedzania oraz uczestnictwa w wydarzeniach

 

Spotkania, spektakle i koncerty - wydarzenia z udziałem publiczności, odbywać się będą z zachowaniem wymaganego reżimu sanitarnego. Liczba osób jest ograniczona.

Ze względu na pogodę lub sytuację epidemiczną wydarzenia mogą zostać odwołane lub przełożone.

 

 

KONCERTY PLENEROWE

 

RECITAL MAGDY UMER

21 sierpnia (sobota), godz. 20:00

Duży Dziedziniec, bilety 80 zł i 70 zł (ulgowy)

 

Magda Umer – wokalistka i mistrzyni interpretacji piosenki literackiej. W perfekcyjny sposób potrafi połączyć słowo z muzyką, a dzięki tej niezwykłej umiejętności śpiewane przez nią piosenki uzyskały miano kultowych.

 

Podczas recitalu usłyszymy utwory z płyt „Noce i sny”, „Wciąż się na coś czeka”, a także znane i lubiane piosenki z repertuaru wokalistki m.in. „Już szumią kasztany”, „Oczy tej małej” czy „O niebieskim pachnącym groszku”. Jak na Mistrzynię Mowy Polskiej przystało (2005), Magda Umer pięknie opowiada o autorach piosenek i o swoim życiu, tworząc w ten sposób wyjątkowy spektakl.

 

Publiczność będzie miała okazję wysłuchać piosenek takich twórców jak Agnieszka Osiecka, Jeremi Przybora, Wojciech Młynarski, Magda Czapińska, Andrzej Woyciechowski, Andrzej Trzebiński, Jonasz Kofta, Jerzy Jurandot, Konstanty Ildefons Gałczyński, oraz kompozycji Seweryna Krajewskiego, Krzysztofa Knittla, Wojciecha Trzcińskiego, Jarosława Abramowa, Zygmunta Koniecznego, Władysława Szpilmana, Freda Buscaglione, Bułata Okudżawy, Jerzego Wasowskiego, Adama Sławińskiego, Jerzego Matuszkiewicza.

 

Artystce towarzyszyć będzie zespół znakomitych muzyków w składzie: Paweł Stankiewicz (gitara), Bartłomiej Krauz (akordeon), Maciej Szczyciński (kontrabas), Piotr Maślanka (perkusja), pod kierownictwem pianisty i autora wszystkich aranżacji – Wojciecha Borkowskiego.

 

Magda Umer jest nie tylko pieśniarką. Wyreżyserowała wiele wspaniałych koncertów i widowisk teatralnych. W wielu z nich, m.in. „Zimy żal” (1989), „Big Zbig show” (1992), „Kobieta zawiedziona” z Krystyną Jandą (1994), „Mężczyźni mojego życia” (1995), „Zielono mi” (1997), „Młynarski czyli trzy elementy” (Teatr Ateneum 2003), czy we wspólnym przedsięwzięciu z Andrzejem Poniedzielskim „Chlip hop” (2006), współtwórcą muzycznym był Wojciech Borkowski, towarzyszący artystce nieprzerwanie od blisko 40 lat.

W roku 2019 Magda Umer obchodziła 50-lecie działalności scenicznej.

 

 

15. Festiwal Komedii SZPAK

Szczecin rządzi!

12-14 sierpnia (czwartek – sobota)

Organizatorzy: Stowarzyszenie Winda Kreatywnych i Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie

Miejsce: Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie

 

SZPAK to wyjątkowe wydarzenie, podczas którego widzowie mają okazję poznać propozycje na co dzień niedostępne w mediach czy na deskach teatrów instytucjonalnych. Wspólnym mianownikiem jest szeroko rozumiana komedia, która oprócz wywołania uśmiechu zmusza do refleksji, wzruszeń i wbija szpilkę w absurdy otaczającej nas rzeczywistości. Festiwal obejmuje prezentacje z pogranicza teatru, kabaretu, pantomimy i muzyki. To swoisty kolaż różnych środków wyrazu. Festiwal jest też platformą rozwoju i konfrontacji swoich dzieł z widzem, jurorem i innymi wykonawcami dla młodych, obiecujących zespołów i solistów. W tym roku na scenie SZPAKA pojawią się takie gwiazdy komedii jak Łukasz „Lotek” Lodkowski, Joanna Kołaczkowska oraz kabaret Hrabi.

Bilety na stronie szpak.info.pl/bilety

 

12 sierpnia (czwartek)

IMPRO Z KRYPTY – wieczór komedii improwizowanej

godz. 19:00, bilety 25 zł

Wieczór szalonych komediowych improwizacji. Spektakl, który powstanie na gorąco, tu i teraz. Dzięki współpracy z widownią artyści stworzą zaskakujące widowisko, którego nie da się powtórzyć. Idąc po raz drugi na Impro z Krypty nie zobaczysz tego samego przedstawienia. Grupę tworzą aktorzy szczecińskich teatrów, m.in. Adrianna Janowska-Moniuszko, Marta Uszko-Tychulska, Katarzyna Nowak, Adam Kuzycz-Berezowski, Rafał Hajdukiewicz, Paweł Niczewski, Wojciech Sandach, Maciej Sikorski, Mateusz Wiśniewski, Kacper Odrobny – pianino.

 

IMPRO DLA KAŻDEGO! – szczeciński dżem impro

godz. 20:30, wstęp wolny

prowadzenie Paweł Niczewski

Dżem improwizowany, w którym każdy będzie mógł spróbować swoich sił na festiwalowej scenie. Show otwarte dla debiutantów, podczas którego zaprezentowane zostaną gry improwizowane, a ich scenariusz oparty będzie o sugestie publiczności.

 

13 sierpnia (piątek)

SZCZECIŃSKI OPEN-MIC

godz. 18:00, wstęp wolny

prowadzenie Damian Usewicz

Chcesz spróbować swoich sił i postawić pierwsze kroki na stand-upowej estradzie? To wieczór dla Ciebie! Debiutanci oraz zaprawieni w komediowych bojach komicy sprawdzą na szczecińskiej widowni fragmenty swoich nowych oraz premierowych programów.

 

ADAM VAN BENDLER w programie stand-up PLACEBO

godz. 19:00, bilety 40 zł

W nowym programie Adama, usłyszymy m.in. o wszystkich pokusach i skutkach pracy komika w polskim show biznesie. Emocjonalna kolejka górska, w której ostatni wagonik złowrogo piszczy, a operator chyba zapomniał, że przejażdżka jeszcze się nie skończyła, zostawiając na górze krzyczących ludzi. Co jest sposobem na karierę i dlaczego nie można zbudować z pieniędzy ściany, chroniącej przed depresją i wieczną pustką? Tego dowiecie się z nowego programu „Placebo” który wjeżdża właśnie na polskie sceny!

 

LOTEK i RUTEK PREZENTUJĄ

godz. 21:00, bilety 60 zł

Łukasz „Lotek” Lodkowski i Rafał Rutkowski

Prawdziwy hit festiwalowy! Jedyna taka okazja, aby zobaczyć internetowe show Lotka i Rutka na żywo na scenie! Komicy zabiorą nas w podróż po najlepszych fragmentach zrealizowanych dotąd programów, a specjalnie dla SZPAK-owej publiczności pokażą też sceny i skecze, które nie znalazły miejsca w dotychczasowych odcinkach Lotek i Rutek prezentują. Nie możecie tego przegapić, to się już po prostu nigdy nie powtórzy!

 

14 sierpnia (sobota)

SZCZECIN Z GŁOWĄ! – wycieczka z komedią w tle

godz. 14:00, wstęp wolny

prowadzenie Przemek Głowa, start z Zamku Książąt Pomorskich

Wyjątkowa, komediowa wycieczka z prawdziwym znawcą szczecińskich anegdot Przemkiem Głową! Przemek poprowadzi nas swoją autorską trasą, podczas której zwiedzimy miejsca nieoczywiste i posłuchamy najciekawszych anegdotek z dawnej i współczesnej historii naszego miasta.

 

KABARET HRABI - szczecińska premiera programu „Ariaci”

godz. 18:00, bilety 100 zł

Wykonawcy: Joanna Kołaczkowska, Dariusz Kamys, Tomasz Majer, Łukasz Pietsch, Czesław Jakubiec.

Badania dowodzą, że statystyczny Polak do opery idzie raz na 150 lat. Udając się na spektakl „Ariaci”, będzie można… mieć to z głowy. Hrabi i Jakubiec udowadniają, że opera może być dla człowieka zrozumiała, pouczająca, wzruszająca, a nawet zabawna.

Kabaret Hrabi to esencja purnonsensowego dowcipu, a zarazem jedyny bodaj kabaret, na którego spektaklach zdarzają się przypadki zasłabnięcia ze śmiechu. Niezmiennie bawią odkrywczym spojrzeniem na relacje damsko-męskie, niekonwencjonalnym podejściem do wyzwań codzienności i prezentowaniem sposobów na radzenia sobie z przeciwnościami losu.

Czesław Jakubiec to śpiewak, meloman i komik. Jako śpiewak operowy, obdarzony poczuciem humoru, od lat z powodzeniem łączy dwa światy – muzyczny i komediowy. W widowiskach na pograniczu koncertu i kabaretu, wyśmienita muzyka komponuje się z błyskotliwym żartem, a całość – obok solidnej porcji oczyszczającego śmiechu – dostarcza kilku łez wzruszenia.

 

RECITAL JOANNY KOŁACZKOWSKIEJ

godz. 21:00, bilety 50 zł

muzyka – Łukasz Pietsch

Wyjątkowy recital królowej polskiego kabaretu – Joanny Kołaczkowskiej. Brawurowe kreacje aktorskie, wbijający w fotel wokal i równie zamaszyste dźwięki akompaniującego Łukasza „Lopeza” Pietscha na pewno na długo zapadną w pamięci.

 

 

 

Zamkowe Lato Artystyczne 2021

 

CHÓR AKADEMII MORSKIEJ

pod dyrekcją dr hab. Sylwii Fabiańczyk-Makuch

1 sierpnia (niedziela), godz. 16:00

Duży Dziedziniec, bilety 10 zł i 5 zł ulgowy

W programie koncertu znajdą się kompozycje o tematyce marynistycznej oraz znane piosenki z gatunku muzyki popularnej. Publiczność będzie miała okazję wysłuchać klasycznych utworów specjalnie skomponowanych dla zespołu oraz morskich pieśni, takich jak: „Kapitańskie tango”, „10 w skali Beauforta”, „Parostatek” czy „Yellow Submarine”. Repertuar koncertu wzbogacą również popularne szlagiery w oryginalnych aranżacjach chóralnych, m.in. „Ob-La-Di, Ob-La-Da”, „Radio Ga Ga” czy „Lemon Tree”.

 

Chór Akademii Morskiej w Szczecinie pod dyrekcją dr hab. Sylwii Fabiańczyk-Makuch działa na scenie muzycznej już 18 lat. Zespół szybko stał się wizytówką miasta i regionu, szerząc morską tradycję w kraju i poza jego granicami. Koncertowali m.in. w Japonii, Tajwanie, Kanadzie, Ekwadorze, Rosji, Malcie, Turcji i Macedonii. Poprzez swoją działalność, pasję i zaangażowanie chór wykreował szeroko rozpoznawalny, charakterystyczny dla siebie wizerunek, nawiązujący do tematyki morskiej i miasta, za co w roku 2019 został odznaczony honorowym tytułem Ambasadora Szczecina.

W ciągu ostatnich lat chór zdobył blisko 70 głównych nagród festiwalowych na najważniejszych krajowych i międzynarodowych konkursach (w tym 12 Grand Prix i 40 Złotych Medali), a także otrzymał liczne nagrody uznaniowe instytucji kultury. Zespół ma na swoim koncie siedem płyt, jest także autorem nietuzinkowego projektu Wspólne Brzmienia, łączącego chóralistykę z innymi gatunkami muzycznymi.

 

TRIO CON FUOCO

„100 lat Piazzolla” 

8 sierpnia (niedziela), godz. 16:00

Duży Dziedziniec, bilety 10 zł i 5 zł (ulgowy)

 

W tym roku przypada setna rocznica urodzin legendarnego kompozytora tanga argentyńskiego, Astora Piazzolli. Z tej okazji zespół uzdolnionych muzyków - Edyta Wolańska (skrzypce), Natalia Wesołowska (wiolonczela) i Oleg Wolański (akordeon), przygotował program z utworami mistrza.

 

Usłyszymy:

1. Astor Piazzolla - Street Tango

2. Astor Piazzolla - La Muerte del Angel

3. Astor Piazzolla - Oblivion

4. Astor Piazzolla - Libertango

5. Astor Piazzolla - Cztery Pory Roku w Buenos Aires

 

O artystach:

Edyta Wolańska – skrzypaczka. Ukończyła z wyróżnieniem Akademię Sztuki w Szczecinie, gdzie obecnie pracuje jako asystent wykładowca. Solistka grupy pierwszych skrzypiec Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie oraz koncertmistrzyni wielu międzynarodowych projektów orkiestrowych. Współpracowała z wieloma wybitnymi instrumentalistami: Shlomo Mintz, Jozsef Lendvay, Jan Stanienda, Tomasz Tomaszewski czy Daniel Stabrawa. Jest laureatką licznych konkursów, m.in. Ogólnopolskiego Przeglądu Młodych Skrzypków w Bystrzycy Kłodzkiej (w latach 1999 do 2001), Makroregionalnych Przesłuchań klas skrzypiec w Elblągu (2008), finalistka Ogólnopolskiego Konkursu Skrzypcowego im. Grażyny Bacewicz we Wrocławiu (2002) oraz „Concorso Musicale Europeo Citta di Filadelfia" we Włoszech.

Natalia Wesołowska – wiolonczelistka. W 2014 roku uzyskała stopień magistra na Akademii Sztuki w Szczecinie w klasie wiolonczeli dr. hab. Tomasza Szczęsnego. Swoje umiejętności doskonaliła na mistrzowskich kursach wiolonczelowych i kameralnych. Brała udział w konkursach krajowych i międzynarodowych. Jako kameralistka i muzyk orkiestrowy występowała w USA (New York: Carnegie Hall i Lincoln Center), Niemczech, Dani, Holandii, Czechach, na Litwie i Ukrainie. W 2015 roku była koordynatorem projektu International Lutosławski Youth Orchestra. Aktywnie uczestniczy w życiu muzycznym Szczecina. Od 2017 roku jest członkiem grupy wiolonczel Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie. Do końca 2018 roku współprowadziła Szczecińską Młodzieżową Orkiestrę Kameralną. Za wybitne osiągnięcia w nauce dwukrotnie otrzymała stypendium Prezesa Rady Ministrów.

Oleg Wolański – akordeonista, organista. Z wynikiem celującym ukończył Narodową Akademię Ukrainy im. Piotra Czajkowskiego w Kijowie (studia magisterskie) oraz podyplomowe studia o specjalizacji instrumentalistyka - akordeon (dyplom z wyróżnieniem) Absolwent studium organistowskiego „Pro Musica Sacra” w Szczecinie. Laureat wielu międzynarodowych konkursów i festiwali muzycznych, takich jak XX Festa Internazionale Della Fisarmonica Erbezzo (Grand Prix) oraz XVIII Festival Internazionale Della Fisarmonica „Dolomiti” (Grand Prix). Wykonując partie solowe akordeonu koncertował z wieloma europejskimi zespołami, orkiestrami kameralnymi i symfonicznymi. Występował m.in w Teatro Salieri (Legnago), Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie czy Operze na Zamku w Szczecinie. Od 2017 roku prowadzi klasę akordeonu w Państwowej Szkole Muzycznej I stopnia im. Tadeusza Szeligowskiego w Szczecinie. Doktorant Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku.

 

 

ORKIESTRA LUDWIKA SARSKIEGO

15 sierpnia (niedziela), godz. 16.00

Duży Dziedziniec, bilety 10 zł i 5 zł (ulgowy)

 

Kolektyw artystyczny założony przez dwóch multiinstrumentalistów - kompozytorów: Damiana Szymczaka oraz Piotra Tomalę. Artyści łączą w swojej twórczości takie style jak early jazz, ragtime, tango, swing, czy klezmer. Zespół z dużym powodzeniem koncertuje w Polsce i za granicą. Charakteryzują ich kameralne koncerty i wykonywanie na żywo autorskiej muzyki do niemych filmów, m.in. Bustera Keatona, Charliego Chaplina, Aleksandra Hertza, Romana Polańskiego.

Koncert promuje płytę „The Kid”. W roku 2021 przypadła 100 rocznica premiery filmu niemego pt. „Brzdąc" w reżyserii Charliego Chaplina. Z tej okazji Orkiestra Ludwika Sarskiego wydała wyjątkowy album, który jest hołdem dla twórczości Chaplina, inspirowany właśnie tym dziełem. Podczas pracy w studio artyści jednocześnie oglądali film i nagrywali swoje partie, dzięki czemu muzyka, zawarta na tej płycie, płynnie podąża za obrazem. Płyta „The Kid” to suita z muzyką filmową, utrzymana w stylistyce early jazzu, jazz waltz’ów, ragtime’ów i bardzo emocjonalnych utworów, która wiernie odzwierciedla charakter scen zawartych w filmie oraz idealnie oddaje klimat niemego kina.

 

W programie koncertu:

1. Sarski Theme

2. Loneliness

3. Charlie’s Rag

4. Please love me

5. Dailyness

6. Working day

7. Dangerous filrt

8. Run !

9. Blues ?

10. Impressario Waltz

11. Pancakes

12. Brawl

13. Big Brother’s Blues

14. Brawl II

15. Big Brother’s Blues II

16. Please love me II

17. Waltz for John

18. Father’s sadness

19. No home

20. Dreamland

21. Waltz for John II

 

DNI KULTURY UKRAIŃSKIEJ

22 i 29 sierpnia (niedziele), godz. 16.00

Wstęp wolny

liczba miejsc ograniczona (bezpłatne wejściówki w kasie Zamku dostępne od 18 sierpnia)

Organizator wydarzenia: Związek Ukraińców w Polsce, Oddział w Szczecinie

Więcej informacji i program na stronie organizatora https://www.facebook.com/ukraincy.szczecin

–----------------------------------------------      

SAGITTARIUS BLUES GROUP

5 września (niedziela), godz. 16:00

Duży Dziedziniec, bilety 10 zł i 5 zł (ulgowy)

 

Polski zespół blues rockowy założony w 1981 roku. W 1985 r. grupa zakwalifikowała się do „Złotej Dziesiątki” Ogólnopolskiego Młodzieżowego Przeglądu Piosenki we Wrocławiu, koncertowała na XXII Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu, na festiwalach "Blues Top '85" w Sopocie, „Jesień z Bluesem '85” w Białymstoku, brała udział w „Koncercie Czystych Serc” w warszawskiej Hali Gwardii. W latach 1986-1987 zespół występował m.in. na świnoujskiej „FAMIE” (1986), „Rawie Blues '87” w Katowicach, „VI Muzycznym Campingu” w Brodnicy (1987 - gościnnie ze Sławkiem Wierzcholskim), festiwalu w Jarocinie (1987), „Spotkaniach Bluesowych” w Rzeszowie (1986, 1987) i „TGB Rock '85” w Stalowej Woli (1985), zagrał trasy koncertowe z Tadeuszem Nalepą (wspólne występy w rzeszowskim klubie „Dedal” i Filharmonii Rzeszowskiej), zespołami Dżem i Nocna Zmiana Bluesa. W początkowych latach działalności w muzyce Sagittariusa brzmiały elementy charakterystyczne dla klimatu amerykańskiego blues rocka z przełomu lat 60. i 70. Później zespół oddalał się coraz bardziej od konwencji bluesowej, upatrując w nowych stylach muzycznych szansy na znalezienie dla siebie nowego miejsca na rynku muzycznym. Po kilkakrotnych zmianach składu grupa rozwiązała się na początku lat 90. W grudniu 2011, po niezwykłym koncercie z okazji 50-lecia nadania praw miejskich Nowej Dębie (gdzie zespół spotkał się razem na scenie po ponad 20 latach) doszło do reaktywacji. Koncert został zarejestrowany i następnie wydany w 2012 r. jako album CD/DVD pt: „Sagittarius - Deszczowy Blues”. W 2013 roku zespół na nowo rozpoczął regularną działalność koncertową. 24 sierpnia 2013 r., na zaproszenie Piotra Nalepy, wziął udział w Koncercie Pamięci Tadeusza Nalepy w dniu rocznicy siedemdziesiątych urodzin artysty.

 

Zespół wystąpi w składzie: Robert Lubera, Andrzej Kosiorowski, Mariusz Moskalewicz i Andrzej Paprot.

 

 

Dla Dzieci

WAKACJE W ZAMKU

 

Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie w sezonie letnim organizuje dla dzieci i młodzieży szereg wydarzeń artystycznych i edukacyjnych. W programie Wakacji w Zamku m.in. spektakle, warsztaty, interaktywne czytanie.

 

LETNI CYKL PRZEDSTAWIEŃ DLA DZIECI

Teatr Rozmaitości GWITAJCIE

Dziedziniec Menniczy, bilety 10 zł (dziecko), 20 zł (opiekun)

Spektakle przeznaczone dla dzieci do 12 lat

 

CZAS CZARODZIEJ

7 sierpnia (sobota), godz. 11:00

Bajka o tajemnicy wiecznej młodości nie tylko dla dzieci. Od wieków ludzie starają się przechytrzyć upływający czas. Niestety bezskutecznie.

Ale gdyby się tak zaprzyjaźnić z Panem Czarodziejem Czasem, to może byłby on dla nas trochę łaskawszy...

 

BAJKI PANA BRZECHWY

21 sierpnia (sobota), godz. 11:00

Pełen humoru spektakl oparty na najbardziej znanych i nadal aktualnych wierszach Jana Brzechwy. Całe pokolenia wychowały się na takich utworach jak „Żuraw i czapla”, „Na straganie” czy „Samochwała”. Do dziś dzieci śpiewają piosenki o „Kaczce Dziwaczce” i tajemniczych „Wyspach Bergamutach”. Przedstawienie dostarczy niezapomnianych wrażeń najmłodszej widowni, dorosłym pozwoli chociaż na chwilę powrócić do czasów beztroskiego dzieciństwa.

 

MĄDRALINKA

28 sierpnia (sobota), godz.11:00

W małej chatce, wśród pól i lasów, mieszka niezwykła dziewczynka. Co w niej takiego niezwykłego? Jest bardzo mądra, więc wszyscy w okolicy przezwali ją Mądralinką, a jej spryt oraz inteligencja pozwalają przezwyciężyć największe nawet problemy. Spektakl luźno oparty o jedną z bajek braci Grimm, wciąga widza w zachwycający świat i wartką akcję subtelnie przeplataną odpowiednio dobranymi piosenkami.

TEATRALNE, INTERAKTYWNE LEGENDY POMORZA ZACHODNIEGO

Wydarzenie dla całych rodzin

Dziedziniec Menniczy

Bilety 5 zł (dziecko), 10 zł (opiekun

 

1 sierpnia (niedziela), godz. 12:00

ERYK POMORSKI – OSTATNI WIKING BAŁTYKU I INNE MORSKIE LEGENDY

czytają autorka Małgorzata Duda i zaproszeni goście

Małgorzata Duda jest autorką wielu książek i przewodników, jest także przewodniczką po Szczecinie i Pomorzu Zachodnim.

 

8 sierpnia (niedziela), godz. 12:00

BURSZTYNOWE BAŚNIE - Hanna Zdzitowiecka:

  • Gwiazda ziemna
  • Dlaczego Bałtyk jest słony

125 BAŚNI DO OPOWIADANIA DZIECIOM - Władysław Kopaliński

czytają Joanna Matuszak i Przemysław Walich, aktorzy Teatru Współczesnego w Szczecinie

 

 

ŚLIMAK

22 sierpnia (niedziela), godz. 12:00

Dziedziniec Menniczy, bilety 10 zł (dziecko), 20 zł (opiekun)

Spektakl teatralny dla dzieci od 18. miesiąca życia do 6 lat

Obsada: Paulina Majtas, Rafał Hajdukiewicz, Paweł Niczewski

Reżyseria Laura Słabińska

Muzyka Jacek Gałkiewicz

Scenografia Wanda Kowalska

 

Spektakl powstał na podstawie znakomitego materiału literackiego Marty Guśniowskiej, autorki najczęściej wystawianych sztuk teatralnych dla dzieci w Polsce. To mądra i zabawna opowieść dla najmłodszych o tym, że trzeba nauczyć się doceniać to, co mamy, bo nieznane nie zawsze jest lepsze od tego, co bliskie. Oto Ślimak, zamieszkując swój mały, muszlowy domek, spotyka na swej drodze Bobra, zajmującego się handlem nieruchomościami. Bóbr naigrywa się z mieszkania Ślimaka, roztaczając przed nim wizję nowego apartamentu, w którym nie tylko poczułby się lepiej, ale i inni zaczęliby go lepiej postrzegać...

 

 

 

IMPROBAJKA – bajka improwizowana

29 sierpnia (niedziela), godz. 12:00

Dziedziniec Menniczy, bilety: 10 zł (dziecko), 20 zł (opiekun)

Interaktywny, improwizowany spektakl teatralny dla dzieci od 4 do 9 lat. Aktorzy Impro z Krypty razem z dziećmi wyruszają do krainy fantazji, gdzie wszystko może się zdarzyć. Wspólnie odkryją bajki, które nigdy jeszcze nie zostały opowiedziane i nigdy więcej już się nie powtórzą.

Spektakl w wykonaniu aktorów szczecińskich teatrów.

 

EDUKACJA

PODWIECZORKI ZE SZTUKĄ

Warsztaty dla dzieci (8-13 lat)

3, 9, 17, 25 sierpnia, godz. 17:00

Hol Wschodni (wejście A z Dużego Dziedzińca), bilety 20 zł

 

Prowadzenie: Aleksandra Gisges-Dalecka.

Aleksandra Gisges-Dalecka – projektantka artystycznej odzieży, reżyser sztuk teatralnych, animatorka kultury, scenografka i scenarzystka. Jako instruktorka zajęć plastyczno-rękodzielniczych, cieszy się dużym uznaniem ze strony najmłodszych uczestników zamkowych warsztatów.

 

3 sierpnia (wtorek)

Warsztaty tworzenia wiszących stroików

Przed nami zajęcia pobudzające kreatywność. Na bazie styropianowej kuli uczestnicy wykonają wiszący moduł. Czy to będzie element gwiazdozbioru, rakieta kosmiczna czy fantom koronawirusa, czy też ozdobna czarodziejska kula – kto wie. Wszystko zależy od wyobraźni młodego twórcy.

 

9 sierpnia (poniedziałek)

Warsztaty tworzenia fantazyjnych zwierząt

Zajęcia z wykorzystaniem materiałów odpadowych, pojemników po jajkach i butelki PET po napojach. Dzieci będą mogły wykonać „głodne rekiny”, zabawne krokodyle lub własne autorskie zwierzątka które im podpowie wyobraźnia.

 

17 sierpnia (wtorek)

Warsztaty tworzenia kolorowych zegarów słonecznych

Dzieci nauczą się jak stworzyć własnoręczny zegar słoneczny a także będą mogły fantazyjnie go ozdobić.

 

25 sierpnia (środa)

Warsztaty lepienia figur z masy solnej i zdobienia ich farbami

Każdy z uczestników wykona własną figurkę z masy solnej i ozdobi ją według własnego pomysłu kolorowymi farbami.

 

 

SPOTKANIA I WYKŁADY

 

MIEJSKIE PUNKTY WIDZENIA

Wykłady towarzyszące wystawie Szczecin. Atlas obecności.

 

 

SZCZECIN – PRZESTRZENIE WŁASNE

10 sierpnia (wtorek), godz. 16:00

Galeria Gotycka, wejście J (poziom -1)

Opowiadają: Piotr Nykowski - Poza Okiem i Przemek Budziak - Magiczny Szczecin

Przestrzeń miejska i hałas wizualny przeplatane magią momentów miejskich staną się motywem przewodnim spotkania. O zjawiskowości Szczecina opowiadać będą Piotr Nykowski – zajmujący się fotografią teatralną, dokumentalną i uliczną oraz Przemek Budziak – autor fotobloga Magiczny.Szczecin.

 

PO STAREŃKIM SZCZECINIE. KAMIENICE I ICH MIESZKAŃCY

24 sierpnia (wtorek), godz. 16:00

Galeria Wschodnia, wejście J (poziom -1)

Opowiadają: Monika Szymanik i Krzysztof Lichtblau

Na podstawie swoich zdjęć, które znalazły się na wystawie „Szczecin. Atlas obecności” oraz zgromadzonych historii przed i powojennych mieszkańców Szczecina, Monika Szymanik opowie, jak postrzega swoje miasto. Nie zabraknie także historii o miejscu szczególnym – stareńkiej przestrzeni na Pocztowej 19 „Kamienica w lesie”, która jak w soczewce skupia to, czego autorka szuka na kamienicznych ulicach Szczecina.

 

Liczba miejsc ograniczona. Obowiązują darmowe wejściówki, do odbioru w kasie Zamku w skrzydle wschodnim (wejście A z Dużego Dziedzińca, I p., czynna od wtorku do niedzieli w godz. 10:00-18:00)

 

 

ZAMKOWE NOCE FILMOWE

 

Idealne życie czy idealna pułapka?

Dziedziniec Menniczy, bilety 5zł

 

Letnie projekcje filmowe na Zamku już od 13 lat cieszą się zainteresowaniem szczecinian i turystów. To ciekawe i ambitne kino. Repertuar obejmuje wszystkie gatunki filmowe od najnowszych produkcji fabularnych po dokumenty i animacje. W plenerze nawet znane filmy nabierają innego wymiaru. Projekcje odbywać się będą we wtorki i czwartki.

Terminy w sierpniu: 3, 5, 10, 17, 19, 24, 30

W tym roku Zamkowe Noce Filmowe odbywają się pod hasłem Idealne życie czy idealna pułapka?

 

KŁAMSTEWKO

3 sierpnia (wtorek), godz. 21:30

komedia, Chiny, USA 2019 (96 min)

Reżyseria Lulu Wang

Obsada: Awkwafina, Zhao Shuzhen, Tzi Ma, Diana Lin

Gdy mieszkająca w Nowym Jorku Billi dowiaduje się o chorobie ukochanej babci Nai Nai, w pierwszym odruchu chce wskakiwać do samolotu, żeby się z nią pożegnać. Jednak rodzina Billi decyduje się zataić przed Nai Nai informację o jej stanie zdrowia. Postanawia zorganizować rodzinne spotkanie pod pretekstem wielkiego, hucznego wesela jednego z kuzynów. Co z tego, że pan młody zna się ze swoją narzeczoną zaledwie od kilku tygodni. Wszystkie tajemnice są dozwolone, a dzięki temu przyjazd całej rodziny, rozsianej po całym świecie, nie wzbudza podejrzeń ukochanej babci.

W roli głównej nagrodzona Złotym Globem dla Najlepszej Aktorki – rewelacyjna Awkwafina.

 

SZCZĘŚLIWY LAZZARO

5 sierpnia (czwartek), godz. 21:30

dramat, fantasy, komedia, Francja, Niemcy, Szwajcaria, Włochy, 2018 (125 min)

Reżyseria i scenariusz Alice Rohrwacher

Obsada: Adriano Tardiolo, Agnese Graziani, Luca Chikovani, Alba Rohrwacher

Prezentowany w Konkursie Głównym 71. MFF w Cannes i nagrodzony za scenariusz, film najwybitniejszej włoskiej reżyserki młodego pokolenia, Alice Rohrwacher.

Tytułowy Lazzaro jest mieszkańcem zapomnianej przez Boga i ludzi sycylijskiej wsi, bezlitośnie eksploatowanej przez baronową Alfonsinę De Lunę i jej ekonoma. Nieznający ironii, występku ani fałszu chłopak jest wcieleniem najszlachetniejszej dobroci, przez wszystkich uznawanej jednak za zwykłą głupotę. Kiedy więc Lazzaro udzieli schronienia znudzonemu synowi arystokratki, ten postanowi dla zabawy wykorzystać naiwność wieśniaka.

 

SOKÓŁ Z MASŁEM ORZECHOWYM

10 sierpnia (wtorek), godz. godz. 21:30

komedia, USA 2019 (97 min)

Reżyseria: Tyler Nilson, Mike Schwartz

Obsada: Shia LaBeouf, Dakota Johnson, Zack Gottsagen

Pełna humoru i przygód, wzruszająca opowieść o niezwykłej przyjaźni. Zak jest wyjątkowym chłopakiem i zrobi wszystko, by spełnić swoje marzenie – chce podbić świat amerykańskiego wrestlingu. Na swojej drodze przypadkiem spotyka Tylera, drobnego złodziejaszka o wielkim sercu, który decyduje się mu pomóc. Zdecydowanie najlepszy feel-good movie ostatnich lat.

 

 

GRANICA

17 sierpnia (wtorek), godz. 21:30

fantasy, thriller, romans,  Dania, Szwecja 2018 (111 min)

Reżyseria Ali Abbasi

Obsada: Eva Melander, Eero Milonoff, Jörgen Thorsson, Ann Petrén, Sten Ljunggren

 

Dawno, dawno temu na przystani promowej pracowała bardzo, ale to bardzo brzydka celniczka. W wolnych chwilach Tina chodziła boso po lesie, a do snu czytała kryminały Lisy Marklund. Nie miała szczęścia w miłości, a jej ojciec chorował na amnezję. Za to w pracy była bardzo doceniana, bo umiała wykryć przemycany alkohol zanim jeszcze torba delikwenta została otwarta, a nawet wyczuwała złe zamiary kontrolowanych osób. Pewnego dnia przed jej stanowiskiem stanął jednak tajemniczy mężczyzna, którego zamiarów nie umiała rozpoznać.

 

GNIAZDO

19 sierpnia (czwartek), godz. 21:30

thriller, dramat, Wielka Brytania, USA 2020 (107 min) 

Reżyseria Sean Durkin

Obsada Jude Law, Carrie Coon, Michael Culkin, Oona Roche

Rory dostaje propozycję pracy i namawia swoją żonę Allison na przeprowadzkę do Londynu. Tam ma szansę zarobić wielkie pieniądze i wieść luksusowe życie, o jakim zawsze marzył. Bez względu na koszty, wynajmuje imponującą posiadłość na przedmieściach. Kiedy upragniony prestiż i wysoka pozycja społeczna wydają się być na wyciągnięcie ręki, Rory idzie o krok dalej i łamie wszelkie zasady. Podejmując coraz większe ryzyko. Bez skrupułów dążąc do swojego celu, wpada w spiralę kłamstw, a w pozornie idealnym życiu małżeńskim zaczynają pojawiać się rysy.

 

PŁOMIENIE

24 sierpnia (wtorek), godz. 21:30

dramat, Korea Południowa, 2018 (148 min)

Reżyseria Chang-dong Lee

Obsada: Steven Yeun, Ah In Yoo, Jeon Jong-seo, Seong-kun Mun

Marzący o karierze pisarza Jong-soo, został zmuszony do powrotu na rodzinną wieś. Chłopak przeżywa właśnie zauroczenie Haemi, która twierdzi, że zna go ze szkoły. Pod jej nieobecność Jong-soo opiekuje się kotem, którego nigdy nie udaje mu się zobaczyć, choć znika zostawiane dla niego jedzenie. Z dalekiej podróży Haemi przywozi Bena, zamożnego, pewnego siebie światowca, i to z nim spędza teraz czas. Zrozpaczony Jong-soo krąży wokół szczęśliwej pary – aż do dnia, w którym dziewczyna znika. Z dnia na dzień chłopak nabiera coraz większej pewności, że to Ben jest za to odpowiedzialny.

 

 

ZAKOŃCZENIE ZAMKOWYCH NOCY FILMOWYCH

30 sierpnia (poniedziałek), godz. 21:00

 

KOBIETA IDZIE NA WOJNĘ

komedia, dramat, przygodowy, Islandia 2018 (101 min)

Reżyseria Benedikt Erlingsson

Obsada: Halldóra Geirharðsdóttir, Jóhann Sigurðarson, David Thor Jonsson

 

Halla mieszka w małym miasteczku i na co dzień jest dyrygentką lokalnego chóru. Nikt nie podejrzewa, że zawsze uśmiechnięta i pełna pozytywnej energii Halla po godzinach prowadzi drugie życie. Ukrywając się pod pseudonimem „Kobieta z Gór”, niczym superbohaterka wypowiada walkę potężnemu koncernowi, który stanowi zagrożenie dla islandzkiego środowiska.

 

Na zakończenie Zamkowych Nocy Filmowych po filmie „Kobieta idzie na wojnę”, zapraszamy na spacer po Zamku z przewodnikiem połączony z pokazem slajdów i projekcją filmu archiwalnego "Zamek Szczeciński"

Po zamkowych dziedzińcach oprowadzać będzie Tomasz Wieczorek, kierownik Centrum Informacji Turystycznej i Kulturalnej na Zamku.

Przebieg trasy spaceru: Duży Dziedziniec (zegar zamkowy, płyta erekcyjna ks. Barnima XI, płyta nagrobna ks. Barnima III, zegary słoneczne), Dziedziniec Menniczy (figura biskupa Ottona z Bambergu, płyta erekcyjna książąt Filipa II i Franciszka I, obrys kościoła św. Ottona oraz makieta zamku w skali 1:100), pomnik Bogusława X i Anny Jagiellonki.

 

ZAMEK SZCZECIŃSKI

archiwalny udźwiękowiony, Polska 2013 (33 min.)

Autor archiwalnych zdjęć – Witold Chromiński

Opracowanie Ryszard Kotla, konsultacja merytoryczna Tomasz Wieczorek

Współczesny komentarz czyta Stanisław Heropolitański

Digitalizacja filmu Zbigniew Pryjmak, realizacja Studio Nagraniowe Elvis van Tomato

 

Obraz powstał na bazie materiału autorstwa Witolda Chromińskiego, utrwalonego na trzech dokumentalnych taśmach, nakręconych w latach 1958-1961.Taśmy odnaleziono w archiwum zamkowego kina w 2006 roku i poddano cyfrowej rekonstrukcji. Materiał premierowo pokazano w 100-lecie urodzin autora (2013 rok). Pierwotny, niemy materiał filmowy trwał łącznie niewiele ponad 24 minuty, a podczas pierwszych projekcji komentarz do niego wygłaszany był na żywo. Zrekonstruowany film uzupełniono uwagami z offu, ale zachowano charakterystyczny odgłos projektora, towarzyszący oryginalnej wersji.

Film pokazuje zamek, jego otoczenie i zrujnowane lub prawie opustoszałe śródmieście Szczecina. Unikatową wartość obrazu stanowią ujęcia z pierwszego etapu powojennej rekonstrukcji zamku (odbudowy skrzydła północnego). W materiale można także zobaczyć katedrę przed odbudową, Dom Koncertowy Konzerthaus tuż przed powojenną rozbiórką, czy świeżo odbudowany Most Długi.

 

 

WYSTAWY

SZCZECIN. ATLAS OBECNOŚCI

do 31 sierpnia 2021

Skrzydło Wschodnie zamku, wejście J (poziom -1)

Od wtorku do soboty w godz. 10:00 – 18:00, w niedziele w godz. 10:00 – 16:00

Bilety: 6 i 4 zł (ulgowe) do nabycia w kasie (wejście A, piętro I) i online na zamek.szczecin.pl

 

Wystawa pokazuje Szczecin w kontekście indywidualnych i grupowych doświadczeń jego mieszkańców. Dotyka zarówno ich prywatności, jak i życia publicznego, wspólnotowego. Prezentuje dawne i nowe obrazy miasta, charakterystyczne miejsca i wizerunki szczecinian.

Integralną częścią wystawy jest aktywny udział widzów. Zwiedzający mają okazję podzielić się swoimi wspomnieniami, opiniami, mogą pozostawić ślad swojej obecności w tym niezwykłym przedstawieniu miasta i jego historii. Ekspozycja „Szczecin. Atlas Obecności” podzielona jest na trzy części. Pierwsza pokazuje różnorodny narodowościowy i kulturowy obraz miasta, druga poświęcona jest szczecińskiej urbanistyce i architekturze. Część trzecia nawiązuje do wydarzeń kulturalnych, sportowych, życia prywatnego szczecinian, ceremonii i znaczących spotkań w 75-letniej historii miasta, a także do tak głośnych wydarzeń społecznych jak bunty czy protesty. Na wystawę składają się materiały, fotografie pozyskane ze zbiorów instytucjonalnych i prywatnych, dokumenty zachowane w archiwach i bibliotekach, archiwalne artykuły ze szczecińskich gazet, a także materiały z archiwów krajowych agencji prasowych. 

 

LIZBONA. PORTUGALSKIE SERCE

Wystawa fotografii Marty Płachty

do 31 sierpnia

Hol Wschodni, wejście A (wstęp wolny)

Wystawa dostępna także online

Motywem przewodnim wystawy członkini Fotoklubu Zamek Marty Płachty jest stolica Portugalii - Lizbona. Miasto od lat fascynuje autorkę, która w czasie kolejnych podróży odkrywa jego nowe oblicza i miejsca.

Autorka o swoich pracach i fascynacji Lizboną: To miasto, które non stop tętni życiem, jest gwarne i kosmopolityczne, a jednocześnie „swojskie” i przytulne. Na swoich zdjęciach zawsze staram się uchwycić nie tylko piękno Lizbony, ale przede wszystkim to, co tworzy jej magię - portugalską duszę i serce. Ludzi, którzy niespiesznie układają tę cudną mozaikę kultur, barw i muzyki. Miałam okazję fotografować Lizbonę o każdej porze roku, dnia i nocy, w słońcu i w deszczu. Jej życie codzienne i od święta. Obserwowałam, jak się zmienia i pięknieje przez ostatnie 10 lat, oraz uwieczniłam to na swoich fotografiach.

O autorce:

Marta Płachta, szczecinianka od urodzenia. Fotografią zajmuje się amatorsko. Pierwszy raz przyjechała do Lizbony w czerwcu 2011 roku i od tamtej pory ciągle do niej wraca. Ze zdjęć wykonanych w Lizbonie niemal co roku tworzy kalendarze, które mają już swoich stałych nabywców. To jej pierwsza indywidualna wystawa. Marzy o wydaniu albumu fotograficznego o Lizbonie.

 

WYSTAWY STAŁE

Od wtorku do soboty w godz. 10:00 – 18:00, w niedziele w godz. 10:00 – 16:00

Bilety: 6 i 4 zł (ulgowe) do nabycia w kasie (wejście A, piętro I) i online

 

ZBROJOWNIA

Skrzydło Wschodnie, wejście J (poziom -2)

Na zamku szczecińskim wzorem innych siedzib książęcych w Europie, już w okresie średniowiecza istniała zbrojownia. Początkowo militaria przechowywano w jednym z pomieszczeń gospodarczych, a po rozbudowie zamku za czasów Jana Fryderyka, składnicę broni urządzono na parterze skrzydła zachodniego w sąsiedztwie komnaty na srebra. Paradne zbroje Gryfitów i różne elementy uzbrojenia ku chwale panujących eksponowano również w kościele zamkowym św. Ottona. W 1616 roku z inicjatywy księcia Filipa II rozpoczęto budowę piątego skrzydła zamkowego z przeznaczeniem na zbiory sztuki, bibliotekę i zbrojownię, którą zaplanowano urządzić w sklepionym pomieszczeniu na paterze budowli. Marszand, Filip Hainhofer doradzał księciu, aby w ustawianych wzdłuż ścian drewnianych skrzyniach umieścić cenne egzemplarze broni białej i palnej oraz rzędy końskie. W sali zalecał wyeksponowanie różnego rodzaju zbroi i broni paradnej zarówno dawnej, jak i pochodzącej z różnych krajów. Książę Filip II nie zdołał ukończyć wymarzonej budowli. Dokonał tego dopiero w 1619 roku jego brat i następca na szczecińskim tronie – Franciszek I. Bezpotomna śmierć Bogusława XIV, ostatniego władcy z rodu Gryfitów i w konsekwencji, podział Księstwa Pomorskiego pomiędzy Szwecję i Brandenburgię spowodowały, że spuścizna po książęcej dynastii uległa rozproszeniu, zaś duża jej część zniknęła bezpowrotnie (w tym słynny dar papieża Aleksandra VI – miecz Bogusława X). Dziś zaledwie kilka okazów broni, ze znakami własnościowymi książąt pomorskich, znajduje się z zbiorach muzealnych w Niemczech i Szwecji.

Nowa, niewielka ekspozycja na zamku nawiązuje do rycerskich tradycji książęcych. Prezentowane na wystawie obiekty, to głównie militaria i broń myśliwska z okresu nowożytnego użyczone z zasobów Muzeum Narodowego w Kielcach, Muzeum Narodowego w Krakowie, Muzeum Narodowego w Szczecinie oraz Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku.

 

CELA CZAROWNIC

Skrzydło Wschodnie, wejście J (poziom -2)

Ze szczecińskim zamkiem związana jest legenda o najsłynniejszej pomorskiej czarownicy Sydoni von Borck. W Celi czarownic, w projekcji holograficznej przedstawiono nieszczęśliwą miłość Sydonii do księcia Ernesta Ludwika, klątwę rzuconą na dynastów pomorskich za niedotrzymanie obietnicy małżeństwa, proces o czary oraz śmierć przez ścięcie i spalenie ciała na stosie przed Bramą Młyńską w Szczecinie. Ekspozycję dopełnia makieta klasztoru w Marianowie, miejsca gdzie przez wiele lat, po okresie tułaczki, Sydonia mieszkała i gdzie popadła w tragicznie zakończony konflikt. W celi czarownic pokazane zostały również narzędzia kar i tortur – żelazna dziewica, tron wstydu, maski wstydu, zaciski do miażdżenia kości, kajdany i dyby – stosowane przez katów na podsądnych, w celu wymuszenia przyznania się do winy.

Ekspozycję poprzedza cykl grafik szczecińskiego artysty Andrzeja Maciejewskiego, stanowiący współczesne zobrazowanie życia Sydonii znane z dokumentów, przekazów i legend.

 

SZCZECIŃSKIE HISTORIE – PRAWDZIWE I ZMYŚLONE

Cellarium zielarki - Skrzydło Wschodnie, wejście J (poziom -1)

W oparciu o sztych ALTEN STETTIN z około 1600 roku Georga Brauna i Fransa Hogenberga (znanych rytowników, twórców sześciotomowego atlasu miast świata – Civitates orbis terrarum) powstała ilustrowana, animowana opowieść o książęcym Szczecinie, gdzie historie prawdziwe przeplatają się z tymi znanymi z podań i legend. Wędrując ulicami miasta docieramy do portu tętniącego życiem z żaglowcami unoszącymi się na wodach Odry. Na zamku świętujemy ślub Anny Jagiellonki i Bogusława X, uczestniczymy w buncie piwnym mieszczan, jesteśmy świadkami egzekucji Sydonii von Borck i pogrzebu błazna Hansa Mieskie przy ołtarzu głównym w kościele Świętych Piotra i Pawła. Opowieść o dawnym Szczecinie zamyka relacja o śmierci ostatniego Gryfity, księcia Bogusława XIV.

Tak ukazany obraz miasta tworzą animowane sekwencje o żartobliwym charakterze przewrotnie połączone z pełnym powagi komentarzem.

 

Autorka koncepcji: Jolanta Rybkiewicz

Realizacja: Fllafy Crabs, Szczecin

 

NA ZAMKOWYCH DZIEDZIŃCACH

 

Zamkowe dziedzińce czynne codziennie w godz. 6:00 – 23:00

 

ZAMEK KSIĄŻĘCY W SZCZECINIE

Ekspozycja prezentuje materiały ikonograficzne związane ze szczecińską siedzibą książęcą od czasów średniowiecza do współczesności. Odwiedzający mogą zobaczyć pierwsze znane z rycin przedstawienia zamkowych budowli (E. Sane), widok siedziby książęcej po renesansowej przebudowie za czasów Jana Fryderyka (G. Braun, F. Hogenberg) i rozbudowie o skrzydło muzealne Filipa II (M. Merian). Ukazane są także losy zamku za panowania szwedzkiego (J. Zeuner) oraz jego przekształcenia w czasach pruskich (A. Most) i niemieckich (fotografie archiwalne). Nie brakuje fotografii dokumentujących wojenne zniszczenia i powojenną odbudowę obiektu. Wystawę zamyka opis przeprowadzonej w latach 2014 – 2015 modernizacji skrzydła północnego zamku.

 

RICHARD HESS. KREACJE INTYMNOŚCI

W 2016 roku w Zamku Książąt Pomorskich odbyła się przekrojowa prezentacja dorobku Richarda Hessa pn. Kreacje Intymności. Obecnie na Dużym Dziedzińcu podziwiać można pięć prac artysty, które, dzięki uprzejmości rodziny rzeźbiarza, stanowią kilkuletni depozyt Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie: ”Koniec Wojny” fragment pomnika „Jeździec  IV” ( 1991, brąz), „Wielki Minotaur II”(1989, brąz), „Wielka susząca włosy” (1983, brąz), „Wielka krocząca” (1981, brąz), „Kariatyda III” (1998, brąz).

Richard Hess (1937-2017), jeden z najważniejszych współczesnych rzeźbiarzy niemieckich. Ukończył Wyższą Szkołę Sztuk Wizualnych (HBK) w Berlinie. Tworzył plenerowe i kameralne rzeźby figuratywne o głębokim emocjonalnym wydźwięku. Inspirował się człowiekiem jako indywiduum i jednostką. Tworzył także przejmujące realizacje odnoszące się do wydarzeń społecznych, historycznych i politycznych.

Prace artysty znajdują się obecnie w wielu europejskich instytucjach i muzeach oraz kolekcjach prywatnych.

 

MAKIETA ZAMKU KSIĄŻĄT POMORSKICH W SKALI 1:100

Makieta znajduje się na terenie Dziedzińca Menniczego. Można ją oglądać bezpłatnie w godzinach otwarcia Zamku.

To prawdopodobnie największa makieta z brązu w Polsce. Do jej wykonania wykorzystano około 300 kg brązu. Sporządzili ją rzeźbiarze Stanisław Wysocki i Michał Wysocki z wrocławskiej pracowni Stan Wys Atelier. Twórcy z wielką precyzją wykonali wiele skomplikowanych detali architektonicznych, których Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie jest pełen. Makieta opatrzona jest opisami w języku polskim, angielskim i niemieckim, a także pismem Braille’a.

 

 

Zamek Książąt Pomorskich, ul. Korsarzy 34, 70-540 Szczecin

 

Strona internetowa:

https://zamek.szczecin.pl/

 

Na Facebooku:

facebook.com/zamek.szczecin

 

E-sklep Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie. Gadżety, pamiątki, publikacje

https://zamek.szczecin.pl/sklep/

 

Bilety do nabycia:

Przez Internet na http://bilety.zamek.szczecin.pl/

oraz w kasie w skrzydle wschodnim (wejście A z Dużego Dziedzińca, I p.), tel. 91 434 83 65, czynna w godz. 10:00-18:00 (wtorek-niedziela) i Centrum Informacji Turystycznej i Kulturalnej (wejście I z Dziedzińca Menniczego), tel. 91 489 16 30, czynne w godz. 10:00-18:00 (poniedziałek-niedziela).

 

Rezerwacje biletów:

Odbiór zarezerwowanych biletów musi nastąpić w ciągu czterech dni od momentu rezerwacji, ale nie później niż 4 dni przed datą danego wydarzenia (nie dotyczy biletów do Kina Zamek, których odbiór może nastąpić w dniu seansu, ale nie później niż 15 minut przed rozpoczęciem seansu).

 

CENTRUM INFORMACJI KULTURALNEJ I TURYSTYCZNEJ

Centrum Informacji Kulturalnej i Turystycznej (CIKiT) udostępnia informacje o historii Zamku, najważniejszych zabytkach i atrakcjach turystycznych Szczecina i województwa zachodniopomorskiego oraz o wydarzeniach kulturalnych, w tym także - w miarę pozyskiwanych informacji - o wydarzeniach kulturalnych w województwie. W biurze można nabyć m.in. bilety wstępu do Zamku oraz mapy, przewodniki, książki historyczne i albumy, pamiątki a także Szczecińską Kartę Turystyczną.

 

Centrum Informacji Kulturalnej i Turystycznej (CIKiT) mieści się w Skrzydle Menniczym (wejście I) Zamku Książąt Pomorskich. Czynne jest w godz. 10:00-18:00 (poniedziałek-niedziela).

Kontakt: [email protected], tel. 91 489 16 30

 

 

 

Zamek Książąt Pomorskich

Zdjęcia (6)

Chór AM. Fot Studio 22
Edyta Wolańska Oleg Wolański. Fot. Sławomir Głowacki
Festiwal Komedii Szpak
ORKIESTRA LUDWIKA SARSKIEGO. Fot. Grzegorz Domański
Szczecińskie histori_wystawa. Mat. ZKP
Zbrojownia. Fot. D. Garecki

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu ECHOmedia.info z siedzibą w Gryficach jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe