#ZamkoweWydarzenia, czyli co nas czeka w tym tygodniu w Zamku

  • 30.07.2021, 07:45
  • Sylwia Polachowska - Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie
#ZamkoweWydarzenia, czyli co nas czeka w tym tygodniu w Zamku Chór AM. Fot Studio 22-min
Koncert Chóru Akademii Morskiej, interaktywno-teatralne Legendy Pomorza Zachodniego dla całych rodzin oraz zupełna nowość - multimedialna wystawa „Szczecińskie historie - prawdziwe i zmyślone” - to tylko niektóre wydarzenia, które w tym tygodniu czekają na mieszkańców i turystów w Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie.

Już w najbliższą niedzielę 1 sierpnia na Dużym Dziedzińcu wystąpi Chór Akademii Morskiej. W programie koncertu znajdą się kompozycje o tematyce marynistycznej oraz znane piosenki z gatunku muzyki popularnej. Publiczność będzie miała okazję wysłuchać klasycznych utworów specjalnie skomponowanych dla zespołu oraz morskich pieśni i piosenek, takich jak: „Kapitańskie tango”, „10 w skali Beauforta”, „Parostatek” czy „Yellow Submarine”. Repertuar koncertu wzbogacą również popularne szlagiery w oryginalnych aranżacjach chóralnych, m.in. „Ob-La-Di, Ob-La-Da”, „Radio Ga Ga” czy „Lemon Tree”.

 

Chór Akademii Morskiej pod dyrekcją dr hab. Sylwii Fabiańczyk-Makuch działa na muzycznej scenie już 18 lat. Zespół szybko stał się wizytówką miasta i regionu, szerząc morską tradycję w kraju i poza jego granicami. Koncertowali m.in. w Japonii, Tajwanie, Kanadzie, Ekwadorze, Rosji, Malcie, Turcji i Macedonii. Poprzez swoją działalność, pasję i zaangażowanie chór wykreował szeroko rozpoznawalny, charakterystyczny dla siebie wizerunek, nawiązujący do tematyki morskiej i miasta, za co w roku 2019 został odznaczony honorowym tytułem Ambasadora Szczecina.

 

Początek koncertu o godz. 16. Bilety: 10 zł i 5 zł (ulgowy) dostępne na stronie bilety.zamek.szczecin.pl oraz w kasie Zamku w skrzydle wschodnim (wejście A z Dużego Dziedzińca, I p.).

Nowością, która czeka na odwiedzających Zamek, jest multimedialna wystawa „Szczecińskie historie – prawdziwe i zmyślone”. Można ją oglądać w Cellarium zielarki w skrzydle wschodnim (wejście J, poziom -1). To ilustrowana, animowana opowieść o książęcym Szczecinie, gdzie historie prawdziwe przeplatają się z tymi znanymi z podań i legend. Powstała w oparciu o sztych „Alten Stettin” z ok. 1600 r. Georga Brauna i Fransa Hogenberga (znanych rytowników, twórców sześciotomowego atlasu miast świata – Civitates orbis terrarum).

Wędrując ulicami miasta docieramy do portu tętniącego życiem z żaglowcami unoszącymi się na wodach Odry. Na zamku świętujemy ślub Anny Jagiellonki i Bogusława X, uczestniczymy w buncie piwnym mieszczan, jesteśmy świadkami egzekucji Sydonii von Borck i pogrzebu błazna Hansa Mieskie przy ołtarzu głównym w kościele Świętych Piotra i Pawła. Opowieść o dawnym Szczecinie zamyka relacja o śmierci ostatniego Gryfity, księcia Bogusława XIV. Tak ukazany obraz miasta tworzą animowane sekwencje o żartobliwym charakterze przewrotnie połączone z pełnym powagi komentarzem.

Wystawę można oglądać od wtorku do soboty w godz. 10-18, a w niedziele w godz. 10-16.

W tym tygodniu nie zabraknie również zamkowych wydarzeń dla dzieci. We wtorek 27 lipca zapraszamy najmłodszych na warsztaty artystyczne „Podwieczorki ze sztuką”, podczas których uczestnicy będą mogli kreatywnie spędzić czas, tworząc niesamowite dzieła. Spotkania odbywają się w Holu Wschodnim (wejście A z Dużego Dziedzińca) o godz. 17. Prowadzi je Aleksandra Gisges-Dalecka - projektantka artystycznej odzieży, reżyser sztuk teatralnych, animatorka kultury, scenografka i scenarzystka.

Oprócz warsztatów, na dzieci czekają też spektakle plenerowe. W sobotę 31 lipca najmłodsi będą mogli obejrzeć przedstawienie pt. „Morskie gadki małej piratki” w wykonaniu Teatru Rozmaitości Gwitajcie. To pełna przygód i żeglarskich piosenek historia dziewczynki, której największą miłością jest morze. Start o godz. 11 na Dziedzińcu Menniczym.

Z kolei w niedzielę 1 sierpnia zapraszamy najmłodszych na teatralne, interaktywne Legendy Pomorza Zachodniego. Opowieść m.in. o Eryku Pomorskim, ostatnim wikingu Bałtyku, zaprezentuje Małgorzata Duda (autorka książek i przewodników oraz przewodniczka po Szczecinie i Pomorzu Zachodnim) wraz z zaproszonymi gośćmi. Początek o godz. 12.

 

Na kinomaniaków czekają natomiast kolejne odsłony Zamkowych Nocy Filmowych. We wtorek 27 lipca w naszym kinie pod chmurką pokażemy dokument o legendzie futbolu - Diego Maradonie, a w czwartek 29 lipca – film o słynnym na całym świecie kajakarzu i podróżniku z Polic, trzykrotnym pogromcy Oceanu Atlantyckiego - Aleksandrze Dobie. Seanse na Dziedzińcu Menniczym rozpoczynają się o godz. 22.

 

Bilety na wydarzenia są do kupienia na stronie bilety.zamek.szczecin.pl oraz w kasie Zamku. Więcej informacji na stronie zamek.szczecin.pl.

 

Sylwia Polachowska - Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie

Zdjęcia (6)

Diego Maradona. 2019-min
Happy Olo - Pogodna ballada o Olku Dobie-min
Legendy Pomorza Zachodniego. Mat. ZKP
Podwieczorki ze sztuką. Mat. ZKP
Szczecińskie historie - prawdziwe i zmyślone. Mat. ZKP
Szczecińskie historie - prawdziwe i zmyślone. Mat. ZKP-min

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu ECHOmedia.info z siedzibą w Gryficach jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe