„Świat zwariował. Poradnik surrealistyczny. Jak przeżyć”

  • 07.07.2021, 22:37
  • Paulina Piziorska Business & Culture
„Świat zwariował. Poradnik surrealistyczny. Jak przeżyć”
Co wspólnego z sardynkami ma Salvador Dalí? Jak żyć w świecie, który stanął na głowie? Jaka relacja łączy kino i manekiny? Na te pytania stara się odpowiedzieć Agnieszka Taborska w najnowszej książce „Świat zwariował. Poradnik surrealistyczny. Jak przeżyć” Wydawnictwa Bosz. To zbiór 56 wskazówek, które pomogą czytelnikowi przetrwać w tej szalonej rzeczywistości. Premiera książki już 8 lipca!

Przywykliśmy do traktowania surrealizmu wyłącznie jako kierunku w sztuce, który rozwijał się w pierwszej połowie XX wieku. Jednak Agnieszka Taborska, historyczka sztuki i jedna z najwybitniejszych światowych badaczek surrealizmu, traktuje go o wiele szerzej. Jednym z cytatów otwierających książkę są słowa Wilhelma Freddiego: „Surrealizm nie jest ani stylem, ani filozofią, lecz stanem ducha”. W myśl tej zasady opowieść snuta przez Taborską to pasjonująca historia nie tylko o sztuce, ale przede wszystkim o ludziach.

„Ta książka z pewnością zadziała jak cudowne lekarstwo dla naszej wymęczonej zmartwieniami i lękami duszy” - Olga Tokarczuk

Punktem wyjścia są kolejne z 56 wskazówek, których udziela czytelnikom autorka. Mają pomóc im złapać oddech, uspokoić myśli i oderwać się od tego, co otacza ich na co dzień. Taborska zdradza rozmaite surrealistyczne techniki, których największą zaletą jest to, że każdy może ich spróbować. Nie wymagają specjalnego przygotowania ani żadnych umiejętności. Niektóre ze sposobów polecanych przez autorkę czytelnik może przetestować od razu - na przykład automatyczne pisanie, polegające na spisywaniu strumienia myśli, nie martwiąc się o błędy językowe ani interpunkcję, czy spacer z aparatem po mieście, w celu sfotografowania manekinów ustawionych w sklepowych witrynach. Inne wskazówki można dopiero spróbować wcielić w życie, pamiętając o zasadach surrealistów. Taborska radzi, w jaki sposób warto podróżować, czytać, jeść, a nawet pływać. I, co równie ważne, gdzie ćwiczyć pływanie, gdy woda już nam się znudzi.

Każda z porad stanowi dopiero początek rozważań. „Świat zwariował. Poradnik surrealistyczny. Jak przeżyć” to przede wszystkim niezwykle ciekawa opowieść o sztuce i życiu surrealistów. Agnieszka Taborska przywołuje takie postacie jak Salvador Dalí, André Breton, Frida Kahlo czy Max Ernst, co z pewnością zainteresuje nie tylko miłośników sztuki. Książka jest pełna zabawnych anegdot, ale i rzetelnej, choć przekazywanej w bardzo lekki sposób wiedzy o literaturze, malarstwie, a nawet filmie. To wszystko pomoże czytelnikom spojrzeć na życie w bardziej surrealistyczny sposób, dzięki czemu może wiele zyskać: większy dystans, spokój i ciekawość świata, który nas otacza. A co, jeśli za pierwszym razem się nie uda? Agnieszka Taborska ma na to jedną radę: należy próbować do skutku!

Wydawnictwo Bosz już od prawie 30 lat wydaje najwyższej jakości albumy poświęcone sztuce, przyrodzie i dziedzictwu kulturowemu. Wśród ponad 850 wydanych dotychczas tytułów możemy znaleźć unikalne albumy z zakresu fotografii (takie jak „Chris Niedenthal. Wybrane fotografie 1973–1989” i „Rolke”) czy wyjątkowe na polskim rynku publikacje poświęcone plakatowi („Oto sztuka polskiego plakatu”).

W ostatnim czasie Wydawnictwo Bosz zdobyło także godło „Teraz Polska” w XXXI edycji Konkursu na Najlepsze Produkty i Usługi dla albumów książkowych oraz srebrną nagrodę dla kalendarza „Tamara de Lempicka 2021” w japońskiej edycji międzynarodowego konkursu Gregor Calendar.

„Świat zwariował. Poradnik surrealistyczny. Jak przeżyć”, Agnieszka Taborska, Wydawnictwo Bosz, premiera 8 lipca 2021 roku.

www.bosz.com.pl,

www.facebook.com/WydawnictwoBOSZ,

www.instagram.com/wydawnictwobosz/

Paulina Piziorska Business & Culture

Zdjęcia (4)

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu ECHOmedia.info z siedzibą w Gryficach jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe