Zbrojownia, Cela Czarownic i kareta typu plauka -nowe propozycje Zamku Książąt Pomorskich

  • 08.07.2021, 21:07
  • Sylwia Polachowska - Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie
Zbrojownia, Cela Czarownic i kareta typu plauka -nowe propozycje Zamku… Konferencja - Zamek Książąt Pomorskich
Dziś w Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie odbyła się konferencja prasowa poświęcona m.in. otwarciu Zbrojowni, nowym muzealiom i aranżacji Celi Czarownic oraz karecie typu plauka w Zamku.

W spotkaniu wzięli udział:

 

- Barbara Igielska – Dyrektor Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie

- Renata Zdero – z Działu Wystaw Artystycznych Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie

- Damian Garecki - z Działu Wystaw Artystycznych Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie

- Beata Biedrzycka – z Centrum Informacji Kulturalnej i Turystycznej w Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie.

 

 

Zbrojownia, tron wstydu i inne nowe atrakcje w szczecińskim Zamku

 

Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie sukcesywnie rozbudowuje swoją ofertę wystawienniczą. Od lipca proponuje zwiedzającym kolejne atrakcje: Zbrojownię z militariami związanymi z czasami Gryfitów, niezwykłą wystawę multimedialną opartą o dzieło sztuki kartograficznej XVI wieku oraz nową aranżację Celi Czarownic z unikatową repliką narzędzia tortur.

 

Nowa zamkowa ekspozycja – Zbrojownia – dostępna jest dla zwiedzających od 8 lipca. Nawiązuje do rycerskich tradycji związanych ze szczecińską siedzibą Gryfitów, gdzie już w średniowieczu znajdowała się zbrojownia.

 

- Początkowo militaria przechowywano w jednym z pomieszczeń gospodarczych, a po rozbudowie zamku za czasów Jana Fryderyka, składnicę broni urządzono na parterze skrzydła zachodniego – wyjaśnia Renata Zdero z Działu Wystaw Artystycznych Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie. – Paradne zbroje Gryfitów i różne elementy uzbrojenia eksponowano także w kościele zamkowym św. Ottona. W 1616 roku z inicjatywy księcia Filipa II rozpoczęto budowę piątego skrzydła zamkowego z przeznaczeniem na zbiory sztuki, bibliotekę i zbrojownię. Niestety, Książę Filip II nie zdołał ukończyć wymarzonej budowli. Dokonał tego dopiero w 1619 roku jego brat i następca na szczecińskim tronie – Franciszek I. Po śmierci ostatniego władcy z rodu Gryfitów Bogusława XIV i podziale Księstwa Pomorskiego pomiędzy Szwecję a Brandenburgię, dziedzictwo książęcej dynastii uległo rozproszeniu. Duża część zbiorów, w tym słynny dar papieża Aleksandra VI – miecz Bogusława X, bezpowrotnie zniknęła. W zbiorach muzealnych w Niemczech i Szwecji znajdziemy dziś jedynie kilka okazów broni ze znakami własnościowymi książąt pomorskich – podsumowuje Renata Zdero.

 

W zamkowej Zbrojowni prezentowane są m.in. militaria i broń myśliwska z okresu nowożytnego, użyczone z zasobów Muzeum Narodowego w Kielcach, Muzeum Narodowego w Krakowie, Muzeum Narodowego w Szczecinie oraz Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku. Eksponaty będzie można oglądać w Skrzydle Wschodnim Zamku (wejście J, poziom -2).

 

O nowe atrakcje wzbogaciła się również stała zamkowa wystawa – Cela Czarownic (Skrzydło Wschodnie, wejście J, poziom -2), związana z postacią oskarżonej o czary pomorskiej szlachcianki Sydonii von Bork. Na wystawie obok projekcji holograficznej prezentującej losy Sydonii, od kilku lat oglądać można repliki szesnasto- i siedemnastowiecznych narzędzi kar i tortur m.in. żelazną dziewicę, maski wstydu, zaciski do miażdżenia kości, kajdany i dyby.

 

Od tego sezonu zamkową ekspozycję uzupełnia „tron wstydu”, jedno z najbardziej brutalnych narzędzi tortur średniowiecza i wieków późniejszych – informuje Renata Zdero. – Replika urządzenia została zakupiona przez Zamek od antykwariusza w Coburgu.

 

Dużą popularnością cieszą się historyczne ciekawostki, które zwiedzający od niedawna mogą zabierać sobie na pamiątkę. Stylizowane na druki ulotne sprzed wieków fiszki zawierają m.in. informacje o próbach, jakim poddawane były kobiety oskarżone o czary, a także prezentują specyfikę pracy katów.

 

- Cela Czarownic zyskała także nową aranżację, została wizualnie powiększona i wzbogacona o nowe elementy dekoracyjne – mówi Renata Zdero.

 

Kolejną nowością dla odwiedzających Zamek będzie multimedialna wystawa Szczecińskie historie - prawdziwe i zmyślone pokazująca szesnastowieczny Szczecin w oparciu o sztych Georga Brauna i Fransa Hogenberga (znanych kartografów, twórców sześciotomowego atlasu miast świata Civitates orbis terrarum). Utrwalona z precyzją panorama miasta ożyje dzięki animacji i możliwościom współczesnej techniki.

 

– Będziemy oglądać stolicę Pomorza z jej wszystkimi detalami i ówczesnymi atrakcjami – zachęca Jolanta Rybkiewicz, kierownik Działu Wystaw Artystycznych Zamku - Ekspozycja przybliży nam czasy Gryfitów i ich świat. Zajrzymy do książęcej siedziby, ratusza i kościoła. Będziemy obserwować mieszkańców w ich codziennym życiu, w czasie pracy i odpoczynku. To wspaniała podróż w czasie i doskonała lekcja historii.

Wystawa dostępna będzie w Cellarium zielarki w Skrzydle Wschodnim (wejście J, poziom -1)

 

Od 8 lipca na zamkowym dziedzińcu oglądać można wystawę plenerową Zamek książęcy w Szczecinie. Ekspozycja zaprezentuje materiały ikonograficzne związane z zamkiem od czasów średniowiecza do współczesności. M.in. pierwsze znane z rycin przedstawienia zamkowych budowli (E. Sane), widok siedziby książęcej po renesansowej przebudowie za czasów Jana Fryderyka (G. Braun, F. Hogenberg) i rozbudowie o skrzydło muzealne Filipa II (M. Merian). Ukazane zostaną także losy zamku za panowania szwedzkiego (J. Zeuner) oraz jego przekształcenia w czasach pruskich (A. Most) i niemieckich (fotografie archiwalne). Nie zabraknie fotografii dokumentujących wojenne zniszczenia i powojenną odbudowę obiektu. Wystawę zamknie opis przeprowadzonej w latach 2014 – 2015 modernizacji skrzydła północnego zamku.

Oprac. Maria Witkowska

 

 

Zwiedzaj i graj. Niezwykły eksponat w szczecińskim Zamku

 

Podczas pobytu w Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie obowiązkowym punktem wycieczki jest zabytkowa kareta z przełomu XIX/XX w. To nie tylko eksponat - wewnątrz wozu znajduje się dotykowy ekran z pakietem gier edukacyjnych.

Kareta typu plauka należy do pojazdów użytkowanych w XIX i na początku XX wieku w Europie Zachodniej, przede wszystkim na obszarze Niemiec. Wozy wykorzystywano podczas doniosłych uroczystości rodzinnych, jak śluby czy chrzciny. Służyły również do niedalekich podróży. Plauka ma najczęściej nadwozie w kształcie karet coupѐ, z drzwiami w ścianach bocznych. Kozioł przylega bezpośrednio do przedniej ściany, która stanowi jednocześnie (poniżej okien) jego oparcie. Kozioł ma boczne pełne ścianki i zadaszenie, co jest wyjątkowe i charakterystyczne właśnie dla tego rodzaju pojazdów.

W karecie prezentowanej na szczecińskim zamku zachowały się oryginalne elementy: kabina, zawieszenie, koła i amortyzatory. Oś pojazdu znakowana jest nazwą producenta – Carl TW Wecker.

Dziś plauka służy odwiedzającym szczeciński Zamek nie tylko jako jeden z eksponatów historycznych, ale również miejsce rozrywki. Wewnątrz pojazdu na monitorze znajdują się cztery gry: łucznik, labirynt, puzzle oraz kolorowanki. Atrakcje umilą zwiedzanie najmłodszym. Dorośli również mogą próbować swoich sił. Zamek zaprasza do Holu Wschodniego (Duży Dziedziniec, wejście A, parter). Zwiedzanie wozu jest bezpłatne.

Kareta została odrestaurowana i zakupiona przez Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie w ramach projektu „INT 51: POMERANIA - atrakcje kulturalne i przyrodnicze”, współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej – z Programu Współpracy Interreg VA Meklemburgia-Pomorze Przednie/ Brandenburgia/ Polska. Głównym założeniem projektu jest zacieśnienie współpracy polsko-niemieckich ośrodków kulturalnych i turystycznych oraz miast i gmin położonych na terenach atrakcyjnych krajoznawczo, które mają w swojej ofercie ciekawe propozycje dla gości. Celem projektu jest połączenie transgranicznej oferty turystycznej i zaprezentowanie mieszkańcom terenów przygranicznych oraz turystom wspólnego dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego.

Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie realizuje projekt wraz z partnerami:

•       partner wiodący – Tierpark Ueckermünde e.V. (Ogród Zoologiczny Ueckermuende), Vogelpark Marlow gGmbH (Park Ptaków Marlow),

•       NABU – Regionalgruppe Insel Usedom e.V (Niemiecki Związek Ochrony Przyrody – Regionalny Związek Usedom ),

•       Gmina Przelewice,

•       Stadt Eberswalde (Miasto Eberswalde),

•       Gmina Police,

•       Związek Miast i Gmin Dorzecza Parsęty,

•       Landesforst MV (AöR) (Krajowe Lasy Kraju Związkowego MV),

•       Stadt Dargun (Miasto Dargun),

•       Ośrodek edukacji ekologicznej w Lipiu.

Więcej informacji: www.zamek.szczecin.pl/pomerania

 

Oprac. Agnieszka Stańczyk

Sylwia Polachowska - Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie

Zdjęcia (8)

Konferencja 1, fot. Agnieszka Stańczyk
Konferencja 2, fot. Agnieszka Stańczyk
Konferencja 3, fot. Agnieszka Stańczyk
Konferencja 4, fot. Agnieszka Stańczyk
Kareta 1, fot. Agnieszka Stańczyk, ZKP
Kareta 4, fot. Agnieszka Stańczyk, ZKP
Zbrojownia, fot. Damian Garecki, ZKP
Zbrojownia 2, fot. Damian Garecki, ZKP

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu ECHOmedia.info z siedzibą w Gryficach jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe