ZAMEK KSIĄŻĄT POMORSKICH W SZCZECINIE

  • 28.06.2021, 10:11
  • Maria Witkowska - Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie
ZAMEK KSIĄŻĄT POMORSKICH W SZCZECINIE Bossa na Boca fot Aleksander Jastrząb
Program wydarzeń kulturalnych - lipiec 2021

Informujemy, że z uwagi na wciąż trwające obostrzenia związane z COVID-19, na terenie Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie obowiązuje przestrzeganie reżimu sanitarnego (według aktualnych wytycznych Ministerstwa Zdrowia) i regulaminu, m.in. stosowanie maseczek ochronnych, ograniczona liczba zwiedzających w galeriach wystawowych, wypełnienie oświadczenia o stanie zdrowia (uczestnictwo w wydarzeniach plenerowych, wystawach i wydarzeniach w Kinie Zamek).

 

Spotkania, spektakle i koncerty - wydarzenia z udziałem publiczności, odbywać się będą z zachowaniem wymaganego reżimu sanitarnego. Liczba osób jest ograniczona.

Ze względu na pogodę lub sytuację epidemiczną wydarzenia mogą zostać odwołane lub przełożone.

 

 

KONCERTY PLENEROWE

 

 

KONCERT STANISŁAWA SOYKI

24 lipca (sobota), godz. 20:00

Duży Dziedziniec, bilety 80 zł

 

Stanisław Soyka – wokalista, instrumentalista, kompozytor, jeden z najważniejszych artystów polskiej sceny muzycznej.

Soyka wypracował swój własny język muzyczny, jego styl rozpoznaje się od pierwszych dźwięków a bogactwo repertuaru może przyprawiać o zawrót głowy. Posiada na koncie dziesiątki autorskich pieśni, skomponował także muzykę do wierszy wielu polskich poetów. Komponuje i śpiewa o miłości i o jej braku, o tęsknocie i spełnieniu. W jego dorobku znajdziemy ponad 30 albumów, z których kilka osiągnęło multiplatynowe nakłady. Nigdy nie poddał się modom i trendom.

 

Na zamkowym dziedzińcu artysta wystąpi z zespołem SOYKA KWINTET. Towarzyszyć mu będą Przemek Greger na gitarze akustycznej, Marcin Lamch na gitarze basowej, Kuba Soyka na perkusji, Zbyszek Uhuru Brysiak na instrumentach perkusyjnych. SOYKA KWINTET stanowi bogatą i niebywale ciekawą paletę kolorystyczną a jazzowe temperamenty i kompetencje muzyków wyzwalają podczas nagrań i w czasie koncertów unikalną moc muzyki improwizowanej.

 

Podczas koncertu usłyszymy utwory z wydanego niedawno albumu „Muzyka i słowa Stanisław Soyka”, pieśni napisane do wierszy polskich i nie tylko poetów („Allegro ma non troppo” W. Szymborskiej, „Który skrzywdziłeś…” Cz. Miłosza, „Świat” L. Staffa, „Tylko brać” Agnieszki Osieckiej), klasyki Czesława Niemena z monografii „W hołdzie Mistrzowi”, w sąsiedztwie takich szlagierów jak „Absolutnie nic”, „Cud niepamięci” czy „Tolerancja”.

 

 

RECITAL ZBIGNIEWA ZAMACHOWSKIEGO

10 lipca (sobota), godz. 21:00

Duży Dziedziniec

Bilety: 80 i 70 zł (ulgowy)

 

Zbigniew Zamachowski -  wybitny aktor teatralny i filmowy, lektor, piosenkarz, kompozytor muzyki do etiud filmowych oraz autor muzyki i tekstów piosenek, wystąpi 10 lipca 2021 na Dużym Dziedzińcu Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie.

Autorski koncert Zbigniewa Zamachowskiego to spotkanie ze sztuką na wysokim poziomie. Talent muzyczny artysty wraz z perfekcyjną techniką i kulturą wokalną sprawiają, że wykonywane piosenki na długo zostają w pamięci widza.

Artysta wystąpi z programem, który przygotował z okazji 40-lecia działalności artystycznej. Podczas koncertu usłyszymy autorskie piosenki, które Zbigniew Zamachowski włączył do swojego repertuaru m.in. „Credo”, „W małym miasteczku” oraz oryginalne interpretacje piosenek znanych twórców takich jak: Agnieszka Osiecka, Jaromir Nohawica, Bułat Okudżawa, Jerzy Wasowski, Stanisław Staszewskie czy Sting. Nie zabraknie także przeboju „Kobiety jak te kwiaty”, znanego z plebiscytu radiowej „Trójki”, a pochodzącego z przedstawienia „Zamach na MoCarta”, a także „Już czas na sen”, „Luz i zapał” czy „Za dzień mój ślub”.

Zbigniewowi Zamachowskiemu na scenie towarzyszyć będzie pianista, kompozytor i aranżer Roman Hudaszek.

 

=============================================

PYRZYCKIE SPOTKANIA Z FOLKLOREM

4 lipca (niedziela), godz.12:00

Duży Dziedziniec, wstęp wolny

Festiwal obchodzi w tym roku swoje 40-lecie. Najbardziej popularna impreza folkowa w regionie będzie miała także swój akcent w szczecińskim Zamku, gdzie wystąpią Mazurski Zespół Pieśni i Tańca „EŁK” i Łemkowski Zespół Pieśni i Tańca „Kyczera”.

Mazurski Zespół Pieśni i Tańca „EŁK” działa od 2001 roku. To zespół wielopokoleniowy, zrzeszający dzieci, młodzież, studentów i seniorów. Działalność artystyczna „EŁKu” ma na celu przywrócenie zapomnianej historii i tradycji Mazur, wraz z muzyką, przyśpiewkami, pieśniami i tańcem. Zespół był wielokrotnie nagradzany i wyróżniany zarówno w kraju jak i za granicą. m.in. w Korei, Chinach, Zjednoczonych Emiratach Arabskich, Maroku, Egipcie. MZPiT „EŁK” jest także od lat organizatorem znaczących wydarzeń kulturalnych, jak np. World Folklore Festival „RAINBOW”.

Łemkowski Zespół Pieśni i Tańca „Kyczera" to działające od 1991 roku stowarzyszenie społeczno-kulturalne. Członkami „Kyczery” są młodzi Łemkowie z różnych miejscowości Dolnego Śląska. Zespół, jako jeden z nielicznych, propaguje folklor łemkowski, prezentując formy tradycyjne jak i stylizowane. Do tej pory dał około 1200 koncertów. Prezentował się na wielu prestiżowych festiwalach, m.in. w Meksyku, Chinach, Indonezji, Indiach, Peru, Francji, Rosji, Izraelu, Portugalii. Za swoje prezentacje był nagradzany m.in. na Międzynarodowym Festiwalu Folkloru Ziem Górskich w Zakopanem, czy też Festiwalu „Music World” we włoskim Fivizzano. ŁZPiT „Kyczera” wielokrotnie realizował nagrania dla radia i telewizji, ma także na swoim koncie trzy płyty CD.

 

L.U.Z. BLUES – koncert

17 lipca (sobota), godz. 16:00

Duży Dziedziniec, bilety 15 zł

Zespół L.U.Z. BLUES powstał w 2008 roku po Festiwalu „Dinozaury Szczecińskiego Big-Beatu”.

W skład grupy weszli szczecińscy muzycy o dużym dorobku artystycznym. Członkowie zespołu koncertowali wcześniej poza granicami naszego kraju w wielu muzycznych projektach, a także – jako muzycy sesyjni – wspierali występy znanych polskich formacji. Obecnie, L.U.Z. BLUES prezentuje światowe covery muzyki rockowej i bluesowej. Zespół wystąpi w składzie: Barbara Włodarczyk (wokal), Ryszard Nazdraczew (gitara, wokal), Tadeusz Sajek (gitara, wokal), Leszek Frik (klawisze, wokal), Maciej Kostański (organy), Jarosław Kania( bas), Sławomir Jankiewicz (perkusja).

 

 

Konferencja naukowa online

FRIEDEBORN I JEGO DZIEŁO

10 lipca 2021, godz.10:00 – 15:00

Konferencja związana jest z prowadzonymi pracami nad tłumaczeniem kroniki Paula Friedeborna „Historyczny opis miasta Starego Szczecina na Pomorzu”/„Historische Beschreibung der Stadt Alten Stettin in Pommern” w ramach projektu INT188 – Klasztor w mieście. Miasto w klasztorze/ INT188 – Kloster in der Stadt. Stadt im Kloster, który Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie realizuje wraz z Dominikanerkloster im Prenzlau. Projekt dofinansowany jest ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego (EFRR) - Programu Współpracy Interreg VA Meklemburgia-Pomorze Przednie / Brandenburgia / Polska w ramach celu „Europejska Współpraca Terytorialna” Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego (EFRR) INTERREG VA.

Konferencja online odbędzie się 10 lipca na platformie Zoom. Liczba uczestników jest ograniczona. Spotkanie symultanicznie będzie tłumaczone na dwa języki (polski i niemiecki), uczestnikami mogą być zainteresowani z obu krajów.

Szczegółowy program i link do rejestracji uczestników konferencji:

https://zamek.szczecin.pl/friedeborn-i-jego-dzielo-friedeborn-und-sein-werk/

 

Paul Friedeborn (1572-1637) był historykiem, sekretarzem, członkiem Rady Miejskiej, a od 1630 r. burmistrzem Szczecina. W 1613 r. wydał „Historische Beschreibung der Stadt Alten Stettin in Pommern (Historyczny opis miasta Starego Szczecina na Pomorzu…” – najstarszą kronikę miasta. Dzieło to zawiera wiele informacji na temat Szczecina, dynastii książęcej, Pomorza i krajów ościennych. Szczególnie wartościowe są wiadomości uzyskane ze zbiorów archiwum miejskiego, do którego autor miał dostęp, a które dziś już nie istnieje (dokumenty zaginęły lub zostały zniszczone w okresie II wojny św.). Kronika dostarcza wiedzy, której dziś już nie można uzyskać z innych źródeł. Dlatego badacze od lat zabiegali o jej tłumaczenie na język polski. Tego niezwykle trudnego i kosztownego zadania podjął się Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie, który w dorobku ma już wiele ważnych publikacji nawiązujących do historii dynastii Gryfitów, miasta i regionu.

PROGRAM KONFERENCJI

 

Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie

Konferencja naukowa on-line

Prowadzenie dr hab. Paweł Gut, prof. US

 

10:15 – 11:45

Prof. dr hab. Piotr Urbański (Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu)

Środowisko literackie Szczecina w I połowie XVII wieku

 

Dr Dirk Schleinert (Stadtarchiv Stralsund)

Paul Friedeborn i jego rodzina

Prof. dr hab. Radosław Gaziński (Uniwersytet Szczeciński)

Paul Friedeborn jako urzędnik miejski i książęcy

 

12:00 – 13:30

Prof. Dr. Oliver Auge (Christian-Albrecht-Universität zu Kiel)

Opisy miast i krajów z XVI i XVII wieku jako przykład źródła historycznego

 

Dr. Florian Schmid (Universität Greifswald)

Opisywać historię/e. Narracyjne strategie w “Historycznym opisie miasta Szczecina” (1613) Paula Friedeborna

 

Dr hab. Agnieszka Borysowska (Książnica Pomorska w Szczecinie)

„Descriptio urbis Stetinensis” Paula Friedeborna a tradycja retoryczna

 

13:30 – 15:00 Dyskusja

 

 

Zamkowe Lato Artystyczne 2021

 

Duży Dziedziniec, bilety: 20 zł i 10 zł ulgowy

 

ŚWIAT FRIEDEBORNA DŹWIĘKAMI MALOWANY

4 lipca (niedziela), godz. 16:00

Koncert promuje projekt INT-188 Klasztor w mieście. Miasto w klasztorze, w ramach którego wydane zostanie polskie tłumaczenie kroniki Paula Friedeborna z 1613 r.

 

Wystąpią: Marzena Wiencis-Mamrot (sopran), Paweł Jakub Wojtasiewicz (kontratenor sopranowy) i Agnieszka Roguska (klawesyn).

 

W programie koncertu znajdą się utwory kompozytorów włoskich i pomorskich z przełomu XVI/XVII. Usłyszymy m.in. dzieła twórców szczecińskich Christiana Spahna, Hieronymusa Jennericha i Friedricha Moviusa, a także prace włoskich mistrzów, jak Giulio Caccini i Claudio Monteverdi. Nie zabraknie instrumentalnego wykonania kompozycji wybitnych północnoeuropejskich przedstawicieli epoki (Jan Pieterszoon Sweelinck), czy utworów mistrzów niemieckiego baroku (Samuel Scheidt).

 

Agnieszka Roguska – szczecińska klawesynistka i organistka, uczennica Jana Gorzelanego, Lilianny Stawarz, Catherine Samouel i Marka Pilcha. Absolwentka Uniwersytetu Warszawskiego. Od kilkunastu lat organistka w ewangelicko-augsburskim kościele św. Trójcy w Szczecinie. Współpracowała z wykonawcami i zespołami prezentującymi muzykę dawną: Pomeranią Ensemble, Kwartetem Vigoroso, Coroną florum, Amadeus Trio. O współegzystencji muzyki i literatury pisała dla szczecińskich „Pograniczy”, aktualnie pisze dla „Notesu Muzycznego”, periodyku Akademii Muzycznej w Łodzi.

 

Marzena Wiencis-Mamrot – szczecińska sopranistka i chórzystka. Śpiew solowy studiowała na Wydziale Wokalno-Aktorskim Akademii Muzycznej w Poznaniu. W 2005 roku uzyskała dyplom ukończenia studiów z najwyższą notą. Na co dzień pracuje w Operze na Zamku w Szczecinie.

 

Paweł Jakub Wojtasiewicz – kontratenor sopranowy i kompozytor. W dzieciństwie śpiewał w chórze „Poznańskie Słowiki”, pod dyrekcją prof. Stefana Stuligrosza. Ukończył z wyróżnieniem Liceum Muzyczne im. Mieczysława Karłowicza w Poznaniu, w klasie organów (prof. Julia Smykowska), śpiewu solowego (prof. Jolanta Kajdasz) i klawesynu (prof. Barbara Mucha). W 2005 r. ukończył Akademię Muzyczną im. Fryderyka Chopina w Warszawie, w klasie śpiewu prof. Ryszarda Cieśli (jeszcze jako baryton) i prof. Jadwigi Rappe (promotor pracy magisterskiej). Następnie podjął dalszą edukację podyplomową już jako kontratenor mezzosopranowy w Królewskiej Akademii Muzycznej w Londynie, gdzie współpracował z takimi nauczycielami śpiewu jak: Sarah Walker, Catherine Benson, Theresa Cahill i John Shirley-Quirk. Te studia przyniosły mu duże doświadczenie w muzyce barokowej. Poza barokowym i klasycznym repertuarem (arie koncertowe i operowe, utwory sakralne) sięga także po kompozycje romantyczne i współczesne, głównie pieśni włoskie, niemieckie, francuskie, angielskie, zagłębia się także w repertuar polski. Artysta wystąpił do tej pory z recitalami w Polsce i w innych krajach europejskich, takich jak: Czechy, Słowacja, Austria, Belgia, Holandia, Niemcy, Wielka Brytania, Włochy i Hiszpania. Od 2005 r. Paweł Jakub Wojtasiewicz pracuje jako trener wokalny w Prywatnym Studio Wokalnym WojArte w Poznaniu.

 

GRUPA MUZYCZNA RRJ

11 lipca (niedziela), godz. 16:00

Muzyczne wspomnienie wokalistki Małgorzaty Jarmoc. Nowy projekt muzyczny Wojciecha Rapy ma w swoim repertuarze głownie jazzujące, swingujące przeboje rodzimej i amerykańskiej sceny muzycznej, w tym słynne motywy filmowe z produkcji polskich i zagranicznych. Wszystkie utwory opracowane są w nowych aranżacjach i z pewnością zabiorą słuchaczy w muzyczną sentymentalną podróż. Podczas koncertu nie zabraknie własnych kompozycji muzyków RRJ. Zespół wystąpi w składzie: Wojtek Rapa (śpiew, gitary), Jarosław Rapa (śpiew, gitary/bas) i Przemysław Raminiak (instrumenty klawiszowe).

 

Wojciech Rapa – wokalista, gitarzysta, basista, kompozytor, dziennikarz muzyczny, muzyk sesyjny, znany i ceniony od lat reprezentant szczecińskiego rock'n'rolla. Grał w popularnych zespołach lat 70, występował m.in. z Katarzyną Sobczyk, Heleną Majdaniec, Karin Stanek, Jackiem Lechem, Henrykiem Fabianem oraz grupą „No To Co”. Przez kilka lat grał w zespole Wawele.

Jest pomysłodawcą cyklu koncertów pod nazwą Szczecińskie Dinozaury. Od roku 1995 kieruje własnymi formacjami muzycznymi Still Warm, a także Wojtek Rapa Quartet, z którą nagrał płytę „Szczecin-Szczecin”. Obecnie jest stałym członkiem legendy polskiego big beatu – Czerwono-Czarnych, z którymi uczestniczył w obchodach 50-lecia polskiego rocka w Gdańsku w 2010 roku.

 

 

DZIEŃ KULTURY ROMSKIEJ

Somnakuno Drom i Sara Czureja

18 lipca (niedziela), godz. 16:00

Wydarzenie ukazujące dorobek i kulturę mniejszości romskiej ze Szczecina oraz z terenu województwa zachodniopomorskiego, wspierające integrację mieszkańców oraz nawiązujące do wielokulturowego charakteru miasta. Widzowie usłyszą m.in. utwory tradycyjnej europejskiej muzyki romskiej. Współorganizator: Stowarzyszenie Mniejszości Narodowej Roma w Polsce „Jankesci”

 

 

BOSSA NA BOCA

25 lipca (niedziela), godz.16:00

Gorące rytmy samby i liryczne bossa novy to wizytówka zespołu, od lat zafascynowanego kulturą muzyczną Ameryki Południowej, a w szczególności muzyką Brazylii. W repertuarze grupy możemy odnaleźć kompozycje takich klasyków muzyki brazylijskiej jak Tom Jobim, Joao Gilberto, Johnny Alf, Paulo Sergio Valle, Carlos Lyra i wielu innych. Zróżnicowany charakter utworów od szybkich i żywiołowych po melancholijne, liryczne ballady sprawia, że ich odbiór dostarcza wiele przyjemności nawet najbardziej wybrednym słuchaczom.

Bossa na Boca wystąpi w składzie: Leszek Wiszniewski (conga,śpiew), Aleksander Jastrząb (instrumenty klawiszowe), Robert Jarzębski (gitara), Wojciech Górecki (gitara basowa) i Marcin Osiecki (perkusja).
 

Leszek Wiszniewski perkusista specjalizujący się w grze na zachodnioafrykańskich bębnach. Od lat propaguje muzykę wywodzącą się z Gwinei, Mali i Burkina Faso. Obecnie współpracuje z grupami Afique Sogue, Bossa na Boca i Serre M’mharry. Gry na bębnach uczył się w Senegalu u boku malijskiego griota Thiacoura Sisokho oraz w Gwinei, gdzie jego nauczycielem był członek Baletu Narodowego tego kraju – Mouctar Toure.

Aleksander Jastrząb pianista i wielbiciel instrumentów klawiszowych. Działał z wieloma szczecińskimi projektami i muzykami m.in. Szczecin Gospel Choir, Lesja Incognito, Sandra Jakubowiak. Kompozytor i aranżer, fan muzyki jazz-fusion, gospel i soul. Obecnie współpracuje z ukraińską wokalistką Lesją i Teatrem Impro z Krypty.

Robert Jarzębski gitarzysta i kompozytor. Grał m.in. w Quintecie Marka Kazany, we wspólnym koncercie z Bobbym McFerrinem. Był wieloletnim członkiem zespołu Sklep z Ptasimi Piórami. Jako muzyk współpracował z wieloma teatrami w Polsce. Obecnie gra z zespołami Serre M'mharry, Bossa na Boca, Cafe Jazz Trio i  udziela się w kilku spektaklach muzycznych w Teatrze Polskim.

Wojtek Górecki ceniony gitarzysta basowy i pasjonat wokalistyki. Absolwent Katedry Edukacji Artystycznej oraz Szczecińskiej Akademii Sztuki na wydziale Edukacji Muzycznej. Na co dzień nauczyciel gitary basowej i śpiewu w szkole muzycznej YAMAHA, a także nauczyciel muzyki, zajęć artystycznych i wiedzy o kulturze w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 4 w Szczecinie.

Marcin Osiecki – perkusista, nauczyciel w szkole muzycznej w Schwedt. Grał w wielu formacjach o różnych stylistykach muzycznych (od rocka poprzez hip-hop, funky, jazz rock, blues), m.in. w zespołach Free Blues Band, B-Sides, Lesja, Melon Toast Experience. Obecnie zgłębia tajniki afrofolku w grupie Serre M'mharry.

 

Dla Dzieci

WAKACJE W ZAMKU

 

Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie w sezonie letnim organizuje dla dzieci i młodzieży szereg wydarzeń artystycznych i edukacyjnych. W programie Wakacji w Zamku m.in. spektakle, warsztaty, interaktywne czytanie.

 

LETNI CYKL PRZEDSTAWIEŃ DLA DZIECI

Teatr Rozmaitości GWITAJCIE

Dziedziniec Menniczy, bilety: 10 zł (dziecko), 20 zł (opiekun)

Spektakle przeznaczone dla dzieci do 12 lat

 

CHCECIE WIERZYĆ CZY NIE CHCECIE, KRASNOLUDKI SĄ NA ŚWIECIE

3 lipca (sobota), godz. 11:00

Minimusical, który wzruszy i zachwyci nie tylko dzieci, ale też te całkiem dorosłe „krasnoludki”. Rozśpiewane skrzaty zapraszają do wspólnej zabawy. Czy sympatyczny Łapciuś odzyska swoją zgubę? Czy pomogą mu leśne zwierzątka? A może rady króla Pyszałka?

 

JULiJAN DZIECIOM

10 lipca (sobota), godz.11:00

Spektakl oparty na utworach literatury dziecięcej autorstwa Juliana Tuwima i Jana Brzechwy. Usłyszymy znane i kultowe wiersze, które od lat bawią i uczą kolejne pokolenia dzieci, a równie chętnie sięgają po nie dorośli.

 

BEZPIECZNE MIASTO NA WESOŁO

17 lipca (sobota), godz.11:00

Mały Bąbelek, trochę zarozumiały brzdąc, pewnego dnia postanawia samodzielnie wybrać się do przedszkola. Na drodze czekają go różne przygody i niebezpieczeństwa. Napotyka różne postacie, dzięki którym uczy się, jak bezpiecznie poruszać się po mieście, co oznaczają znaki drogowe i w jaki sposób unikać zagrożeń na ulicy. Jego krnąbrny charakter zostaje utemperowany, Bąbelek przechodzi transformację z niepokornego łobuza w grzecznego chłopca. Sztuka w przystępny sposób uczy dzieci podstawowych zasad bezpiecznego poruszania się po mieście i zasad ruchu drogowego.

 

WIEŚĆ SIĘ NIESIE, UFO W LESIE

24 lipca (sobota), godz.11:00

Ufobrudek, niezbyt sympatyczny przybysz z odległej planety, ląduje w samym środku lasu z misją pozbycia się śmieci. Jego zamiary skutecznie udaremniają zwierzątka leśne, które poprzez zabawę i wesołe piosenki pokazują niezwykłemu gościowi jak można wykorzystać zużyte opakowania. Ufobrudek z pomocą swoich nowych przyjaciół poznaje walory odnawialnych materiałów i szczęśliwy wraca na swoją planetę.

 

 

MORSKIE GADKI MAŁEJ PIRATKI

31 lipca (sobota), godz.11:00

Pełna przygód i żeglarskich piosenek historia dziewczynki, której największą miłością jest morze. Bohaterka wbrew przeciwnościom losu, z radością podejmuje rozmaite wyzwania, aby spełnić swoje marzenia. Spotyka na swej drodze przedstawicieli żeglarskich profesji, którzy opowiadają o swojej pracy, niełatwym ale pięknym życiu na morzu i przekazują ważne informacje z zakresu morskiego rzemiosła.

 

===============================

IMPROBAJKA

Impro z Krypty

11 lipca (niedziela), godz. 12:00

Dziedziniec Menniczy, bilety: 10 zł (dziecko), 20 zł (opiekun)

Interaktywny, improwizowany spektakl teatralny dla dzieci od 4 do 9 lat.

Aktorzy Impro z Krypty razem z dziećmi wyruszają do krainy fantazji, gdzie wszystko może się zdarzyć. Wspólnie odkryją bajki, które nigdy jeszcze nie zostały opowiedziane i nigdy więcej już się nie powtórzą.

Spektakl w wykonaniu aktorów szczecińskich teatrów.

 

LEGENDY POMORZA ZACHODNIEGO

Dziedziniec Menniczy

Bilety: 5 zł (dziecko), 10 zł (opiekun

 

18 lipca (niedziela), godz. 12:00

PŁACZĄCE DZWONY – Gracjan Bojar-Fijałkowski

CZARNY LEWIATAN – Tymoteusz Karpowicz

Czytają Paulina Majtas – aktorka Teatru Lalek Pleciuga i Konrad Pawicki - aktor Teatru Współczesnego w Szczecinie.

 

25 lipca (niedziela), godz. 12:00

Janusz Leszek Jurkiewicz: PŁACZĄCA ŚCIANA, BURGRABINI Z MORYNIA, DZIWNOWSKIE WRZOSY, DĄB SYDONII .

Czytają Ewa Sobczak – aktorka Teatru Współczesnego w Szczecinie i Sylwia Witkowska animatorka kultury.

 

EDUKACJA

PODWIECZORKI ZE SZTUKĄ

Warsztaty dla dzieci (8-13 lat)

6,13,20,27 lipca (wtorki), godz. 17:00

Duży Dziedziniec, bilety 20 zł

Cykl spotkań warsztatowych wprowadzi uczestników w tajniki m.in. tworzenia solnych lampionów i niezwykłych skarbonek, a także sztuki malowania chińskim ryżem. Prowadzenie: Aleksandra Gisges-Dalecka.

Aleksandra Gisges-Dalecka – projektantka artystycznej odzieży, reżyser sztuk teatralnych, animatorka kultury, scenografka i scenarzystka. Jako instruktorka zajęć plastyczno-rękodzielniczych, cieszy się dużym uznaniem ze strony najmłodszych uczestników zamkowych warsztatów.

 

 

 

 

SPOTKANIA I WYKŁADY

 

MIEJSKIE PUNKTY WIDZENIA

Wykłady towarzyszące wystawie Szczecin. Atlas obecności.

 

Cuda na fasadach – bogowie, ludzie i zwierzęta na szczecińskich budowlach

6 lipca (wtorek), godz. 16:00

Galeria Gotycka, wejście J (poziom -1)

Opowiada Michał Rembas

Szczecinianom zainteresowanym historią miasta i jego architekturą, z pewnością znane są książki cyklu „Cuda na fasadach” autorstwa Michała Rembasa. Bogato ilustrowane albumy prezentują ciekawe i charakterystyczne detale, które zobaczyć można na szczecińskich budowlach. Wykład przybliży ten fascynujący aspekt szczecińskiej architektury.

 

Tajemnice z ulic, obrazów i map

20 lipca (wtorek), godz. 16:00

Galeria Wschodnia, wejście J (poziom -1)

Opowiada Przemek Głowa

Przewodnik miejski Przemek Głowa przeprowadzi ćwiczenia z rzeźby miasta fantastycznego na przykładzie starego Szczecina, jego stylów architektonicznych oraz dziwów nauki i sztuki.

 

Liczba miejsc ograniczona. Obowiązują darmowe wejściówki, do odbioru w kasie Zamku w skrzydle wschodnim (wejście A z Dużego Dziedzińca, I p., czynna od wtorku do niedzieli w godz. 10:00-18:00)

 

 

ZAMKOWE NOCE FILMOWE

 

Idealne życie czy idealna pułapka?

lipiec, sierpień

Dziedziniec Menniczy, bilety 5zł

 

Letnie projekcje filmowe na Zamku już od 13 lat cieszą się zainteresowaniem szczecinian i turystów. To ciekawe i ambitne kino. Repertuar obejmuje wszystkie gatunki filmowe od najnowszych produkcji fabularnych po dokumenty i animacje. W plenerze nawet znane filmy nabierają innego wymiaru. Projekcje odbywać się będą we wtorki i czwartki  oraz wyjątkowo w jeden piątek.

Terminy w lipcu: 6, 9, 13, 20, 22, 27, 29. W sierpniu: 3, 5, 10, 12, 17, 19, 24, 31.

W tym roku Zamkowe Noce Filmowe realizowane będą pod hasłem Idealne życie czy idealna pułapka?  Zaprezentujemy także filmy o tematyce sportowej, które – mamy nadzieję -będą dobrą rozgrzewką przed olimpijskimi emocjami. Zgodnie z tradycją, w programie znajdą się filmy koprodukowane przez Zachodniopomorski Fundusz Filmowy Pomerania Film.

 

COŚ SIĘ KOŃCZY, COŚ ZACZYNA

6 lipca (wtorek), godz. 22:00

romans, USA 2019 (105 min)

Reżyseria Drake Doremus

Obsada: Shailene Woodley, Jamie Dornan, Sebastian Stan

Historia miłosna z Shailene Woodley („Wielkie kłamstewka”, seria „Niezgodna”, „Gwiazd naszych wina”) w roli głównej, której na ekranie towarzyszą Jamie Dornan („Pięćdziesiąt twarzy Greya”) i Sebastian Stan („Kapitan Ameryka”). Daphne rzuca pracę, rozstaje się z chłopakiem i przeprowadza do siostry. Chce zmienić coś w swoim życiu i postanawia odpocząć od związków. Kiedy na jednej imprezie poznaje Jacka i Franka, i zaczyna spotykać się z nimi jednocześnie, plan Daphne rozpływa się w powietrzu.

 

PARTY

9 lipca (piątek), godz. 22:00

dramat, komedia, Wielka Brytania 2017 (71 min)

Reżyseria Sally Potter

Obsada: Patricia Clarkson, Bruno Ganz, Cherry Jones, Emily Mortimer, Cillian Murphy

Janet organizuje domowe przyjęcie w gronie najbliższych, aby uczcić swój awans na ministrę zdrowia w brytyjskim rządzie. Wśród gości są sarkastyczna April i jej mąż Gottfried - zwolennik medycyny alternatywnej, para wyzwolonych lesbijek – Martha oraz jej o kilkanaście lat młodsza partnerka Jinny oraz dziwnie podenerwowany bankier Tom, który zaczyna imprezę od wciągnięcia kreski kokainy w toalecie. Tymczasem mąż gospodyni, Bill, zdaje się kompletnie niezainteresowany całą sytuacją. Siedzi osowiały na środku salonu, bez słowa sączy wino i tylko od czasu do czasu puszcza ekscentryczną muzykę z płyty winylowej. Mężczyzna skrywa tajemnicę, której ujawnienie zmieni przebieg spotkania.

 

NĘDZNICY

13 lipca (wtorek), godz. 22:00

dramat, Francja 2019 (104 min)

Reżyseria Ladj Ly

Obsada: Damien Bonnard, Alexis Manenti, Djibril Zonga, Issa Perica

Największe wydarzenie francuskiego kina ostatnich lat. Film nominowany do Oscara i Złotego Globu, uznany został za jeden z najważniejszych obrazów współczesnego społeczeństwa. Paryskie przedmieście Montfermeil, znane z powieści Victora Hugo, to miejsce policyjnej samowoli i siedziba społecznego marginesu. Tu nieustannie toczy się walka o wpływy. Niewinny psikus grupy dzieciaków, które dla żartu kradną małe lwiątko z miejscowego cyrku, może okazać się początkiem rewolucji. Szeregi lokalnego posterunku policji zasilił nowy brygadier Stéphane Ruiz. Z bronią w kaburze i pałkami w rękach jego nowi towarzysze czynią na dzielnicowych ulicach to, co określają mianem sprawiedliwości. Jedno nieoczekiwanie gwałtowne aresztowanie sprawi, że funkcjonariusze zaczną liczyć się z konsekwencjami swoich działań.

 

KASIA ZIMNOCH I PAWEŁ KLESZCZEWSKI - ANIMACJA I EKSPERYMENT

20 lipca (wtorek), godz. 22:00

 

Kasia Zimnoch i Paweł Kleszczewski to duet twórców filmowych i artystów wizualnych. Są absolwentami Wydziału Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Tworzą autorskie filmy animowane oparte na mitologii, folklorze i legendach. Ich filmy były prezentowane na ponad pięćdziesięciu międzynarodowych festiwalach filmowych, zdobywały nagrody i wyróżnienia między innymi: Fano we Włoszech, Clones w Irlandii, Pilznie w Czechach. Byli artystami na rezydencjach w Irlandii, Szwecji, Estonii oraz Niemczech.

 

Pokaz animacji poprzedni spotkanie z twórcami.

 

Cuillcagh

2021 (7 min)

Eksperymentalny film animowany. Nocą na szczycie góry pojawiają się tajemnicze światła, które lecą w kierunku wejścia do megalitycznego grobowca.

 

Początek Świata

2019 (10 min)

Samotnie pływający po pierwotnym morzu Bóg, spotyka diabła. Wspólnie zabierają się za tworzenie świata. Szybko jednak popadają w konflikt, który dzieli ich aż do dziś. Film Powstał w ramach Nagrody Twórczej Miasta Szczecin, otrzymał nagrodę Dyrektora Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie na Szczecin Europen Festival w 2019 roku.

 

Broken Tale

2016 (10 min)

Nieodparta siła ciągnie dziewczynkę do jeziora ukrytego głęboko w prastarym borze. Jej przewodnikiem i mistycznym opiekunem jest łoś. Podczas podróży spotykają tajemniczych mieszkańców lasu, postacie znane z folkloru ludów europejskich.

 

Ajtia o tym dlaczego diabeł kuleje

2020 (6min) 

Dawno dawno temu na rajskich pastwiskach, Pan Bóg wypasał swoje owce. Diabeł pasący niedaleko stado swych kóz zapragnął odebrać Bogu zwierzęta. Fabuła filmu została oparta na ludowej bajce ajtiologicznej tłumaczącej ten niezwykle istotny fakt z życia diabła.

 

Seán Lámh

2018 (5min)

Animowany video-clip do autorskiej muzyki i tekstu irlandzkiego muzyka Daragh’y Slacke’a.

Sean Lamh nawiązuje do tradycji opowieści irlandzkiej prowincji, gdzie wątki legendarne i magiczne mieszają się z surową codziennością. Film powstał w ramach rezydencji muzycznej Cois Tine w Irlandii.

 

The Cry of the Banshee

2020 (6min)

Animowany wide-oklip do utworu irlandzkiego zespołu Dr Slacke &The Palpitations, opartego na wierszu poety Noela Monahana, o tym samym tytule. Historia została oparta na postaci „Banshee”, magicznej istoty znanej z folkloru celtyckiego.

 

Supra Lunam

2020 (7 min)

Reżyseria Mariusz Kleszczewski, opracowanie graficzne Kasia Zimnoch i Paweł Kleszczewski.

Supra Lunam to animowany wide-oklip do utworu Etiuda b-moll opus 4 nr 3  Karola Szymanowskiego.

Wizualna ekspresja, wypełniona greckimi motywami mitologicznymi, inspirowana oniryczną, tajemniczą atmosferą muzyki wielkiego kompozytora.

 

Babel

2020 (6 min)

Reżyseria Kasia Zimnoch i Paweł Kleszczewski.

Grupa pielgrzymów zamierza dotrzeć na szczyt świętej góry zamieszkałej przez samego Boga. Szybko okazuje się, że podróż nie będzie przebiegać łatwo. Animacja powstała z inspiracji utworem „Intrada E Danza”, niemieckiego kompozytora współczesnej muzyki poważnej Stefana Lindemanna.

 

Pneumanautists

2020 (6 min) 

Raz do roku, jednej nocy, dusze zmarłych wyruszają w podróż. Przemierzają galaktyki kierowane mistycznym magnetyzmem. Tak rozpoczyna się ich nowa przygoda. Animacja powstała z inspiracji muzyką niemieckiego kompozytora Gero Königa.

 

 

PO ZŁOTO / olimpijskie emocje

22 lipca (czwartek), godz. 22:00

dokument, Polska 2020 (61 min)

Reżyseria Ksawery Szczepanik

Film o losach Władysława Kozakiewicza – wybitnego polskiego tyczkarza, złotego medalisty Igrzysk Olimpijskich w Moskwie w roku 1980; autora spontanicznego gestu, którym poczęstował stronniczą sowiecką publiczność, przechodząc jednocześnie do historii. „Wał” Kozakiewicza stał się dla milionów Polaków symbolem sprzeciwu wobec komunistycznego reżimu i światełkiem nadziei na przyszłość. Z upływem lat postać Władysława Kozakiewicza zatarła się w zbiorowej pamięci Polaków. Jedynym śladem jego osiągnięcia jest zakorzenione już w potocznej polszczyźnie powiedzenie „gest Kozakiewicza”. Film przypomni legendę wielkiego tyczkarza i jego starcie z sowieckim systemem podczas Igrzysk Olimpijskich w Moskwie. To historia zwykłego chłopaka ze wsi, który – pokonując wszelkie bariery – dociera na sportowy Olimp, po czym zostaje zeń zepchnięty i skazany na potępienie. Bohater z chluby PRL-u staje się ofiarą bezwzględnego systemu politycznego; choć przegrywa własne życie, to moralnie pokonuje swoich prześladowców i wygrywa miejsce w najnowszej historii Polski. „Po złoto” to film, który wyrasta poza sportowe ramy i zyskuje wymiar ponadczasowej przypowieści o gorzkiej cenie sukcesu.

 

 

DIEGO MARADONA / olimpijskie emocje

27 lipca (wtorek), godz. 22:00

dokument, Wielka Brytania 2019 (130 min)

Reżyseria Asif Kapadia

Finał niezwykłej trylogii nagrodzonego Oscarem reżysera filmów „Amy” i „Senna” – ostatnia część fascynującej opowieści o ikonach popkultury, sławie i fatum. W mieście, w którym piłka to religia, Diego Maradona, młody chłopak o niezwykłym talencie, staje się bogiem. Trafia w sam środek neapolitańskiego kotła: mafijnych rozgrywek, sukcesów, uwielbienia i skandali. Jego geniusz i charyzma wkrótce robią z Napoli najlepszą drużynę świata. Maradona staje się świętym. Na boisku dokonuje cudów, ale gdy gasną światła, wszystko wymyka się spod kontroli. Diego nie potrafi udźwignąć swojej sławy, a miasto, które zrobiło z niego boga, z dnia na dzień staje się jego przekleństwem.

 

HAPPY OLO – POGODNA BALLADA O OLKU DOBIE / olimpijskie emocje

29 lipca (czwartek), godz. 22:00

dokument, Polska 2019 (63 min)

Reżyseria: Krzysztof Paweł Bogocz, Marcin Macuk

Aleksander Doba, jeden z najwybitniejszych polskich podróżników, zmarł 22 lutego 2021 roku, podczas kolejnej swojej wyprawy. Film o nim to ballada utrzymana w konwencji kina, opowieść pełna optymizmu, uśmiechu i muzyki. Tytułowy Olo w niebanalny i charakterystyczny dla siebie sposób opowiada swoje historie w trakcie podróży, której celem jest transport kajaka przez pełne uroku krajobrazy Polski. Opowieściom tym towarzyszą fragmenty filmów z jego wypraw transatlantyckich, animacje ilustrujące przygody, przeplatane piosenkami. Zabawy konwencją oraz wyimaginowane postaci pojawiające się na drodze ukazują młodzieńczą naturę Olka, pomimo skończonych siedemdziesięciu lat. Film jest pochwałą dążenia do realizacji marzeń.

Film powstał we współpracy z Zachodniopomorskim Funduszem Filmowym Pomerania Film, działającym w strukturach Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie.

 

 

 

 

WYSTAWY

SZCZECIN. ATLAS OBECNOŚCI

do 29 sierpnia 2021

Skrzydło Wschodnie zamku, wejście J (poziom -1)

Od wtorku do niedzieli w godz. 10:00 – 18:00

Bilety: 6 i 4 zł (ulgowe) do nabycia w kasie (wejście A, piętro I) i online na zamek.szczecin.pl

 

Wystawa pokazuje Szczecin w kontekście indywidualnych i grupowych doświadczeń jego mieszkańców. Dotyka zarówno ich prywatności, jak i życia publicznego, wspólnotowego. Prezentuje dawne i nowe obrazy miasta, charakterystyczne miejsca i wizerunki szczecinian.

Integralną częścią wystawy jest aktywny udział widzów. Zwiedzający mają okazję podzielić się swoimi wspomnieniami, opiniami, mogą pozostawić ślad swojej obecności w tym niezwykłym przedstawieniu miasta i jego historii. Ekspozycja „Szczecin. Atlas Obecności” podzielona jest na trzy części. Pierwsza pokazuje różnorodny narodowościowy i kulturowy obraz miasta, druga poświęcona jest szczecińskiej urbanistyce i architekturze. Część trzecia nawiązuje do wydarzeń kulturalnych, sportowych, życia prywatnego szczecinian, ceremonii i znaczących spotkań w 75-letniej historii miasta, a także do tak głośnych wydarzeń społecznych jak bunty czy protesty. Na wystawę składają się materiały, fotografie pozyskane ze zbiorów instytucjonalnych i prywatnych, dokumenty zachowane w archiwach i bibliotekach, archiwalne artykuły ze szczecińskich gazet, a także materiały z archiwów krajowych agencji prasowych. 

 

 

LIZBONA. PORTUGALSKIE SERCE

Wystawa fotografii Marty Płachty

do 31 lipca

Hol Wschodni, wejście A (wstęp wolny)

Wystawa dostępna także online

Motywem przewodnim wystawy członkini Fotoklubu Zamek Marty Płachty jest stolica Portugalii - Lizbona. Miasto od lat fascynuje autorkę, która w czasie kolejnych podróży odkrywa jego nowe oblicza i miejsca.

Autorka o swoich pracach i fascynacji Lizboną: To miasto, które non stop tętni życiem, jest gwarne i kosmopolityczne, a jednocześnie „swojskie” i przytulne. Na swoich zdjęciach zawsze staram się uchwycić nie tylko piękno Lizbony, ale przede wszystkim to, co tworzy jej magię - portugalską duszę i serce. Ludzi, którzy niespiesznie układają tę cudną mozaikę kultur, barw i muzyki. Miałam okazję fotografować Lizbonę o każdej porze roku, dnia i nocy, w słońcu i w deszczu. Jej życie codzienne i od święta. Obserwowałam, jak się zmienia i pięknieje przez ostatnie 10 lat, oraz uwieczniłam to na swoich fotografiach.

O autorce:

Marta Płachta, szczecinianka od urodzenia. Fotografią zajmuje się amatorsko. Pierwszy raz przyjechała do Lizbony w czerwcu 2011 roku i od tamtej pory ciągle do niej wraca. Ze zdjęć wykonanych w Lizbonie niemal co roku tworzy kalendarze, które mają już swoich stałych nabywców. To jej pierwsza indywidualna wystawa. Marzy o wydaniu albumu fotograficznego o Lizbonie.

 

 

WYSTAWY STAŁE

Od wtorku do niedzieli w godz. 10:00 – 18:00

Bilety: 6 i 4 zł (ulgowe) do nabycia w kasie (wejście A, piętro I) i online

 

CELA CZAROWNIC

Skrzydło Wschodnie, wejście J, poziom -2

Ze szczecińskim zamkiem związana jest legenda o najsłynniejszej pomorskiej czarownicy Sydoni von Borck. W Celi czarownic, w projekcji holograficznej przedstawiono nieszczęśliwą miłość Sydonii do księcia Ernesta Ludwika, klątwę rzuconą na dynastów pomorskich za niedotrzymanie obietnicy małżeństwa, proces o czary oraz śmierć przez ścięcie i spalenie ciała na stosie przed Bramą Młyńską w Szczecinie. Ekspozycję dopełnia makieta klasztoru w Marianowie, miejsca gdzie przez wiele lat, po okresie tułaczki, Sydonia mieszkała i gdzie popadła w tragicznie zakończony konflikt. W celi czarownic pokazane zostały również narzędzia kar i tortur – żelazna dziewica, tron wstydu, maski wstydu, zaciski do miażdżenia kości, kajdany i dyby – stosowane przez katów na podsądnych, w celu wymuszenia przyznania się do winy.

Ekspozycję poprzedza cykl grafik szczecińskiego artysty Andrzeja Maciejewskiego, stanowiący współczesne zobrazowanie życia Sydoni znane z dokumentów, przekazów i legend.

 

XVI-WIECZNY OBRAZ SZCZECINA – RZECZYWISTOŚĆ CZY MAGIA

Cellarium zielarki - Skrzydło Wschodnie, wejście J, poziom -1

Opowieść o szesnastowiecznym Szczecinie w oparciu o sztych Brauna i Hogenberga z ok. 1600 roku. Przedstawiona z niezwykłą precyzją panorama miasta, ożyje dzięki animacji. Będziemy oglądać stolicę Pomorza z jej wszystkimi aspektami – zajrzymy do siedziby książęcej, ratusza, kościoła, będziemy obserwować mieszkańców w ich codziennym życiu, w czasie pracy i odpoczynku.

 

ZBROJOWNIA

Skrzydło Wschodnie, wejście J, poziom -2

od 8 lipca 2021

Na zamku szczecińskim wzorem innych siedzib książęcych w Europie, już w okresie średniowiecza istniała zbrojownia. Początkowo militaria przechowywano w jednym z pomieszczeń gospodarczych, a po rozbudowie zamku za czasów Jana Fryderyka, składnicę broni urządzono na parterze skrzydła zachodniego w sąsiedztwie komnaty na srebra. Paradne zbroje Gryfitów i różne elementy uzbrojenia ku chwale panujących eksponowano również w kościele zamkowym św. Ottona. W 1616 roku z inicjatywy księcia Filipa II rozpoczęto budowę piątego skrzydła zamkowego z przeznaczeniem na zbiory sztuki, bibliotekę i zbrojownię, którą zaplanowano urządzić w sklepionym pomieszczeniu na paterze budowli. Marszand, Filip Hainhofer doradzał księciu, aby w ustawianych wzdłuż ścian drewnianych skrzyniach umieścić cenne egzemplarze broni białej i palnej oraz rzędy końskie. W sali zalecał wyeksponowanie różnego rodzaju zbroi i broni paradnej zarówno dawnej, jak i pochodzącej z różnych krajów. Książę Filip II nie zdołał ukończyć wymarzonej budowli. Dokonał tego dopiero w 1619 roku jego brat i następca na szczecińskim tronie – Franciszek I. Bezpotomna śmierć Bogusława XIV, ostatniego władcy z rodu Gryfitów i w konsekwencji, podział Księstwa Pomorskiego pomiędzy Szwecję i Brandenburgię spowodowały, że spuścizna po książęcej dynastii uległa rozproszeniu, zaś duża jej część zniknęła bezpowrotnie (w tym słynny dar papieża Aleksandra VI – miecz Bogusława X). Dziś zaledwie kilka okazów broni, ze znakami własnościowymi książąt pomorskich, znajduje się z zbiorach muzealnych w Niemczech i Szwecji.

 

Nowa, niewielka ekspozycja na zamku nawiązuje do rycerskich tradycji książęcych. Prezentowane na wystawie obiekty, to głównie militaria i broń myśliwska z okresu nowożytnego użyczone z zasobów Muzeum Narodowego w Kielcach, Muzeum Narodowego w Krakowie oraz Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku.

 

 

NA ZAMKOWYCH DZIEDZIŃCACH

 

Zamkowe dziedzińce czynne codziennie w godz. 6:00 – 23:00

 

ZAMEK W SZCZECINIE – WYDARZENIA, ODBUDOWA, MODERNIZACJA

Wystawa poświęcona siedzibie książęcej na Wzgórzu Zamkowym od średniowiecza do czasów współczesnych. Na wybranych materiałach ikonograficznych pokazano pierwsze znane z rycin budowle zamkowe (E. Sane), widok siedziby książęcej po renesansowej przebudowie za czasów Jana Fryderyka (G. Braun, F. Hogenberg) i rozbudowie o skrzydło muzealne Filipa II (M. Merian). Ukazuje losy obiektu za panowania szwedzkiego (J. Zeuner) oraz przekształcenia zamku w czasach pruskich (A. Most) i niemieckich (fotografie archiwalne). Obrazuje zniszczenia wojenne powstałe u schyłku drugiej wojny światowej i odbudowę obiektu w okresie powojennym. Wystawę zamyka opis przeprowadzonej w latach 2014 – 2015 modernizacji skrzydła północnego zamku.

 

 

RICHARD HESS. KREACJE INTYMNOŚCI

W 2016 roku w Zamku Książąt Pomorskich odbyła się przekrojowa prezentacja dorobku Richarda Hessa pn. Kreacje Intymności. Obecnie na Dużym Dziedzińcu podziwiać można pięć prac artysty, które, dzięki uprzejmości rodziny rzeźbiarza, stanowią kilkuletni depozyt Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie: ”Koniec Wojny” fragment pomnika „Jeździec  IV” ( 1991, brąz), „Wielki Minotaur II”(1989, brąz), „Wielka susząca włosy” (1983, brąz), „Wielka krocząca” (1981, brąz), „Kariatyda III” (1998, brąz).

Richard Hess (1937-2017), jeden z najważniejszych współczesnych rzeźbiarzy niemieckich. Ukończył Wyższą Szkołę Sztuk Wizualnych (HBK) w Berlinie. Tworzył plenerowe i kameralne rzeźby figuratywne o głębokim emocjonalnym wydźwięku. Inspirował się człowiekiem jako indywiduum i jednostką. Tworzył także przejmujące realizacje odnoszące się do wydarzeń społecznych, historycznych i politycznych.

Prace artysty znajdują się obecnie w wielu europejskich instytucjach i muzeach oraz kolekcjach prywatnych.

 

MAKIETA ZAMKU KSIĄŻĄT POMORSKICH W SKALI 1:100.

Makieta znajduje się na terenie Dziedzińca Menniczego. Można ją oglądać bezpłatnie w godzinach otwarcia Zamku.

To prawdopodobnie największa makieta z brązu w Polsce. Do jej wykonania wykorzystano około 300 kg brązu. Sporządzili ją rzeźbiarze Stanisław Wysocki i Michał Wysocki z wrocławskiej pracowni Stan Wys Atelier. Twórcy z wielką precyzją wykonali wiele skomplikowanych detali architektonicznych, których Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie jest pełen. Makieta opatrzona jest opisami w języku polskim, angielskim i niemieckim, a także pismem Braille’a.

 

 

 

 

Zamek Książąt Pomorskich, ul. Korsarzy 34, 70-540 Szczecin

 

Strona internetowa:

https://zamek.szczecin.pl/

 

Na Facebooku:

facebook.com/zamek.szczecin

 

E-sklep Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie. Gadżety, pamiątki, publikacje

https://zamek.szczecin.pl/sklep/

 

Bilety do nabycia:

Przez Internet na http://bilety.zamek.szczecin.pl/

oraz w kasie w skrzydle wschodnim (wejście A z dużego dziedzińca, I p.), tel. 91 434 83 65, czynna w godz. 10-18 (wtorek-niedziela).

 

Rezerwacje biletów:

Odbiór zarezerwowanych biletów musi nastąpić w ciągu czterech dni od momentu rezerwacji, ale nie później niż 4 dni przed datą danego wydarzenia (nie dotyczy biletów do Kina Zamek, których odbiór może nastąpić w dniu seansu, ale nie później niż 15 minut przed rozpoczęciem seansu).

 

CENTRUM INFORMACJI KULTURALNEJ I TURYSTYCZNEJ

 

Centrum Informacji Kulturalnej i Turystycznej (CIKiT) mieści się w Skrzydle Menniczym (wejście I) Zamku Książąt Pomorskich. Czynne jest w godz. 10-18 (poniedziałek-niedziela)

 

Centrum Informacji Kulturalnej i Turystycznej (CIKiT) udostępnia informacje o historii Zamku, najważniejszych zabytkach i atrakcjach turystycznych Szczecina i województwa zachodniopomorskiego oraz o wydarzeniach kulturalnych, w tym także - w miarę pozyskiwanych informacji - o wydarzeniach kulturalnych w województwie. W biurze można nabyć m.in. bilety wstępu do Zamku oraz mapy, przewodniki, książki historyczne i albumy, a także Szczecińską Kartę Turystyczną.

 

Obecnie w pomieszczeniach Centrum Informacji Kulturalnej i Turystycznej trwa remont.

CIKiT do odwołania działa wyłącznie online. Informacje uzyskać można drogą elektroniczną pod adresem [email protected] lub [email protected] lub telefonicznie pod numerem 91 489 16 30 w godzinach 10:00-15:30.

Zamkowe gadżety i publikacje dostępne są w sprzedaży online na https://zamek.szczecin.pl/sklep/

 

 

 

 

 

Maria Witkowska - Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie

Zdjęcia (10)

Dzień Kultury Romskiej
Koncert Friedeborn fot A. Krupiński (8)
Luz Blues zdjecie
Łemkowski Zespół Pieśni i Tańca Kyczera
Mazurski Zespół Pieśni i Tańca EŁK 2
Rapa fot R Pakieser 2
Sala czarownic- tron wstydu
Soyka Kwintet fot Andrzej Wiktor Maly
Zbigniew Zamachowski
Zbrojownia-ZKP Szczecin

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu ECHOmedia.info z siedzibą w Gryficach jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe