Too Good To Go świętuje drugie urodziny w Polsce. Ile Polacy zaoszczędzili/nie zmarnowali CO2 w tym czasie?

  • 27.06.2021, 22:54
  • Too Good To Go Karolina Woźniak
Too Good To Go świętuje drugie urodziny w Polsce. Ile Polacy zaoszczędzili/nie…
Świetna cena, uczta dla podniebienia i przede wszystkim świadomość ratowania Planety. To wszystko od dwóch lat otrzymują użytkownicy najpopularniejszej aplikacji do walki z marnowaniem żywności – Too Good To Go. Codziennie w dosłownie trzech krokach mają możliwość uratowania jedzenia, które w skutek wystąpienia nadwyżek w lokalach gastronomicznych mogłoby się zmarnować. Jak zyskuje na tym nasza Planeta? Ratując każdy kęs ograniczamy emisję CO2 i przybliżamy się do celu wyznaczonego przez ONZ. W lipcu Too Good To Go świętuje drugie urodziny, a jest co świętować. Polacy uratowali już ponad milion paczek!

Too Go To Go rośnie w siłę z miesiąca na miesiąc. Przez dwa lata do społeczności Pogromców Marnowania Jedzenia dołączył 1 milion użytkowników. To o 700 tysięcy więcej niż przed rokiem. W tym czasie Polacy uratowali aż 1 222 506 kg  pysznego jedzenia, które z pomocą aplikacji zamiast w koszu, wylądowało na stołach użytkowników! Oznacza to, że wyłącznie w Polsce zaoszczędziliśmy naszej planecie emisji o wartości 3 057 500 kg CO2e. To tyle ile wyemitowałby samolot wykonując 602 loty dookoła świata. Na mapie naszego pięknego i zielonego kraju wciąż przybywa punktów, gdzie można ratować jedzenie w ramach Too Good To Go. W atrakcyjnych cenach można przechwycić paczki łącznie u ponad 3 tysięcy partnerów. Swoim zasięgiem objęta została już cała Polska i wszystkie województwa. Paczki uratujemy w Warszawie, Krakowie, Gdańsku, Wrocławiu, Poznaniu, Łodzi, Gdyni, Katowicach, Szczecinie, Bydgoszczy, Toruniu, Sopocie, Olsztynie, Elblągu, Bielsku-Białej, Lublinie, Białymstoku, Rzeszowie, Opolu, Częstochowie i wielu innych, które codziennie dokładają swoją cegiełkę w walce z marnowaniem żywności.

 

Cieszę się, że Polakom jest tak bliska idea walki z marnowaniem żywności i razem rozpoczęliśmy prawdziwą, ekologiczną rewolucję. Przez miniony rok odnotowaliśmy wzrost rzędu 766% w zakresie uratowanych posiłków i 238% odnośnie ilości użytkowników. - powiedziała Anna Kurnatowska, Country Managerka Too Good To Go. - Drugie urodziny Too Good To Go oznaczają dla mnie dodatkowo rocznicę dołączenia do polskiego zespołu, dlatego ta okazja jest dla mnie podwójnie ważna. Jestem ogromnie dumna, że przez ten czas udało się osiągnąć tak wiele. Rzesza aktywnych użytkowników, kolejne miasta dostępne w aplikacji, ponad milion uratowanych posiłków, na pokładzie zarówno duże znane sieci handlowe, kawiarnie, piekarnie, hotele, producenci, firmy cateringowe oraz drobni, lokalni restauratorzy czy właściciele warzywniaków, którzy czerpią niepodważalne korzyści, a jednocześnie są siłą napędową Too Good To Go. To wszystko sprawia, że każdy z nas czuje, że robimy coś ważnego, dużego i zauważalnego na arenie międzynarodowej.

 

Too Good To Go jest narzędziem, z którego chętnie korzystają zarówno duże marki, jak i małe lokalne przedsiębiorstwa, chcące ograniczyć skalę marnowanego jedzenia. Tylko w ostatnim roku do będących już w stałej współpracy z Too Good To Go zespołu rozpoznawalnych marek jak: Starbucks, Costa Coffee, Pizzy Hut, Green Caffe Nero, A. Blikle, North Fish, dołączyli m.in. BP, Carrefour, Flying Tiger czy Danone. W każdym mieście można również uratować pieczywo z lokalnych piekarni, desery z kawiarni, owoce i warzywa oraz gotowe dania z restauracji.


Dzięki aplikacji Too Good To Go wszystkie emisje gazów cieplarnianych, z jakimi wiąże się produkcja, transport i przebycie całej drogi z pola do stołu, nie poszły na marne, a dzięki temu udało się zaoszczędzić naszej Planecie tyle CO2, ile:

  • wynoszą roczne emisje 392 polskich obywateli
  • powstałoby gdybyśmy wykonali 2794 lotów z Warszawy do Nowego Jorku
  • potrzebne jest, aby podgrzać wodę w bojlerze elektrycznym, na prysznic trwający ponad 18 lat

 

O Too Good To Go

Too Good To Go zrzesza użytkowników we wspólnej walce z marnowaniem żywności, łącząc klientów z miejscami, w których zostało nadwyżkowe jedzenie. Aplikacja wystartowała w Danii w 2016 roku i od tamtej pory zyskała ponad 40 milionów użytkowników w 16 krajach. Wśród partnerów Too Good To Go w Europie są m.in.: Carrefour, Paul, Costa, czy sieć hoteli Accor i Scandic. W Polsce z Too Good To Go współpracują takie miejsca, jak: Auchan, Danone, Olimp, Carrefour, Lindt, Starbucks, Pizza Hut, A. Blikle, North Fish, Massolit, Natura Cold Press, MOD Donuts i wiele innych.

 

Misją Too Good To Go jest inspirowanie społeczeństwa i udostępnienie narzędzi do walki z marnowaniem jedzenia poprzez budowanie Ruchu Przeciw Marnowaniu Jedzenia, stworzonego, by wywrzeć wpływ na czterech płaszczyznach: Gospodarstw domowychPrzedsiębiorstw, Edukacji i Polityki.

 

Too Good To Go należy do grona B Corp, społeczności około 2600 certyfikowanych firm z różnych branż, stawiających pozytywny wpływ na świat ponad zyski. W tym gronie znajdują się takie znane marki jak Patagonia, Ben & Jerry’s czy Alpro. Obecnie certyfikat B Corp posiada tylko 500 firm w Europie.

 

Globalną CEO jest Mette Lykke, która wcześniej współtworzyła Endomondo. Dowiedz się więcej na www.toogoodtogo.com lub odwiedź nasze social media:

 

Facebook

Instagram

Twitter

YouTube

LinkedIn.

Too Good To Go Karolina Woźniak

Zdjęcia (7)

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu ECHOmedia.info z siedzibą w Gryficach jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe