Powiatowe Obchody Dnia Strażaka 2021 połączone z oficjalnym oddaniem nowej siedziby KP PSP Gryfice

  • 24.06.2021, 12:33
  • Redakcja
Powiatowe Obchody Dnia Strażaka 2021 połączone z oficjalnym oddaniem nowej…
W niedzielę 20 czerwca w Gryficach odbyły się Powiatowe Obchody Dnia Strażaka 2021. Tegoroczne uroczystości miały szczególny charakter gdyż zbiegły się z oficjalnym otwarciem nowej Komendy PSP w Gryficach.

Obchody rozpoczęły się przemarszem kolumny z pocztami sztandarowymi i kompanią honorową prowadzonymi przez Młodzieżową Orkiestrę Dętą z Płotów wraz z mażoretkami od „starej” Komendy do kościoła pw. Wniebowzięcia NMP w Gryficach na Uroczystą Mszę Świętą w  sprawowaną przez rektora Arcybiskupiego Wyższego Seminarium Duchownego ks. Krzysztofa Łuszczaka oraz kapelana zachodniopomorskich strażaków ks. bryg. Ryszarda Szczygła i ks. Dziekana Proboszcza kan. dr Kazimierza Stanisława Półtoraka.

Po Mszy Świętej nastąpił uroczysty przemarsz ulicami miasta do nowej siedziby KP PSP w Gryficach. Dalsza część uroczystości  zaczęła się na placu przy nowej siedzibie od złożenia przez dowódcę uroczystości st. kpt. Michała Smelę meldunku Komendantowi Wojewódzkiemu PSP st. bryg. Jarosławowi Tomczykowi, odegraniu hymnu narodowego i podniesieniu flagi państwowej.

Wśród przybyłych gości znaleźli się m.in., Posłowie na Sejm RP Leszek Dobrzyński, Artur Łącki i Dariusz Wieczorek a także Wojewoda Zachodniopomorski Zbigniew Bogucki, Starosta Powiatu Gryfickiego Ryszard Chmielowicz, Burmistrz Gryfic Andrzej Szczygieł, burmistrzowie i wójtowie i samorządowcy z gmin powiatu gryfickiego, przedstawiciele służb mundurowych, delegacje ZOSP RP, Komandor Kapituły Stowarzyszenia Konfraternia Mazowiecka Odznaki św. Floriana Mazovia Jacek Gromek oraz Komandorowie Komandorii Północnej odznaki św. Floriana „Mazowia” Janusz Ławruszko i Józef Mnich oraz mieszkańcy Gryfic.

Kolejnym punktem przebiegu uroczystości było wręczanie odznaczeń, awansów na wyższe stopnie służbowe i wyróżnień.

 

Wśród wyróżnionych z okazji Dnia Strażaka jeden strażak został wyróżniony nadawanym przez Prezydenta RP  Medalem Za Ofiarność i Odwagę. Krzyżem Zasługi uhonorowano 2 funkcjonariuszy oraz 43 osoby Medalem Za Długoletnią Służbę.

Nadawaną przez  Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji Odznaką „Zasłużony dla Ochrony Przeciwpożarowej” wyróżniono49 osób. 7 osób otrzymało dyplom Komendanta Głównego PSP  za wzorową postawę i wysokie osiągnięcia w realizacji zadań służbowych. Awanse na wyższe stopnie służbowe otrzymało 54 funkcjonariuszy.

Wśród odznaczonych i awansowanych znaleźli się funkcjonariusze z Komendy Powiatowej PSP w Gryficach. Odznaczeni zostali:

 

Srebrnym Medalem Za Długoletnią Służbę:

- st. ogn. Balicki Tomasz

Srebrną Odznaką Zasłużony Dla Ochrony Przeciwpożarowej:

- st. asp. Gojko Leszek

- asp. sztab. Król Jacek

 

Brązową Odznaką Zasłużony Dla Ochrony Przeciwpożarowej:

- mł. ogn. Biskup Jarosław

- st. kpt. Gawlik Edyta

- asp. Artiuch Marek

- st. kpt. Cyburt Aneta

- st. ogn. Kopeć Grzegorz

- ogn. Walukiewicz Łukasz

 

Awans na wyższy stopień służbowy otrzymali:

Awans na stopień brygadiera:

- mł. bryg. Gołdyn Andrzej

Awans na stopień starszego kapitana:

- kpt. Boś Daniel

- kpt. Gawlik Edyta

Awans na stopień aspiranta:

- mł. asp. Artiuch Marek

Awans na stopień starszego ogniomistrza:

- ogn. Wnuczyński Rafał

 

Awans na stopień ogniomistrza:

- mł. ogn. Wyskwar Arkadiusz

- mł. ogn. Pakuła Kamil

- mł. ogn. Wrzesiński Krzysztof

 

Odznaczenia strażakom i samorządowcom zasłużonym dla pożarnictwa swoje odznaczenia wręczyli także przedstawiciele Komandorii odznaki św. Floriana „Mazowia”.

 

Po przedstawieniu przez Komendanta Powiatowego PSP w Gryficach bryg. Andrzeja Gołdyna zarysu historii budowy nowej Komendy nastąpiło symboliczne przecięcie wstęgi otwierające  nowo wybudowany obiekt którego dokonali Poseł na Sejm RP Leszek Dobrzyński, Wojewoda Zachodniopomorski Zbigniew Bogucki, Zachodniopomorski Komendant Wojewódzki st. bryg. Jarosław Tomczyk, Starosta Powiatu Gryfickiego Ryszard Chmielowicz, Burmistrz Gryfic Andrzej Szczygieł oraz Komendant Powiatowy PSP w Gryficach bryg. Andrzej Gołdyn.

Aktu poświęcenia obiektów dokonał Ks. Kapelan bryg. Ryszard Szczygieł po czym wręczył Komendantowi Powiatowemu poświęcony krzyż oraz rzeźbę św. Floriana.

Po przecięciu wstęgi był czas na okolicznościowe wystąpienia a finałem części oficjalnej było przekazanie na ręce Komendanta Powiatowego promesy na dofinansowanie zakupu ciężkiego samochodu ratowniczo-gaśniczego.

 

Był też czas na życzenia i gratulacje oraz zwiedzanie nowo oddanego obiektu.  

 

 

Redakcja

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu ECHOmedia.info z siedzibą w Gryficach jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe