Klimatyczne kino plenerowe wkrótce na Zamku. Niebawem ruszają Zamkowe Noce Filmowe

 • 17.06.2021, 15:06
 • Sylwia Polachowska - Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie
Klimatyczne kino plenerowe wkrótce na Zamku. Niebawem ruszają Zamkowe… Coś się kończy, coś zaczyna
Klimatyczne kino plenerowe już wkrótce na Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie. We wtorek 22 czerwca pod hasłem "Idealne życie czy idealna pułapka?" startują Zamkowe Noce Filmowe. Na inaugurację widzowie obejrzą krótkometrażowy dokument "Bootleg". Seans poprzedzi koncert grupy Dynasonic.

Letnie projekcje filmowe na zamkowym dziedzińcu już od 13 lat cieszą się zainteresowaniem szczecinian i turystów. To ciekawe i ambitne kino. Repertuar obejmuje wszystkie gatunki filmowe od najnowszych produkcji fabularnych po dokumenty i animacje.

 

W tym roku Zamkowe Noce Filmowe realizowane będą pod hasłem "Idealne życie czy idealna pułapka?". Zaprezentujemy także filmy o tematyce sportowej, które - mamy nadzieję - będą dobrą rozgrzewką przed olimpijskimi zmaganiami. Zgodnie z tradycją, w programie znajdą się też filmy koprodukowane przez działający w strukturach Zamku Zachodniopomorski Fundusz Filmowy Pomerania Film.

 

Projekcje będą odbywać się na Dziedzińcu Menniczym przez całe wakacje: we wtorki i czwartki oraz wyjątkowo w jeden piątek.

 

Bilety na seanse: 5 zł, dostępne na http://bilety.zamek.szczecin.pl/ oraz w kasie Zamku (wejście A z Dużego Dziedzińca, I p., czynna od wtorku do niedzieli w godz. 10:00 - 18:00).

 

Zamkowe Noce Filmowe – inauguracja

 

Na inaugurację cyklu - 22 czerwca – wystąpi zespół Dynasonic. Po koncercie odbędzie się projekcja filmu "Bootleg". Start o godz. 22:00.

 

Dynasonic to szczecińsko-gorzowskie trio w składzie Mateusz Rychlicki (perkusja, elektronika), Adam Sołtysik (bas) i Mateusz Rosiński (elektronika). Ich muzykę można określić jako dubwave. Muzycy sięgają do źródeł gatunku, by wydobyć puls i harmonię, które przez powtarzalność łączą z tym, co eksperymentalne i świeże. W utworach grupy dominuje tętniący życiem bas i perkusja, co w połączeniu z przestrzenną i abstrakcyjną elektroniką daje oryginalne, nowatorskie doświadczenia dźwiękowe. Grupa ma na koncie dwie płyty: dynasonic#1 i wydaną w maju 2020 roku dynasonic#2. Gościnnie na płycie #2 można usłyszeć Marcina Ciupidro (wibrafon), który współpracował już z zespołem przy okazji debiutu oraz Łukasza Rychlickiego (gitara).

 

"Bootleg" to dokument, który pokazuje sytuację artystów w okresie pandemii (na przykładzie zespołu muzycznego Dynasonic). Odwołane koncerty, lockdown, brak perspektyw na występy skutkują koniecznością grania koncertów on-line, bez udziału widzów, bez atmosfery. Czy to jest dobry kierunek? Czy koncert bez udziału publiczności jest pełnowartościowym wydarzeniem, czy ma sens? Czy publiczność jest zainteresowana odbiorem sztuki na odległość? Film w reżyserii Adama Ptaszyńskiego i Adama Sołtysika powstał w koprodukcji z Zachodniopomorskim Funduszem Filmowym Pomerania Film. Producentem jest Solid-Stet.

 

ZAMKOWE NOCE FILMOWE

REPERTUAR

 

22 czerwca (wtorek), godz. 22:00

INAUGURACJA ZAMKOWYCH NOCY FILMOWYCH – KONCERT DYNASONIC I PROJEKCJA FILMU BOOTLEG

Dynasonic to szczecińsko-gorzowskie trio w składzie Mateusz Rychlicki (perkusja, elektronika), Adam Sołtysik (bas) i Mateusz Rosiński (elektronika). Ich muzykę można określić jako dubwave. Muzycy sięgają do źródeł gatunku, by wydobyć puls i harmonie, które przez powtarzalność łączą z tym, co eksperymentalne i świeże. W utworach grupy dominuje tętniący życiem bas i perkusja, co w połączeniu z przestrzenną i abstrakcyjną elektroniką daje oryginalne, nowatorskie doświadczenia dźwiękowe. Grupa ma na koncie dwie płyty: dynasonic#1 i wydaną w maju 2020 roku dynasonic#2. Gościnnie na płycie #2 można usłyszeć Marcina Ciupidro (wibrafon), który współpracował już z zespołem przy okazji debiutu oraz Łukasza Rychlickiego (gitara).

Linki do muzyki:

D3: https://www.youtube.com/watch?v=W69KOaj1FiI

D6: https://www.youtube.com/watch?v=d4-eh1iURAw

 

BOOTLEG

 • dokument, Polska 2021 (17 min)
 • Reżyseria: Adam Ptaszyński, Adam Sołtysik
 • Występują: zespół Dynasonic w składzie Mateusz Rychlicki, Mateusz Rosiński, Adam Sołtysik

Obraz pokazuje sytuację artystów w okresie pandemii (na przykładzie zespołu muzycznego Dynasonic). Odwołane koncerty, lockdown, brak perspektyw na występy skutkują koniecznością grania koncertów on-line, bez udziału widzów, bez atmosfery. Czy to jest dobry kierunek? Czy koncert bez udziału publiczności jest pełnowartościowym wydarzeniem, czy ma sens? Czy publiczność jest zainteresowana odbiorem sztuki na odległość? Producent: Solid-Stet, film powstał w koprodukcji z Zachodniopomorskim Funduszem Filmowym Pomerania Film.

 

29 czerwca (wtorek), godz. 22:00

WŁOSKIE WAKACJE

 • komediodramat, Wielka Brytania/Włochy 2020 (94 min)
 • Reżyseria James D’Arcy
 • Obsada: Liam Neeson, Micheál Richardson, Valeria Bilello, Lindsay Duncan

Robert i jego syn Jack od lat utrzymują kontakt raczej sporadycznie. Jedną z niewielu łączących ich rzeczy jest rodzinna willa w Toskanii. Kiedy Jack wpada w finansowe tarapaty, postanawia odezwać się do ojca i namówić go do sprzedaży domu. Obaj chcą jak najszybciej załatwić sprawę, podpisać odpowiednie papiery i wrócić do swojego londyńskiego życia. Wszystko jednak komplikuje się, gdy na miejscu zamiast pięknego domu, który zapamiętali, zastają kompletną ruinę.

 

6 lipca (wtorek), godz. 22:00

COŚ SIĘ KOŃCZY, COŚ ZACZYNA

 • romans, USA 2019 (105 min)
 • Reżyseria Drake Doremus
 • Obsada: Shailene Woodley, Jamie Dornan, Sebastian Stan

Historia miłosna z Shailene Woodley („Wielkie kłamstewka”, seria „Niezgodna”, „Gwiazd naszych wina”) w roli głównej , której na ekranie towarzyszą Jamie Dornan („Pięćdziesiąt twarzy Greya”) i Sebastian Stan („Kapitan Ameryka”). Daphne rzuca pracę, rozstaje się z chłopakiem i przeprowadza do siostry. Chce zmienić coś w swoim życiu i postanawia odpocząć od związków. Kiedy na jednej imprezie poznaje Jacka i Franka, i zaczyna spotykać się z nimi jednocześnie, plan Daphne rozpływa się w powietrzu.

 

9 lipca (piątek), godz. 22:00

PARTY

 • dramat, komedia, Wielka Brytania 2017 (71 min)
 • Reżyseria Sally Potter
 • Obsada: Patricia Clarkson, Bruno Ganz, Cherry Jones, Emily Mortimer, Cillian Murphy

Janet organizuje domowe przyjęcie w gronie najbliższych, aby uczcić swój awans na ministrę zdrowia w brytyjskim rządzie. Wśród gości są sarkastyczna April i jej mąż Gottfried – zwolennik medycyny alternatywnej; para wyzwolonych lesbijek – Martha oraz jej o kilkanaście lat młodsza partnerka Jinny oraz dziwnie podenerwowany bankier Tom, który zaczyna imprezę od wciągnięcia kreski kokainy w toalecie. Tymczasem mąż gospodyni, Bill zdaje się kompletnie niezainteresowany całą sytuacją. Siedzi osowiały na środku salonu, bez słowa sączy wino i tylko od czasu do czasu puszcza ekscentryczną muzykę z płyty winylowej. Mężczyzna skrywa tajemnicę, której ujawnienie zmieni przebieg spotkania.

 

13 lipca (wtorek), godz. 22:00

NĘDZNICY

 • dramat, Francja 2019, (104 min)
 • Reżyseria Ladj Ly
 • Obsada: Damien Bonnard, Alexis Manenti, Djibril Zonga, Issa Perica

Największe wydarzenie francuskiego kina ostatnich lat. Film nominowany do Oscara i Złotego Globu, uznany został za jeden z najważniejszych obrazów współczesnego społeczeństwa. Paryskie przedmieściu Montfermeil, znane z powieści Victora Hugo to miejsce policyjnej samowoli i siedziba społecznego marginesu. Tu nieustannie toczy się walka o wpływy. Niewinny psikus grupy dzieciaków, które dla żartu kradną małe lwiątko z miejscowego cyrku, może okazać się początkiem rewolucji. Szeregi lokalnego posterunku policji zasilił nowy brygadier Stéphane Ruiz. Z bronią w kaburze i pałkami w rękach jego nowi towarzysze czynią na dzielnicowych ulicach to, co określają mianem sprawiedliwości. Jedno nieoczekiwanie gwałtowne aresztowanie sprawi, że funkcjonariusze zaczną liczyć się z konsekwencjami swoich działań.

 

20 lipca (wtorek), godz. 22:00

Kasia Zimnoch i Paweł Kleszczewski – Animacja i eksperyment

Kasia Zimnoch i Paweł Kleszczewski to duet twórców filmowych i artystów wizualnych. Są absolwentami Wydziału Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Tworzą autorskie filmy animowane oparte na mitologii, folklorze i legendach. Ich filmy były prezentowane na ponad pięćdziesięciu międzynarodowych festiwalach filmowych, zdobywały nagrody i wyróżnienia między innymi: Fano we Włoszech, Clones w Irlandii, Pilznie w Czechach. Byli artystami na  rezydencjach w Irlandii, Szwecji, Estonii oraz Niemczech.

Cuillcagh

 • 2021 (7 min)

Eksperymentalny film animowany. Nocą na szczycie góry pojawiają się tajemnicze światła, które lecą w kierunku wejścia do megalitycznego grobowca.

Początek Świata

 • 2019 (10 min)

Samotnie pływający po pierwotnym morzu Bóg, spotyka diabła. Wspólnie zabierają się za tworzenie świata. Szybko jednak popadają w konflikt, który dzieli ich aż do dziś. Film Powstał w ramach Nagrody Twórczej Miasta Szczecin, otrzymał nagrodę Dyrektora Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie na Szczecin Europen Festival w 2019 roku.

Broken Tale

 • 2016 (10 min)

Nieodparta siła ciągnie dziewczynkę do jeziora ukrytego głęboko w prastarym borze. Jej przewodnikiem i mistycznym opiekunem jest łoś. Podczas podróży spotykają tajemniczych mieszkańców lasu, postacie znane z folkloru ludów europejskich.

Ajtia o tym dlaczego diabeł kuleje

 • 2020 (6 min)

Dawno dawno temu na rajskich pastwiskach, Pan Bóg wypasał swoje owce. Diabeł pasący niedaleko stado swych kóz zapragnął odebrać Bogu zwierzęta. Fabuła filmu została oparta na ludowej bajce ajtiologicznej tłumaczącej ten niezwykle istotny fakt z życia diabła.

Seán Lámh

 • 2018 (5 min)

Animowany video clip do autorskiej muzyki i tekstu irlandzkiego muzyka Daragh’y Slacke’a. Sean Lamh nawiązuje do tradycji opowieści irlandzkiej prowincji, gdzie wątki legendarne i magiczne mieszają się z surową codziennością. Film powstał w ramach rezydencji muzycznej Cois Tine w Irlandii

The Cry of the Banshee

 • 2020 (6 min)

Animowany wideoklip do utworu irlandzkiego zespołu Dr Slacke &The Palpitations opartego na wierszu poety Noela Monahana o tym samym tytule. Historia została oparta na postaci „Banshee”, magicznej istoty znanej z folkloru celtyckiego.

Supra Lunam

 • 2020 (7 min)
 • Reż. Mariusz Kleszczewski, opracowanie graficzne Kasia Zimnoch i Paweł Kleszczewski.

Supra Lunam to animowany wideoklip do utworu Etiuda b-moll opus 4 nr 3  Karola Szymanowskiego. Wizualna ekspresja, wypełniona greckimi motywami mitologicznymi, inspirowana oniryczną, tajemniczą atmosferą muzyki wielkiego kompozytora.

Babel

 • 2020 (6 min)
 • Reż. Kasia Zimnoch i Paweł Kleszczewski.

Grupa pielgrzymów zamierza dotrzeć na szczyt świętej góry zamieszkałej przez samego Boga. Szybko okazuje się, że podróż nie będzie przebiegać łatwo. Animacja powstała z inspiracji utworem „Intrada E Danza”  niemieckiego kompozytora współczesnej muzyki poważnej Stefana Lindemanna.

Pneumanautists

 • 2020 (6 min)

Raz do roku, jednej nocy, dusze zmarłych wyruszają w podróż. Przemierzają galaktyki kierowane mistycznym magnetyzmem. Tak rozpoczyna się ich nowa przygoda. Animacja powstała z inspiracji muzyką niemieckiego kompozytora Gero Königa.

 

22 lipca (czwartek), godz. 22:00

PO ZŁOTO

 • dokument, Polska 2020 (61 min)
 • Reżyseria Ksawery Szczepanik

Film o losach Władysława Kozakiewicza – wybitnego polskiego tyczkarza, złotego medalisty Igrzysk Olimpijskich w Moskwie w roku 1980; autora spontanicznego gestu, którym poczęstował stronniczą sowiecką publiczność, przechodząc jednocześnie do historii. “Wał” Kozakiewicza stał się dla milionów Polaków symbolem sprzeciwu wobec komunistycznego reżimu i światełkiem nadziei na przyszłość. Z upływem lat postać Władysława Kozakiewicza zatarła się w zbiorowej pamięci Polaków. Jedynym śladem jego osiągnięcia jest zakorzenione już w potocznej polszczyźnie powiedzenie „gest Kozakiewicza”. Film przypomni legendę wielkiego tyczkarza i jego starcie z sowieckim systemem podczas Igrzysk Olimpijskich w Moskwie. To historia zwykłego chłopaka ze wsi, który – pokonując wszelkie bariery – dociera na sportowy Olimp, po czym zostaje zeń zepchnięty i skazany na potępienie. Bohater z chluby PRL-u staje się ofiarą bezwzględnego systemu politycznego; choć przegrywa własne życie, to moralnie pokonuje swoich prześladowców i wygrywa miejsce w najnowszej historii Polski. „Po złoto” to film, który wyrasta poza sportowe ramy i zyskuje wymiar ponadczasowej przypowieści o gorzkiej cenie sukcesu.

 

27 lipca (wtorek), godz. 22:00

DIEGO MARADONA

 • dokument, Wielka Brytania 2019 (130 min)
 • Reżyseria Asif Kapadia

Finał niezwykłej trylogii nagrodzonego Oscarem reżysera filmów „Amy” i „Senna” – ostatnia część fascynującej opowieści o ikonach popkultury, sławie i fatum. W mieście, w którym piłka to religia, Diego Maradona, młody chłopak o niezwykłym talencie, staje się bogiem. Trafia w sam środek neapolitańskiego kotła: mafijnych rozgrywek, sukcesów, uwielbienia i skandali. Jego geniusz i charyzma wkrótce robią z Napoli najlepszą drużynę świata. Maradona staje się świętym. Na boisku dokonuje cudów, ale gdy gasną światła, wszystko wymyka się spod kontroli. Diego nie potrafi udźwignąć swojej sławy, a miasto, które zrobiło z niego boga, z dnia na dzień staje się jego przekleństwem.

 

29 lipca (czwartek), godz. 22:00

HAPPY OLO – POGODNA BALLADA O OLKU DOBIE

 • dokument, Polska 2019 (63 min)
 • Reżyseria: Krzysztof Paweł Bogocz, Marcin Macuk

Aleksander Doba, jeden z najwybitniejszych polskich podróżników, zmarł 22 lutego 2021 roku, podczas kolejnej swojej wyprawy. Film o nim to ballada utrzymana w konwencji kina, opowieść pełna optymizmu, uśmiechu i muzyki. Tytułowy Olo w niebanalny i charakterystyczny dla siebie sposób opowiada swoje historie w trakcie podróży, której celem jest transport kajaka przez pełne uroku krajobrazy Polski. Opowieściom tym towarzyszą fragmenty filmów z jego wypraw transatlantyckich, animacje ilustrujące przygody, przeplatane piosenkami. Zabawy konwencją oraz wyimaginowane postaci pojawiające się na drodze ukazują młodzieńczą naturę Olka, pomimo skończonych siedemdziesięciu lat. Film jest pochwałą dążenia do realizacji marzeń. Film powstał we współpracy z Zachodniopomorskim Funduszem Filmowym Pomerania Film, działającym w strukturach Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie.

 

3 sierpnia (wtorek), godz. 21:30

KŁAMSTEWKO

 • komedia, Chiny/USA 2019 (96 min)
 • Reżyseria Lulu Wang
 • Obsada: Awkwafina, Zhao Shuzhen, Tzi Ma, Diana Lin

Gdy mieszkająca w Nowym Jorku Billi dowiaduje się o chorobie ukochanej babci Nai Nai, w pierwszym odruchu chce wskakiwać do samolotu, żeby się z nią pożegnać. Jednak rodzina Billi decyduje się zataić przed Nai Nai informację o jej stanie zdrowia. Postanawia zorganizować rodzinne spotkanie pod pretekstem wielkiego, hucznego wesela jednego z kuzynów. Co z tego, że pan młody zna się ze swoją narzeczoną zaledwie od kilku tygodni. Wszystkie tajemnice są dozwolone, a dzięki temu przyjazd całej rodziny, rozsianej po całym świecie, nie wzbudza podejrzeń ukochanej babci. W roli głównej nagrodzona Złotym Globem dla Najlepszej Aktorki – rewelacyjna Awkwafina.

 

5 sierpnia (czwartek), godz. 21:30

SZCZĘŚLIWY LAZZARO

 • dramat, fantasy, komedia, Francja/Niemcy/Szwajcaria/Włochy 2018 (125 min)
 • Reżyseria Alice Rohrwacher
 • Obsada: Adriano Tardiolo, Alba Rohrwacher, Sergi López, Natalino Balasso

Prezentowany w Konkursie Głównym 71. MFF w Cannes i nagrodzony za scenariusz, film najwybitniejszej włoskiej reżyserki młodego pokolenia, Alice Rohrwacher. Tytułowy Lazzaro jest mieszkańcem zapomnianej przez Boga i ludzi sycylijskiej wsi, bezlitośnie eksploatowanej przez baronową Alfonsinę De Lunę i jej ekonoma. Nieznający ironii, występku ani fałszu chłopak jest wcieleniem najszlachetniejszej dobroci, przez wszystkich uznawanej jednak za zwykłą głupotę. Kiedy więc Lazzaro udzieli schronienia znudzonemu synowi arystokratki, ten postanowi dla zabawy wykorzystać naiwność wieśniaka.

 

10 sierpnia (wtorek), godz. 21:30

SOKÓŁ Z MASŁEM ORZECHOWYM

 • komedia, USA 2019 (97 min)
 • Reżyseria: Tyler Nilson, Mike Schwartz
 • Obsada: Shia LaBeouf, Dakota Johnson, Zack Gottsagen

Pełna humoru i przygód, wzruszająca opowieść o niezwykłej przyjaźni. Zak jest wyjątkowym chłopakiem i zrobi wszystko, by spełnić swoje marzenie – chce podbić świat amerykańskiego wrestlingu. Na swojej drodze przypadkiem spotyka Tylera, drobnego złodziejaszka o wielkim sercu, który decyduje się mu pomóc. Zdecydowanie najlepszy feel-good movie ostatnich lat.

 

17 sierpnia (wtorek), godz. 21:30

GRANICA

 • fantasy, thriller, romans, Dania/Szwecja 2018 (111 min)
 • Reżyseria Ali Abbasi
 • Obsada: Eva Melander, Eero Milonoff, Jörgen Thorsson, Ann Petrén, Sten Ljunggren

Dawno, dawno temu na przystani promowej pracowała bardzo, ale to bardzo brzydka celniczka. W wolnych chwilach Tina chodziła boso po lesie, a do snu czytała kryminały Lisy Marklund. Nie miała szczęścia w miłości, a jej ojciec chorował na amnezję. Za to w pracy była bardzo doceniana, bo umiała wykryć przemycany alkohol zanim jeszcze torba delikwenta została otwarta, a nawet wyczuwała złe zamiary kontrolowanych osób. Pewnego dnia przed jej stanowiskiem stanął jednak tajemniczy mężczyzna, którego zamiarów nie umiała rozpoznać.

 

19 sierpnia (czwartek), godz. 21:30

GNIAZDO

 • thriller, dramat, Wielka Brytania/USA 2020 (107 min)
 • Reżyseria Sean Durkin
 • Obsada:  Jude Law, Carrie Coon, Michael Culkin, Oona Roche

Rory dostaje propozycję pracy i namawia swoją żonę Allison na przeprowadzkę do Londynu. Tam ma szansę zarobić wielkie pieniądze i wieść luksusowe życie, o jakim zawsze marzył. Bez względu na koszty, wynajmuje imponującą posiadłość na przedmieściach. Kiedy upragniony prestiż i wysoka pozycja społeczna wydają się być na wyciągnięcie ręki, Rory idzie o krok dalej i łamie wszelkie zasady. Podejmując coraz większe ryzyko. Bez skrupułów dążąc do swojego celu, wpada w spiralę kłamstw, a w pozornie idealnym życiu małżeńskim zaczynają pojawiać się rysy.

 

24 sierpnia (wtorek), godz. 21:30

PŁOMIENIE

 • dramat, Korea Południowa 2018 (148 min)
 • Reżyseria Chang-dong Lee
 • Obsada: Steven Yeun, Ah In Yoo, Jong-seo, Seong-kun

Marzący o karierze pisarza Jong-so, został zmuszony do powrotu na rodzinną wieś. Chłopak przeżywa właśnie zauroczenie Haemi, która twierdzi, że zna go ze szkoły. Pod jej nieobecność Jong-soo opiekuje się kotem, którego nigdy nie udaje mu się zobaczyć, choć znika zostawiane dla niego jedzenie. Z dalekiej podróży Haemi przywozi Bena, zamożnego, pewnego siebie światowca, i to z nim spędza teraz czas. Zrozpaczony Jong-soo krąży wokół szczęśliwej pary – aż do dnia, w którym dziewczyna znika. Z dnia na dzień chłopak nabiera coraz większej pewności, że to Ben jest za to odpowiedzialny.

 

31 sierpnia (wtorek), godz. 21:00

 

ZAKOŃCZENIE ZAMKOWYCH NOCY FILMOWYCH

 

 

KOBIETA IDZIE NA WOJNĘ

 

 • komedia, dramat, przygodowy, Islandia 2018 (101 min)

 

 • Reżyseria Benedikt Erlingsson

 

 • Obsada: Halldóra Geirharðsdóttir, Jóhann Sigurðarson, David Thor Jonsson

 

Halla mieszka w małym miasteczku i na co dzień jest dyrygentką lokalnego chóru. Nikt nie podejrzewa, że zawsze uśmiechnięta i pełna pozytywnej energii Halla po godzinach prowadzi drugie życie. Ukrywając się pod pseudonimem „Kobieta z Gór”, niczym superbohaterka wypowiada walkę potężnemu koncernowi, który stanowi zagrożenie dla islandzkiego środowiska.

 

Na zakończenie Zamkowych Nocy Filmowych, po filmie „Kobieta idzie na wojnę”, zapraszamy na spacer po Zamku z przewodnikiem połączony z pokazem slajdów i projekcją filmu archiwalnego "Zamek Szczeciński"

 

Po zamkowych dziedzińcach oprowadzać będzie Tomasz Wieczorek, kierownik Centrum Informacji Turystycznej i Kulturalnej na Zamku.

 

Przebieg trasy spaceru: Duży Dziedziniec (zegar zamkowy, płyta erekcyjna ks. Barnima XI, płyta nagrobna ks. Barnima III, zegary słoneczne), Dziedziniec Menniczy (figura biskupa Ottona z Bambergu, płyta erekcyjna książąt Filipa II i Franciszka I, obrys kościoła św. Ottona oraz makieta zamku w skali 1:100), pomnik Bogusława X i Anny Jagiellonki.

 

 

ZAMEK SZCZECIŃSKI

 

 • archiwalny udźwiękowiony, Polska 2013 (33 min.)

 

 • Autor archiwalnych zdjęć – Witold Chromiński

 

 • Opracowanie Ryszard Kotla, konsultacja merytoryczna Tomasz Wieczorek

 

 • Współczesny komentarz czyta Stanisław Heropolitański

 

 • Digitalizacja filmu Zbigniew Pryjmak, realizacja Studio Nagraniowe Elvis van Tomato

 

Obraz powstał na bazie materiału autorstwa Witolda Chromińskiego, utrwalonego na trzech dokumentalnych taśmach, nakręconych w latach 1958-1961.Taśmy odnaleziono w archiwum zamkowego kina w 2006 roku i poddano cyfrowej rekonstrukcji. Materiał premierowo pokazano w 100-lecie urodzin autora (2013 rok). Pierwotny, niemy materiał filmowy trwał łącznie niewiele ponad 24 minuty, a podczas pierwszych projekcji komentarz do niego wygłaszany był na żywo. Zrekonstruowany film uzupełniono uwagami z offu, ale zachowano charakterystyczny odgłos projektora, towarzyszący oryginalnej wersji.

Film pokazuje zamek, jego otoczenie i zrujnowane lub prawie opustoszałe śródmieście Szczecina. Unikatową wartość obrazu stanowią ujęcia z pierwszego etapu powojennej rekonstrukcji zamku (odbudowy skrzydła północnego). W materiale można także zobaczyć katedrę przed odbudową, Dom Koncertowy Konzerthaus tuż przed powojenną rozbiórką, czy świeżo odbudowany Most Długi.

 

 

 

Sylwia Polachowska - Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie

Zdjęcia (7)

Diego Maradona
Dynasonic #2. Domino Onthewire
Dynasonic. Fot. Paweł Zanio
Nędznicy
Party
Po złoto
Włoskie wakacje

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu ECHOmedia.info z siedzibą w Gryficach jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe