Raport dostępności cyfrowej uczelni wyższych w Polsce: ZUT zdecydowanym liderem

  • 18.06.2021, 14:55
  • Mateusz Lipka ZUT Szczecin
Raport dostępności cyfrowej uczelni wyższych w Polsce: ZUT zdecydowanym… Fot. TamaStudio
Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie znalazł się na pierwszym miejscu wśród najlepszych uczelni w Polsce pod względem dostępności cyfrowej. Raport przygotowała wrocławska agencja Kinaole Solutions, która zbadała 50 stron internetowych szkół wyższych z całej Polski pod kątem dostosowania ich dla osób z różnymi ograniczeniami. Na drugim miejscu uplasowała się Politechnika Gdańska, a na trzecim Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

Dostępność to dostosowywanie produktów, usług (nie tylko tych o charakterze cyfrowym) oraz przestrzeni tak, aby mogła z nich korzystać jak największa liczba osób, również osób z ograniczeniami – stałymi, tymczasowymi lub sytuacyjnymi – czytamy w przygotowanym raporcie agencji Kinaole Solution.

„Raport dostępności cyfrowej uczelni wyższych w Polsce" powstał na podstawie badania stron internetowych 50 szkół wyższych, które przeprowadzono od lutego do marca 2021 roku. Autorzy badania podkreślają, że żadna z uczelni niepublicznych nie posiadała deklaracji dostępności, z kolei wśród uczelni publicznych aż 30 taką deklarację posiada.

W pierwszej edycji raportu o dostępności uczelni wyższych najlepiej wypadł Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie.

Nasza uczelnia od lat dba o dostosowanie serwisu zut.edu.pl do potrzeb osób z niepełnosprawnościami, starszych oraz narażonych na wykluczenie cyfrowe. Byliśmy trzykrotnie nagradzani w prestiżowym konkursie „Strona Internetowa bez Barier" (w roku 2017, 2108 oraz 2019). Dwa lata temu znaleźliśmy się w gronie sygnatariuszy partnerstwa na rzecz dostępności w programie „Dostępność Plus". Od kilku lat prowadzimy cykliczne szkolenia dla pracowników z redagowania stron internetowych, tworzenia dostępnych e-dokumentów oraz materiałów dydaktycznych przygotowania deklaracji dostępności. Administratorem naszego serwisu oraz koordynatorem ds. stron internetowych jest Anna Czekalska, pełnomocnik rektora ds. dostępności cyfrowej – mówi Mateusz Lipka, rzecznik prasowy ZUT.

Raport powstał na podstawie wytycznych WCAG 2.1 (Web Content Accessibility Guidelines), które dotyczą osób niewidomych, niedowidzących oraz głuchych. Wśród 16 kryteriów ujęto m.in.: kontrolę odtwarzania dźwięku, kontrast, zawartość nietekstową, tytuł strony oraz jej język.

Od kilku lat dostępność cyfrowa jest moim zainteresowaniem oraz pasją. Doskonale wiem, że ważna jest dla wszystkich – nie tylko dla osób z niepełnosprawnościami. Na co dzień staram się motywować pracowników ZUT do uwzględniania jej w swoich działaniach. Prowadzę szkolenia z zakresu dostępności cyfrowej. Dostępność cyfrowa jest procesem i wymaga solidnego zaangażowania. Cieszę się, że po raz kolejny strony internetowe ZUT przynoszą chlubę naszej uczelni – mówi Anna Czekalska, , pełnomocnik rektora ds. dostępności cyfrowej.

W pierwszej dziesiątce zestawienia znalazły się również: Politechnika Gdańska, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza, Politechnika Rzeszowska im. Ignacego Łukasiewicza, Uniwersytet Gdański, Akademia Leona Koźmińskiego w Warszawie, Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu, Politechnika Poznańska, Uniwersytet Śląski w Katowicach oraz Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu.

Raport dostępny pod linkiem: https://www.kinaole.co/dostepnosc/#raport .

Mateusz Lipka ZUT Szczecin

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu ECHOmedia.info z siedzibą w Gryficach jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe