KAS rozbiła karuzelę podatkową, która wyłudziła 11 mln zł VAT

  • 14.06.2021, 22:52
  • Małgorzata Brzoza - Izba Administracji Skarbowej w Szczecinie
KAS rozbiła karuzelę podatkową, która wyłudziła 11 mln zł VAT
  • Zachodniopomorska Krajowa Administracja Skarbowa rozbiła łańcuch firm, które wyłudzały podatek VAT.
  • Puste faktury były wystawiane przez „znikającego” prezesa.
  • Efekt przestępczej działalności to strata ponad 11 mln zł VAT, które powinny trafić do budżetu państwa.

 

Podejrzenie unikania wpłaty 11 mln podatku VAT było podstawą działań, które Zachodniopomorski Urząd Celno-Skarbowy w Szczecinie (UCS) podjął wobec kilku firm w Polsce. Wątpliwości KAS wzbudził gwałtowny wzrost obrotów jednej ze spółek: w okresie 5 miesięcy objętych kontrolą, przekroczyły one 60 mln zł.

Do wyłudzenia skarbowego wykorzystano tzw. „znikającego podatnika”, który nie zapłacił należnego VAT. 40 funkcjonariuszy i pracowników UCS przeprowadziło jednoczesne czynności w 16 lokalizacjach na terenie województw dolnośląskiego, mazowieckiego i wielkopolskiego. Podczas przeszukań siedzib firm i miejsc zamieszkania osób zabezpieczono dokumentację księgową, w tym faktury sprzedaży i nabycia towarów, księgi rachunkowe, korespondencję i elektroniczne nośniki danych.

Komórka Szefa KAS ds. STIR zablokowała rachunki bankowe jednej z firm. Zachodniopomorski UCS w Szczecinie wszczął 2 kontrole celno-skarbowe.

Śledztwo w tej sprawie prowadzi Prokuratura Regionalna w Szczecinie.

Małgorzata Brzoza - Izba Administracji Skarbowej w Szczecinie

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu ECHOmedia.info z siedzibą w Gryficach jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe