Noc Kupały na Zamku. Tradycje świętojańskie

 • 14.06.2021, 22:27
 • Sylwia Polachowska - Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie
Noc Kupały na Zamku. Tradycje świętojańskie Noc Kupały. Archiwum ZKP
Wczesnośredniowieczna osada i pokazy walk wojów, krzesanie „żywego ognia” i plecenie wianków, a także gry historyczne i muzyka na żywo – m.in. takie atrakcje czekają na uczestników tegorocznej Nocy Kupały na Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie. Na wydarzenie zapraszamy w najbliższą sobotę 19 czerwca.

„Noc Kupały – tradycje świętojańskie” to impreza plenerowa, którą od kilkunastu lat organizuje Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie we współpracy z Drużyną Grodu Trzygłowa.

 

Tradycyjnie już na zamkowym dziedzińcu stanie replika osady wczesnośredniowiecznej, w której prezentowane będą dawne rzemiosła, m.in. kowalstwo, rogownictwo, tkactwo czy stemplowanie na materiale. Uczestnicy imprezy poznają też obrzędy związane z letnim przesileniem - krzesanie „żywego ognia” oraz plecenie wianków. Ale to nie wszystko! Będą też gry i zabawy historyczne oraz warsztaty robienia motanek, czyli tradycyjnych lalek słowiańskich. Na dziedzińcu staną również stoiska z ceramiką i skórnictwem, historyczną biżuterią i drewnianymi zabawkami, a także z książkami o tematyce słowiańskiej.

Podczas Nocy Kupały na Zamku nie zabraknie muzyki na żywo. Na scenie usłyszymy Joannę Lacher z zespołem oraz grupę Daj Ognia.

W tym roku mija 900 lat od zdobycia Pomorza przez wojska Bolesława Krzywoustego. Pokłosiem zajęcia Pomorza było przeprowadzenie na tym terenie misji chrystianizacyjnych. W czasie Nocy Kupały nie zabraknie nawiązań do tego historycznego dla dziejów Pomorza wydarzenia, m.in. odegrana zostanie inscenizacja walk wojowników.

Wydarzenie „Noc Kupały – tradycje świętojańskie” organizowane jest w dwóch turach:

 

Tura I godz. 14:30-17:00
(wejście na dziedziniec od godz. 14:00)

 • prezentacja rzemiosł
 • pokaz walk i omówienie uzbrojenia wojownika
 • koncert Joanny Lacher z zespołem
 • prezentacja najpiękniejszych wianków
 • pokaz obrzędów z komentarzem i muzyką na żywo
 • oprowadzanie po dziedzińcach „Zamkowe legendy i wielowiekowe dzieje”

Tura II 18:00 – do zakończenia koncertu (ok. 22:00)
(wejście na dziedziniec od godz. 17:30)

 • prezentacja rzemiosł
 • pokazy walk i omówienie uzbrojenia wojownika
 • pokaz obrzędów z komentarzem i muzyką na żywo
 • oprowadzanie po dziedzińcach „Zamkowe legendy i wielowiekowe dzieje”
 • koncert zespołu Daj Ognia

Koncert zespołu Daj Ognia (godz. 21:00)

Daj Ognia to zespół stworzony przez krakowskich muzyków folkowych. Zadebiutował na konkursie Scena Otwarta podczas festiwalu Mikołajki Folkowe 2018, na którym otrzymał wyróżnienie. Działa we współpracy z Muzeum Krakowa. Regularnie grywa na festiwalach historycznych w Polsce. Jesienią 2019 roku do dotychczas instrumentalnego zespołu dołączyła wokalistka – Anna Sitko – specjalizująca się w pieśniach tradycyjnych. W tym składzie grupa zaczęła koncertować i pracować nad płytą, której premiera miała miejsce w grudniu 2020 r. Muzycy wykorzystują dźwięki archaicznych lir smyczkowych, białego śpiewu, dud, bębnów i kości, splatających się w niezwykłe brzmienie – pełne melancholii, jednak porywające do tańca. Zespół występuje w składzie Anna Sitko – śpiew, Michał Górka – tagelharpa, mandola, Wit Rzepecki – strakharpa, dudy, Agnieszka Oramus – bęben obręczowy, darabuka, baraban, Michał Biel – bęben obręczowy, baraban, kości.

Uczestnicy Nocy Kupały będą mieli możliwość zwiedzić wystawę „Szczecin. Atlas obecności” w Galerii Gotyckiej (do godz. 20:00).

Prowadzący imprezę – Robert Abelite, Tomasz Wieczorek. Konsultacja merytoryczna – Igor Górewicz, Wojewoda Drużyny Grodu Trzygłowa.

Bilety: I tura 10 zł i 5 zł (ulgowy), II tura 15 zł i 5 zł (bilet ulgowy), 15 zł (tylko koncert wieczorny) dostępne na stronie: http://bilety.zamek.szczecin.pl oraz w kasie Zamku (wejście A z Dużego Dziedzińca, I p., czynna od wtorku do niedzieli w godz. 10:00-18:00).

 

Sylwia Polachowska - Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu ECHOmedia.info z siedzibą w Gryficach jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe