Ikona jazzowej awangardy na Zamku. Pierwszy w Szczecinie solowy koncert Mikołaja Trzaski

  • 09.06.2021, 23:13
  • Sylwia Polachowska - Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie
Ikona jazzowej awangardy na Zamku. Pierwszy w Szczecinie solowy koncert… Mikołaj Trzaska. Fot. Jacek Poręba
Mikołaj Trzaska, wybitny jazzman, saksofonista, klarnecista basowy i kompozytor muzyki filmowej zagra 26 czerwca na Dużym Dziedzińcu Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie. To będzie pierwszy w naszym mieście solowy koncert tego artysty. Po występie odbędzie się spotkanie z muzykiem i plenerowy pokaz filmu „Miłość”. Bilety na wydarzenie są już w sprzedaży.

Mikołaj Trzaska jest uważany za ikonę jazzowej awangardy w Polsce. Jest cenionym improwizatorem. Współpracował z najwybitniejszymi muzykami z Polski, Europy i Stanów Zjednoczonych, m.in. Peterem Brötzmannem, Joe McPhee, Kenem Vandermakiem, Peterem Friisem Nielsenem, Michaelem Zerangiem, Clementine Gasser, Johnem Tchikai, Noelem Akchote oraz z pisarzami: Marcinem Świetlickim, Jurijem Andruchowyczem i Andrzejem Stasiukiem.

 

Wraz z Tymonem Tymańskim był współzałożycielem najważniejszej formacji yassu (nurt, który pojawił się w polskiej muzyce jazzowej w latach 90.) – legendarnej grupy Miłość. Członkiem tego zespołu Trzaska był w latach 1990 – 2001. Formacja nagrała pięć albumów i stworzyła muzykę do filmu „Sztos”, współpracowała m.in. z Lesterem Bowie i Tomaszem Stańką.

 

W latach 2001- 2004 Mikołaj Trzaska współpracował z duetem instrumentalno-kompozytorskim – Marcinem i Bartłomiejem Olesiami. Ich wspólny album „Mikro Muzik” uważany jest za kamień milowy we współczesnym polskim jazzie.

 

Dziś Trzaska jest liderem międzynarodowego tria Volumen, członkiem m.in. Bassisters Orchestra czy Shofar – wykonującego muzykę żydowską. Angażuje się w liczne projekty muzyczne, również międzynarodowe. Jest także kompozytorem muzyki filmowej. Regularnie współpracuje z Wojciechem Smarzowskim, tworząc muzykę do kolejnych filmów reżysera: „Dom zły”, „Róża”, „Drogówka”, „Pod Mocnym Aniołem”, „Wołyń”, „Kler”. Jest też autorem muzyki do serialu „Klangor”.

 

Razem z żoną Aleksandrą prowadzi wydawnictwo Kilogram Records. W 2020 roku ukazała się autobiografia artysty zatytułowana „Wrzeszcz!”.

 

Koncert Mikołaja Trzaski na Dużym Dziedzińcu Zamku Książąt Pomorskich rozpocznie się o godz. 20. Publiczność będzie mogła usłyszeć autorskie kompozycje muzyka. Po występie odbędzie się spotkanie z artystą, a o godz. 22 projekcja filmu „Miłość” w reżyserii Filipa Dzierżawskiego.

 

Koncert Mikołaja Trzaski: 26 czerwca (sobota), godz. 20

Miejsce: Duży Dziedziniec, Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie

Prowadzenie: Krzysztof Spór

Bilety: 20 zł (koncert, spotkanie, pokaz filmu "Miłość"), 10 zł (tylko pokaz filmu) dostępne na http://bilety.zamek.szczecin.pl oraz w kasie Zamku (wejście A z Dużego Dziedzińca, I p., czynna od wtorku do niedzieli w godz. 10 - 18).

Sylwia Polachowska - Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu ECHOmedia.info z siedzibą w Gryficach jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe