Na Wiśle dowiemy się które książki zostały nominowane do nagrody…

  • 09.06.2021, 22:38
  • Paulina Piziorska - Business & Culture
Na Wiśle dowiemy się które książki zostały nominowane do nagrody…
Już 20 czerwca dowiemy się, które z 12 książek nominowanych w tym roku do 14. Nagrody Literackiej m.st. Warszawy zostaną wyróżnione. Po raz pierwszy w uroczystym ogłoszeniu laureatów będzie mógł wziąć udział każdy. Wydarzenie odbędzie się na Wiśle, na pokładzie literackiej barki, a publiczność będzie mogła je obserwować z Bulwarów Wiślanych w Warszawie.

W tym roku ogłoszenie laureatów najstarszego wyróżnienia literackiego w Polsce będzie miało wyjątkową oprawę. Po raz pierwszy wydarzenie zyska bowiem otwarty charakter. Do strefy publiczności znajdującej się na bulwarze zaproszeni są wszyscy: zarówno najwięksi fani polskiej literatury, miłośnicy książek, jak i każdy spacerowicz - oczywiście z zachowaniem odpowiedniej odległości i wszelkich zasad bezpieczeństwa. Nominowani autorzy oraz ich wydawcy zgromadzą się zaś na barce znajdującej się na Wiśle. To tam zostaną przekazane do publicznej wiadomości zwycięskie tytuły w każdej z 4 kategorii: proza, poezja, literatura dziecięca (tekst i ilustracje) oraz książka o tematyce warszawskiej (dawniej edycja warszawska). Podczas wydarzenia dowiemy się również, kto otrzyma w tym roku tytuł Warszawskiego Twórcy lub Warszawskiej Twórczyni.

 

Laureaci zostaną wybrani spośród autorek i autorów 12 nominowanych książek, które wyłoniło – obradujące w nowym składzie – jury spośród 700 zgłoszonych tytułów. Wśród nominacji w kategorii proza znalazły się „Tkanki miękkie” Zyty Rudzkiej (W.A.B.). To nowa powieść autorki nominowanej wcześniej do 12. Nagrody Literackiej za „Krótką wymianę ognia”. Tym razem Rudzka ukazuje portret mężczyzny w czasach słabości. Nominację otrzymała także powieść Julii Fiedorczuk „Pod słońcem” (Wydawnictwo Literackie) będąca odważnym powieściowym eksperymentem, który czyta się jak najlepszą sagę. Autorka opowiada o losach swoich bohaterów w drugiej połowie XX wieku, kiedy pamięć wojny miesza się z równie tragiczną współczesnością, ale, jak nigdy dotąd w literaturze, przypomina o być może najważniejszej sile sprawczej – przyrodzie. Trzecim tytułem walczącym o laur w tej kategorii jest „Bestiariusz nowohucki” Elżbiety Łapczyńskiej (Biuro Literackie). To debiutancka powieść, w której autorka opisuje z wielką literacką pomysłowością – mieszając gatunki i rejestry języka – mroczne epizody z historii powstawania Nowej Huty.

 

W kategorii poezja jurorzy wskazali „Rośliny mięsożerne” autorstwa Genowefy Jakubowskiej-Fijałkowskiej (Instytut Mikołowski), które znakomicie równoważą wypisy z codzienności, prywatności z notowaniem myśli, przychodzącymi do głowy, gdy ma się kłopoty z zaśnięciem. Rywalizuje z nimi tom „Boję się o ostatnią kobietę” Joanny Bociąg (Dom Literatury w Łodzi i Stowarzyszenie Pisarzy Polskich, Oddział w Łodzi), w którym poetka w skondensowanej i zwięzłej formie rejestruje rzeczywistość w duchu nowej wrażliwości, z uważnością przyglądając się ludziom, zwierzętom i roślinom. Trzecia nominacja przypadła Radosławowi Jurczakowi i jego książce „Zakłady holenderskie” (Biuro Literackie). Autor zabiera odbiorców w podróż w nieznane, w przyszłość, wprowadzając do poezji język fizyki i cybernetyki, a jednocześnie tocząc fascynującą grę z tradycją poetycką.

 

Nominowana w kategorii Literatura dziecięca (tekst i ilustracje) została publikacja „Którędy do Yellowstone? Dzika podróż po parkach narodowych” Aleksandry i Daniela Mizielińskich (Wydawnictwo Dwie Siostry), w której autorzy połączyli coś pozornie niemożliwego do pogodzenia: komiks, pełne szczegółów rozkładówki, rysowany zielnik, czarno-białe ryciny inspirowane dawnymi księgami przyrodniczymi. O zwycięstwo walczy także książka „Skąd jestem?” autorstwa Agnieszki Kacprzyk, z ilustracjami Marianny Sztymy (Wydawnictwo Albus), która jest dowodem na to, że o najbardziej intymnych sprawach można rozmawiać z dziećmi tak, by uszanować nie tylko ich wrażliwość, ale też inteligencję. „Przedszkole imienia Barbary Wiewiórki” autorstwa Rafała Witka, z ilustracjami Aleksandry Fabii (Wydawnictwo Bajka) to ostatnia nominacja w tej kategorii. O tym przedszkolu, w którym każde dziecko jest ważne, Rafał Witek pisze z taką naturalnością, jakby międzygatunkowa przyjaźń była czymś najzwyklejszym.

 

W kategorii Książka o tematyce warszawskiej wyróżniono: „Najlepsze miasto świata” Grzegorza Piątka (W.A.B.) – opowieść o fenomenie budowy całkiem nowego miasta na gruzach dawnej Warszawy; „Mama zawsze wraca” Agaty Tuszyńskiej oraz Iwony Chmielewskiej (Wydawnictwo Dwie Siostry), w której autorki z wielką czułością i wrażliwością opowiedziały – zarówno słowem, jak i obrazem – o losach ukrywanej w piwnicy warszawskiego getta czteroletniej Zosi Zajczyk; „Dzika rzecz. Polska muzyka i transformacja 1989-1993” Rafała Księżyka (Wydawnictwo Czarne), która jest opowieścią o muzycznym stanie nadzwyczajnym, kiedy upadkowi jednego ustroju i wyłanianiu się nowego towarzyszył niesamowity ferment dźwiękowy.

 

Nagroda, sięgająca w swojej historii lat 1926-38, w obecnej formie przyznawana jest od 2008 roku. Wyróżnienie to łączy w sobie wieloletnią tradycję z otwartością na czytelnika i nowe media oraz ma na uwadze promocję czytelnictwa. Dlatego też nagrodzie towarzyszy szereg wydarzeń popularyzujących literaturę i zachęcających do czytania. W tym roku będą to m.in.: czytanie książek laureatów online, inicjatywa Warszawskie Czytelnie Nagrody Literackiej oraz konkursy w mediach społecznościowych. Wszystkie wyróżnione tytuły będzie można wkrótce znaleźć w warszawskich bibliotekach.

 

Fundator i organizator: Miasto Stołeczne Warszawa

Patroni medialni: Booklips.pl, Lubimyczytac.pl, Nie czytasz, nie idę z Tobą do łóżka!, Radio Nowy Świat, wawa.info.

 

Paulina Piziorska - Business & Culture

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu ECHOmedia.info z siedzibą w Gryficach jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe