HIV / AIDS „Czy wiesz, że…”

  • 04.06.2021, 12:29
  • PSSE Gryfice
HIV / AIDS „Czy wiesz, że…”

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Gryficach informuje …

 

                                                                                                                          

 

HIV / AIDS „Czy wiesz, że…”

Ogólnopolska kampania społeczna organizowana przez

Krajowe Centrum ds. AIDS

 

Warto co jakiś czas przybliżać fakty i odczarowywać mity na temat wirusa HIV oraz choroby AIDS. Warto zapoznać się z tą tematyką, aby nie podchodzić do problematyki HIV/AIDS
z dużą dozą demonizowania lub nie traktować jej jako problemu abstrakcyjnego, niedotyczącego mnie bezpośrednio twierdząc, że „ z pewnością nie jestem zakażona, bo nigdy nie było w moim życiu sytuacji, abym mogła się zakazić HIV”. A zatem pięć podstawowych informacji, o których każdy z nas powinien pamiętać:

 

  1. „Zakażenia lub jego braku nie da się rozpoznać po wyglądzie” – tylko test w kierunku HIV daje wiarygodną odpowiedź na to pytanie.
  2. „W czasie ciąży, porodu lub podczas karmienia piersią, matka zakażona HIV, która nie wie o swoim zakażeniu, może zakazić swoje dziecko” – badanie w kierunku HIV jest zalecane każdej kobiecie ciężarnej i jest bezpłatne w ramach NFZ. Wykrycie HIV
    i włączenie leczenia antyretrowirusowego u matki sprawia, że ryzyko zakażenia dziecka jest bliskie zeru.
  3. „Nie można zakazić się HIV od psów, kotów czy innych zwierząt” – wirus przenosi się wyłącznie z człowieka na człowieka.
  4. „Wbrew obiegowej opinii na ryzyko zakażenia HIV narażeni mogą być wszyscy” – każda osoba mająca kontakt seksualny z partnerem, który nie wie czy jest zakażony lub podejmująca inne ryzykowne zachowania jest narażona na zakażenie.
  5. „Wykonanie testu jest jedyną metodą rozpoznania zakażenia HIV” - wykonując prosty bezpłatny, anonimowy test, można szybko dowiedzieć się, czy jest się osobą zakażoną. Test można wykonać bezpłatnie, bez skierowania i anonimowo w jednym z punktów konsultacyjno-diagnostycznych (PKD). Adresy i godziny otwarcia dostępne na stronie internetowej Krajowego Centrum ds. AIDS: https://aids.gov.pl/pkd/.

 

 

PSSE Gryfice

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu ECHOmedia.info z siedzibą w Gryficach jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe