Abp Skworc podczas pielgrzymki chwali Orlen, gani Kaufland

  • 31.05.2021, 22:08
  • Źródło: News4Media
Abp Skworc podczas pielgrzymki chwali Orlen, gani Kaufland fot.: katowice.uw.gov.pl
"Siewcami pokoju społecznego nie są ci, którzy omijając ustawę o ograniczeniu handlu w niedzielę, (...) dążą do otwarcia centrów handlowych w niedziele pod pretekstem świadczenia usług pocztowych” – mówił metropolita katowicki wskazując na sieć Kaufland.

Wszystkie te słowa padały w niedzielę podczas pielgrzymki mężczyzn i młodzieńców do Sanktuarium Matki Bożej Sprawiedliwości i Miłości Społecznej w Piekarach Śląskich. Jeszcze przed rozpoczęciem mszy „przesłanie społeczne” wygłosił metropolita katowicki abp Wiktor Skworc. Chwalił koncern naftowy Orlen za odkupienie grupy medialnej Polska Press, do której należy m.in. 20 dzienników lokalnych. Skworc dziękował za „wykupienie od kapitału niemieckiego polskiej prasy lokalnej".

Ale nie każdego arcybiskup chwalił. Skrytykował sieć Kaufland. Firma chcąc pracować w każdą niedzielę planuje dla swoich sklepów uzyskać status placówki pocztowej, a te w myśl prawa mogą działać nawet w wyznaczone dni niehandlowe. „Siewcami pokoju społecznego nie są ci, którzy omijając ustawę o ograniczeniu handlu w niedzielę, obowiązującą w pełni dopiero od wiosny 2020 r., dążą – nawet wbrew praktyce zachodnich krajów europejskich – do otwarcia centrów handlowych w niedziele pod pretekstem świadczenia usług pocztowych. Przypomnę, że zgodnie z art. 6 ust. 1 pkt 7 Ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele i święta oraz w niektóre inne dni, zakaz handlu w niedzielę nie obowiązuje w placówkach pocztowych.” – mówił abp Skworc i ocenił, że to sposób na omijanie przepisów. Zapowiedział także, że Kościół nie będzie milczał w tej sprawie oraz przywołał hasło Matki Bożej Piekarskiej „Niedziela jest Boża i nasza." - podkreślił arcybiskup.

Metropolita tłumaczył, że niedziela jest dniem, który poświęca się rodzinie, potrzebującej dla siebie czasu na świętowanie, kulturę i po prostu bycie razem. Wyjaśniał, że wypoczęty człowiek jest bardziej efektywny, mocniej angażuje się w pracę, a zmuszanie do wykonywania zajęć zarobkowych demoluje życie społeczne i rodzinne. "Więc apelujemy i prosimy, aby nie demolować życia społecznego, rodzinnego, przymusowym "zaciągiem" tysięcy obywateli, zwłaszcza kobiet do niedzielnej, niekoniecznej pracy. Nie wolno zysków ekonomicznych stawiać przed prawem człowieka do odpoczynku i życia rodzinnego. Mówimy – razem z przewodniczącym KEP – "non possumus"; nie możemy się godzić na takie rozwiązanie, tym bardziej że wolna niedziela to także zabezpieczenie naszego kulturowego bezpieczeństwa.” - podkreślił abp Wiktor Skworc.

Tymczasem ze strony internetowej Kauflandu zniknęła informacja o otwieraniu sklepów w niedzielę. Nie można też odczytać wcześniejszych wiadomości z centrum prasowego sieci. Na razie sieć nie wydała nowego komunikatu.

 

News4Media, fot.: katowice.uw.gov.pl

Źródło: News4Media

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu ECHOmedia.info z siedzibą w Gryficach jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe