Brynka i Barlinek zostali rodzicami

  • 29.05.2021, 22:41
  • Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Szczecinie
Brynka i Barlinek zostali rodzicami
Na terenie Nadleśnictwa Barlinek (Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Szczecinie) wykluło się pierwsze pisklę rybołowów, Brynki i Barlinka.

Młody rybołów wykluł się 25 maja wieczorem, chociaż już rano jajo zaczęło pękać, jednak dopiero po kilku godzinach ptak wydostał się ze skorupki. W gnieździe nadal znajdują się trzy jaja. Rybołowy wysiadują jaja od 37 do 40 dni, a pierwsze zostało złożone 14 kwietnia.

Po wykluciu się młodych, zaczyna się ciężka praca dla rodziców. W ciągu każdego dnia dorosłe rybołowy będą przynosiły ryby siedem - osiem razy. Podczas sezonu lęgowego złowią ponad 140 kg ryb.

Intensywne karmienie młodych będzie się opłacało rodzicom, ponieważ pierwsze próbne loty młode ptaki wykonają już na przełomie czerwca i lipca, czyli po ok. siedmiu tygodniach od wyklucia. Gniazdo opuszczą dopiero w drugiej połowie lipca. Przez kilka następnych tygodni będą jeszcze karmione przez rodziców, młode będą też przylatywały do gniazda
na posiłek. Pod koniec sierpnia rybołowy odlecą na zimowiska.

Na obszarze Natura 2000 Puszcza Barlinecka gniazda założyły już trzy pary rybołowów. Dwa znajdują się na terenie Nadleśnictwa Barlinek, jedno w lasach Nadleśnictwa Kłodawa (nadleśnictwa znajdują się na terenie RDLP w Szczecinie).

To kolejny przykład, że realizowany przez Lasy Państwowe i Komitet Ochrony Orłów projekt przynosi efekty. Według danych z monitoringu prowadzonego przez Komitet Ochrony Orłów od 2017 r. widać tendencję wzrostową liczby par rybołowów w Polsce. Najważniejsze jednak, że realizowany projekt doprowadził do zahamowania spadku liczebności tego gatunku. Każda nowa para w Polsce to ogromny sukces. Rybołowy są ciągle jednym z najrzadszych ptaków szponiastychw kraju.

Osoby zaangażowane w projekt liczą na kolejne nowe lęgi, które każdego roku będą pojawiać się na platformach zbudowanych w ramach projektu. Przekaz online z gniazda rybołowa to jedno z wielu działań realizowanych w ramach projektu Lasów Państwowych i Komitetu Ochrony Orłów „Ochrona rybołowa Pandion haliaetus na wybranych obszarach SPA Natura 2000
w Polsce".

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu LIFE Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Transmisję z gniazda rybołowów można oglądać pod adresem:
https://youtu.be/YBUhGBdYepE

Fot. youtube.com/ Komitet Ochrony Orłów

Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Szczecinie

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu ECHOmedia.info z siedzibą w Gryficach jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe