ZAMEK KSIĄŻĄT POMORSKICH W SZCZECINIE Program wydarzeń kulturalnych - czerwiec 2021

  • 30.05.2021, 13:23
  • Stanisław Razmus
ZAMEK KSIĄŻĄT POMORSKICH W SZCZECINIE Program wydarzeń kulturalnych -… Włoskie wakacje
Informujemy, że z uwagi na obostrzenia związane z COVID-19 na terenie Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie obowiązuje przestrzeganie specjalnego reżimu sanitarnego i regulaminu, m.in. stosowanie maseczek ochronnych, ograniczona liczba zwiedzających w galeriach wystawowych, konieczność dezynfekcji rąk, wypełnienie oświadczenia o stanie zdrowia (uczestnictwo w wydarzeniach plenerowych, wystawach i wydarzeniach w Kinie Zamek).

Część swojej aktywności Zamek przeniósł również do sieci. Niektóre spotkania i wykłady są rejestrowane i prezentowane w wersji online. Można je znaleźć na stronie https://zamek.szczecin.pl, zamkowym profilu na Facebooku https://www.facebook.com/zamek.szczecin i kanale YouTube https://www.youtube.com/user/zkpszczecin

Terminy publikacji materiałów online mogą ulec zmianie z przyczyn niezależnych od Zamku.

Spotkania, spektakle i koncerty - wydarzenia z udziałem publiczności, odbywać się będą z zachowaniem wymaganego reżimu sanitarnego. Liczba osób jest ograniczona.

Ze względu na pogodę lub sytuację epidemiczną wydarzenia mogą zostać odwołane lub przełożone.

 

 

NOC KUPAŁY – TRADYCJE ŚWIĘTOJAŃSKIE

19 czerwca (sobota), Dziedziniec Zamku

Bilety: I tura 10 zł i 5 zł (ulgowy), II tura 15 zł i 5 zł (bilet ulgowy), 15 zł (tylko koncert wieczorny)

 

 

Noc Kupały – tradycje świętojańskie to impreza plenerowa, którą od kilkunastu lat organizuje Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie we współpracy z Drużyną Grodu Trzygłowa. Na zamkowym dziedzińcu powstanie replika osady wczesnośredniowiecznej, w której prezentowane będą dawne rzemiosła (m.in. kowalstwo, rogownictwo, tkactwo, stemplowanie na materiale) oraz obrzędy związane z letnim przesileniem - krzesanie „żywego ognia”, plecenie wianków, gry i zabawy historyczne. Odbędą się również warsztaty robienia motanek (tradycyjnych lalek słowiańskich). Na dziedzińcu znajdziemy stoiska z ceramiką i skórnictwem, historyczną biżuterią i drewnianymi zabawkami, a także z książkami o tematyce dotyczącej Słowian.

W roku 2021 mija 900 lat od zdobycia Pomorza przez wojska Bolesława Krzywoustego. Pokłosiem zajęcia Pomorza było przeprowadzenie na tym terenie misji chrystianizacyjnych. W czasie Nocy Kupały będzie wiele nawiązań do tego historycznego dla dziejów Pomorza wydarzenia, m.in. odegrana zostanie inscenizacja walk wojowników.

 

Prowadzący – Robert Abelite, Tomasz Wieczorek

Konsultacja merytoryczna – Igor Górewicz, Wojewoda Drużyny Grodu Trzygłowa

 

Wydarzenie organizowane w dwóch turach:

 

Tura I godz. 14:30-17:00

(wejście na dziedziniec od godz. 14:00)

 

Tura II  18:00 - do zakończenia koncertu (ok. 22)

(wejście na dziedziniec od godz. 17:30)

  • prezentacja rzemiosł
  • pokazy walk i omówienie uzbrojenia wojownika
  • pokaz obrzędów z komentarzem i muzyką na żywo
  • oprowadzanie po dziedzińcach „Zamkowe legendy i wielowiekowe dzieje"
  • koncert zespołu Daj Ognia

 

Koncert zespołu Daj Ognia (godz. 21)

 

Uczestnicy Nocy Kupały będą mieli możliwość zwiedzić wystawę „Szczecin. Atlas obecności” w Galerii Gotyckiej (do godz. 20:00).

 

 

DAJ OGNIA

Zespół stworzony przez krakowskich muzyków folkowych zadebiutował na konkursie Scena Otwarta podczas festiwalu Mikołajki Folkowe 2018, na którym otrzymał wyróżnienie. Działa we współpracy z Muzeum Krakowa. Regularnie grywa na festiwalach historycznych w Polsce.

Jesienią 2019 roku do dotychczas instrumentalnego zespołu dołączyła wokalistka – Anna Sitko – specjalizująca się w pieśniach tradycyjnych. W tym składzie grupa zaczęła koncertować i pracować nad płytą, której premiera miała miejsce w grudniu 2020 r.

Muzycy wykorzystują dźwięki archaicznych lir smyczkowych, białego śpiewu, dud, bębnów i kości, splatających się w niezwykłe brzmienie – pełne melancholii, jednak porywające do tańca. Zespół występuje w składzie Anna Sitko – śpiew, Michał Górka – tagelharpa, mandola, Wit Rzepecki – strakharpa, dudy, Agnieszka Oramus – bęben obręczowy, darabuka, baraban, Michał Biel – bęben obręczowy, baraban, kości.

 

 

 

KONCERTY

środa jazZamek

Koncert Łukasza REKSA z zespołem

23 czerwca (środa), godz. 21:00

Duży Dziedziniec, bilety 25 zł

 

Łukasz REKS - utalentowany wokalista i twórca piosenek, absolwent wokalistyki jazzowej na Akademii Muzycznej w Gdańsku, studiował także w Conservatorium van Amsterdam. Brał udział w projekcie Mozaika – Impresje Adama Bałdycha, śpiewał w trójmiejskim chórze NoSaints, koncertował z zespołem Tribute to Justin Timberlake.

W 2019 roku ukazał się jego debiutancki album „EP”. Promujący wydawnictwo singiel „Stan Lękowy” szybko spotkał się z uznaniem słuchaczy. Artysta najlepiej odnajduje się w muzyce jazzowej, soulowej i funky.

Łukaszowi REKSOWI towarzyszyć będzie zespół w składzie: Dominik Kisiel – piano, Mateusz Jaremko – gitara, Michał Szumiejko – gitara basowa, Mikołaj Stańko – perkusja.

Podczas koncertu, który będzie utrzymany w klimacie jazzowo/soulowym, usłyszymy autorskie utwory z pierwszej płyty „EP” oraz najnowszy, jeszcze nie publikowany materiał. Nie zabraknie miękkich dźwięków i jazzowych solówek.

Koncert odbędzie się w ramach nowego cyklu środa jazZamek. To propozycja dla wielbicieli jazzu, a także dla odkrywców nieprzeciętnych brzmień z dawką zupełnie nowej, świeżej energii. Niezapomniane wrażenia wznieci mieszanka dobrej muzyki, letniego wieczoru i ujmującego otoczenia pod zamkową wieżą.

 

Mikołaj Trzaska – koncert

26 czerwca (sobota), godzina 20:00

Duży Dziedziniec, bilety: 20 zł (koncert, spotkanie, film), 10 zł (film „Miłość”)

Pierwszy solowy koncert w Szczecinie Mikołaja Trzaski, wybitnego saksofonisty, klarnecisty basowego, kompozytora muzyki teatralnej i filmowej. Muzyk jest uważany za ikonę jazzowej awangardy w Polsce.

Jest cenionym improwizatorem. Współpracował z najwybitniejszymi muzykami z Polski, Europy i Stanów Zjednoczonych, m.in. Peterem Brötzmannem, Joe McPhee, Kenem Vandermakiem, Peterem Friisem Nielsenem, Michaelem Zerangiem, Clementine Gasser, Johnem Tchikai, Noelem Akchote oraz z pisarzami: Marcinem Świetlickim, Jurijem Andruchowyczem i Andrzejem Stasiukiem

 

Wraz z Tymonem Tymańskim Mikołaj Trzaska był współzałożycielem najważniejszej formacji yassu (nurt, który pojawił się w polskiej muzyce jazzowej w latach 90.) – legendarnej Miłości. Członkiem grupy Miłość Trzaska był w latach 1990 – 2001. Zespół nagrał pięć albumów i stworzył muzykę do filmu "Sztos", współpracował m.in. z Lesterem Bowie i Tomaszem Stańką.

W latach 2001- 2004 Mikołaj Trzaska współpracował z duetem instrumentalno-kompozytorskim – Marcinem i Bartłomiejem Olesiami. Ich wspólny album "Mikro Muzik" uważany jest za kamień milowy we współczesnym polskim jazzie. Dziś muzyk jest liderem międzynarodowego tria Volumen, członkiem m.in. Bassisters Orchestra czy Shofar – wykonującego muzykę żydowską. Angażuje się w liczne projekty muzyczne, także międzynarodowe.

Jest także kompozytorem muzyki filmowej. Regularnie współpracuje z Wojciechem Smarzowskim, tworząc muzykę do kolejnych filmów reżysera: "Dom zły", "Róża", "Drogówka", "Pod Mocnym Aniołem", "Wołyń", "Kler". Jest też autorem muzyki do serialu „Klangor”.

Razem z żoną Aleksandrą prowadzi wydawnictwo Kilogram Records. W 2020 roku ukazała się autobiografia artysty zatytułowana „Wrzeszcz!”.

W trakcie koncertu na Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie muzyk zaprezentuje słuchaczom własne kompozycje. Po koncercie odbędzie się spotkanie z Mikołajem Trzaską, a tuż po nim widzowie w plenerze będą mogli obejrzeć film „Miłość” w reżyserii Filipa Dzierżawskiego.

 

Miłość

godz. 22:00

Reżyseria Filip Dzierżawski

film dokumentalny, Polska 2012 (92 min)

Jeden z najwybitniejszych polskich filmów dokumentalnych ostatnich lat. Zwycięzca Krakowskiego Festiwalu Filmowego i laureat nagrody publiczności, nominowany do Orła – Polskiej Nagrody Filmowej. Obraz opowiada o historii i reaktywacji zespołu „Miłość”, jednej z najważniejszych polskich formacji jazzowych lat 90. ubiegłego wieku. Rozgrywająca się na przestrzeni dwóch dekad pasjonująca opowieść o pięciu wybitnie uzdolnionych muzykach – Tymańskim, Trzasce, Możdżerze, Olterze i Sikale. Historia młodości, mierzenia się z przeciwnościami, wspólnych szaleństw, rywalizacji, wielkich przyjaźni, konfliktów i rozczarowań.

 

 

SPEKTAKLE

 

 

WIECZÓR KOMEDII IMPROWIZOWANEJ

Dwaj Panowie i Impro z Krypty

25 czerwca (piątek), godz. 19:00

Dziedziniec Menniczy, bilety 50 zł i 45 zł

Wieczór komedii improwizowanej – wydarzenie dla fanów improwizacji teatralnej. Publiczność będzie decydować o przebiegu przedstawienia współtworząc je wraz z aktorami, którzy zagrają bez przygotowanego scenariusza, gotowych postaci i żadnych wcześniejszych założeń. Czeka nas wieczór pełen nieoczekiwanych zwrotów akcji i humoru na wysokim poziomie, znakomitej zabawy skierowanej do wszystkich grup wiekowych. Tu wszystko się może wydarzyć. Trzy godziny dobrej zabawy.

 

Dwaj Panowie

Mateusz Płocha – aktor/lalkarz/improwizator. Absolwent Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej we Wrocławiu, od kilku lat aktywny członek Teatru Improwizacji Improkracja. W 2014, 2016 i 2018 roku szkolił się z improwizacji w Chicago min. w iO Chicago, Annoyance Theater, Second City oraz u Jimmiego Carrane'a . Prowadzi warsztaty z improwizacji. Współzałożyciel grupy impro 3-Way, z którą improwizuje w języku angielskim. Współpracuje z Teatrem Lubuskim w Zielonej Górze oraz Teatrem Lalki i Aktora w Opolu. Scenarzysta w programie SNL Polska.

Artur Jóskowiak – improwizator, wykładowca improwizacji aktorskich w Akademii Sztuk Teatralnych we Wrocławiu, nauczyciel, trener improwizacji oraz biznesu, komik, konferansjer, absolwent filologii polskiej na Uniwersytecie Wrocławskim, założyciel Teatru Improwizacji Improkracja oraz ośrodka szkoleniowego Akademia Improwizacji. Szkolił się u trenerów m.in. z USA, Austrii, Wielkiej Brytanii, Francji, Izraela, Argentyny, Słowenii. Ze sceną związany od 2006 roku.

 

Impro z Krypty

Grupa Impro z Krypty działa od sześciu lat przy Teatrze Piwnica przy Krypcie. Z powodzeniem rozwija sztukę tworzenia interaktywnych widowisk i niepowtarzalnych scen komediowych. Grupa skupia aktorów różnych szczecińskich scen. Obecnie w skład Impro wchodzą: Adrianna Janowska-Moniuszko, Marta Uszko-Tychulska, Katarzyna Nowak, Agata Kolasińska, Adam Kuzycz-Berezowski, Rafał Hajdukiewicz, Paweł Niczewski, Wojciech Sandach, Maciej Sikorski, Mateusz Wiśniewski i Kacper Odrobny – pianino.

 

 

 

SPOTKANIA I WYKŁADY

 

 

Miejskie Punkty Widzenia

Festiwal Polskiego Malarstwa Współczesnego

16 czerwca (środa), godz. 17:00

Galeria Gotycka, wejście J (poziom -1)

 

Miejskie Punkty Widzenia to nowy cykl spotkań towarzyszący wystawie „Szczecin. Atlas Obecności”. Tematem najbliższego wykładu będzie Festiwal Polskiego Malarstwa Współczesnego, czyli najstarsza cykliczna, ogólnopolska impreza odbywająca się na Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie.

 

Prelegenci: Maria Łopuch – historyczka sztuki, Ryszard Kiełtyka – artysta malarz, Jarosław Eysymont artysta malarz, Roman Ciepliński - prezes szczecińskiego okręgu Związku Polskich Artystów Plastyków.

 

Prowadzenie: Ewa Podgajna.

 

Liczba miejsc ograniczona (30). Obowiązują darmowe wejściówki, do odbioru w kasie Zamku w skrzydle wschodnim (wejście A z Dużego Dziedzińca, I p., czynna od wtorku do niedzieli w godz. 10:00-18:00).

 

 

Szczeciński Salon Poezji

Wiersze Charlesa Baudelaire'a i Czesława Miłosza czyta Artur Dziurman

17 czerwca (czwartek), godz.17:30

Dziedziniec Menniczy, bilety 10 zł

Prowadzenie Michał. J. Kawecki

 

Podczas czerwcowego Salonu Poezji usłyszymy twórczość poetów niezwykłych i tak różnych sobie – Czesława Miłosza i Charlesa Baudelaire'a. Utwory wybitnych twórców zaprezentuje znany aktor teatralny i filmowy Artur Dziurman.

Czesław Miłosz to jeden z największych poetów polskich. Także prozaik, eseista, historyk literatury i tłumacz. Laureat nagrody Nobla w roku 1980 oraz wielu innych prestiżowych nagród literackich. Należy do grona polskich autorów, których dzieła są najczęściej tłumaczone. W jego poezji dominuje intelektualizm, precyzja języka, jasność i dokładność opisu.

Charles Baudelaire, jeden z najważniejszych i bardziej oryginalnych poetów francuskich XIX w. Prekursor symbolizmu i dekadentyzmu. Zaliczany do grona poetów „przeklętych”. Jego twórczość wzbudzała kontrowersje ze względu na epatowanie erotyką i brzydotą. Artysta wielokrotnie był oskarżany o obrazę moralności. Baudelaire często podejmował tematy egzystencji na marginesie społecznym oraz buntu przeciwko tradycji i religii. W jego twórczości widoczne są akcenty gnostyckie. Najbardziej znane jego utwory pochodzą ze zbioru „Kwiaty zła”.

Artur Dziurman, aktor teatralny, filmowy, telewizyjny i dubbingowy. Prezes Zarządu Fundacji ITAN Integracyjny Teatr Aktora Niewidomego w Krakowie. Absolwent Wydziału Aktorskiego Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. Ludwika Solskiego w Krakowie (1987). W latach 1987–1989 aktor krakowskiego Teatru Bagatela, od 1989 roku związany ze Starym Teatrem im. Heleny Modrzejewskiej. Na dużym ekranie zadebiutował w 1987 roku w melodramacie „Rajski ptak” Marka Nowickiego. Rok później pojawił się również na małym ekranie, jako główny bohater sensacyjnego serialu „Akwen Eldorado”, a następnie spotkał się z Kazimierzem Kucem podczas realizacji głośnego spektaklu Teatru TV „Do piachu…” wg Tadeusza Różewicza. Ogromny dorobek artystyczny obejmuje m.in. role charakterystyczne w kilkudziesięciu doborowych produkcjach kinowych i serialach telewizyjnych. Artur Dziurman jest także doświadczonym aktorem dubbingowym. Jedną z najsłynniejszych realizacji tego typu jest na pewno „mówiona” rola Lucjusza Malfoya w trzech częściach „Harry’ego Pottera”.

 

 

KINO ZAMEK

Nomadland

1 czerwca (wtorek), godz. 17:00

2 czerwca (środa), godz. 20:00

3 czerwca (czwartek), godz. 20:00

6 czerwca (niedziela), godz. 17:00

8 czerwca (wtorek), godz. 20:00

9 czerwca (środa), godz. 20:00

15 czerwca (wtorek), godz. 17:00

dramat, USA 2020 (107 min)

Reżyseria Chloe Zhao

Obsada: Frances McDormand, David Strathairn, Linda May

Fern (Frances McDormand), po gospodarczym upadku robotniczego miasteczka w Nevadzie, pakuje swojego vana i wyrusza w drogę, odkrywając życie poza ramami konwencjonalnego społeczeństwa jako współczesna nomadka. „Nomadland” przedstawia historię Lindy May, Swankie i Boba Wellsa – prawdziwych nomadów, którzy stają się mentorami i towarzyszami Fern podczas jej podróży po rozległym amerykańskim Zachodzie.

OSCARY 2021: Najlepszy Film, Najlepsza Reżyseria, Najlepsza Aktorka. Złoty Lew w Wenecji. Złota Żaba festiwalu Camerimage. Najczęściej nagradzany na świecie film ostatnich miesięcy.

https://youtu.be/mRuj-HbTY6Q

 

Obiecująca. Młoda. Kobieta.

1 czerwca (wtorek), godz. 20:00

2 czerwca (środa), godz. 17:00

20 czerwca (niedziela), godz. 14:30  

dreszczowiec, komedia, USA/Wielka Brytania 2020 (114 min)

Reżyseria Emerald Fennell

Obsada: Carey Mulligan, Bo Burnham, Laverne Cox, Clancy Brown

Wszyscy mówili, że Cassie (w tej roli zjawiskowa Carey Mulligan) była obiecującą, młodą kobietą dopóki tajemnicze wydarzenie nagle nie zakłóciło jej przyszłości. Dziewczyna rzuca studia medyczne, wprowadza się z powrotem do zatroskanych rodziców i zaczyna pracę w lokalnej kawiarni. Ale nic w życiu Cassie nie jest tym, czym się wydaje. Cassie jest niesamowicie inteligentna, kusząco przebiegła, nocą prowadzi sekretne, podwójne życie i realizuje swój mroczny plan. Nieoczekiwane spotkanie da dziewczynie szansę pełnego naprawienia krzywd z przeszłości.

https://youtu.be/vJQgETT33sA

 

Świat, który nadejdzie

3 czerwca (czwartek),  godz. 17:00

6 czerwca (niedziela), godz. 20:00

8 czerwca (wtorek), godz. 17:00

16 czerwca (środa), godz. 17:00

dramat, USA 2020 (105 min)

Reżyseria Mona Fastvold

Obsada: Vanessa Kirby, Katherine Waterston, Christopher Abbott

Stan Nowy Jork, lata 50. XIX wieku. Abigal (Katherine Waterston) mieszka na odludnej farmie z mężem Dyerem (Casey Affleck). Spokojne życie odlicza porami roku i zapiskami w dzienniku. Gdy nadchodzi wiosna Abigail poznaje Tallie (Vanessa Kirby), która wprowadza się wraz z mężem Finneyem (Christopher Abbot) na sąsiednią farmę. Dwie kobiety nawiązują nieśmiałą relację, wypełniającą powoli pustkę w ich życiu, o której wcześniej nie miały pojęcia. Wraz ze świadomością, w jakiej znalazły się sytuacji, między kobietami rośnie intymność i namiętne oddanie. Obaj mężowie na intensywność między żonami reagują w różny sposób. Dyer wycofuje się ze swoimi zranionymi uczuciami, podczas gdy mściwy Finney postanawia odsunąć Tallie od Abigail. Ta zrozpaczona i zdeterminowana rusza za Tallie.

https://youtu.be/dX2F3TbtMyw

 

Proste rzeczy

6 czerwca (niedziela), godz. 13:30

17 czerwca (czwartek), godz. 19:30

dramat, Polska 2020 (84 min)

Reżyseria Grzegorz Zariczny

Obsada: Błażej Kitowski, Magdalena Sztorc, Tomasz Schimscheiner

Nagrodzony na prestiżowym festiwalu Sundance. Grzegorz Zariczny to reżyser, który odważnie eksploruje terytorium na granicy fabuły i dokumentu. W „Prostych rzeczach”, czułej opowieści o poszukiwaniu życiowych fundamentów, podpatruje autentyczną relację Błażeja, Magdy i ich córki Ali, wprowadzając do historii katalizator w postaci fikcyjnego wujka (Tomasz Schimscheiner) – brata zmarłego ojca Błażeja, który pojawia się, by pomóc młodym w remoncie wiejskiego domu. To punkt wyjścia do refleksji nad rodzinnymi relacjami i uporządkowania bolesnych spraw z przeszłości. Zariczny w umiejętny sposób zderza tu słodko-gorzką codzienność z bezmiarem uniwersalnych problemów.

https://youtu.be/q57vfeasO4I

 

Ojciec

15 czerwca (wtorek), godz. 20:00

16 czerwca (środa), godz. 20:00

17 czerwca (czwartek), godz. 17:00

18 czerwca (piątek), godz. 20:00

20 czerwca (niedziela), godz. 17:00

22 czerwca (wtorek), godz. 20:00

23 czerwca (środa), godz. 20:30

dramat, Wielka Brytania/Francja 2020 (97 min)

Reżyseria Florian Zeller

Obsada: Anthony Hopkins, Olivia Colman, Mark Gatiss

Laureatka Oscara, Olivia Colman gra Annę, która stara się opiekować 80-letnim ojcem, Anthonym (Anthony Hopkins, laureat Oscara). Anne martwi się stanem ojca. Anthony ma raz lepsze raz gorsze dni, potrafi kaprysić, odrzuca kolejnych opiekunów, proponowanych przez córkę. Film wspaniale pokazuje relacje ojca i córki, jest pełen refleksji nad kruchością ludzkiego życia.

https://youtu.be/BIkUUCm-0dw

 

Minari

18 czerwca (piątek), godz. 17:00

20 czerwca (niedziela), godz. 20:00

22 czerwca (wtorek), godz. 17:00

23 czerwca (środa), godz. 17:00

25 czerwca (piątek), godz. 20:00

27 czerwca (niedziela), godz. 14:30

dramat, USA 2020 (97 min)

Reżyseria Lee Isaac Chung

Obsada: Steven Yeun, Yeri Han, Alan S. Kim

W pogoni za amerykańskim snem Jakob Yi (Steven Yeun) przeprowadza swoją rodzinę z Kalifornii do sielskiego Arkansas. Jego marzeniem jest stworzyć własną farmę, której plony mogłyby zaopatrywać okolicznych koreańskich sklepikarzy. Pozostali członkowie rodziny nie są zadowoleni z przenosin, zwłaszcza, gdy okazuje się, że ich nowy dom ma… kółka i jest tak wątły, że może sobie nie poradzić z nawiedzającymi okolicę tornadami. Jakby tego było mało, do rodziny dołącza nieco szelmowska babcia z Korei. Choć nie pachnie tak jak powinna, a jej metody wychowawcze są dość dziwaczne, na przekór wszystkiemu nawiązuje nić porozumienia z 6-letnim niesfornym Davidem, a pozostałych członków rodziny uczy, jak tworzyć nową więź z Ameryką, pielęgnując równocześnie własną tradycję. Zaskakująca i zawadiacka, a jednocześnie pełna czułości, uniwersalna opowieść o delikatnej sztuce zapuszczania nowych korzeni, która wymaga czasu, cierpliwości i pokory, trafnie nawiązująca do wytrzymałego koreańskiego zioła minari, które wyrośnie wszędzie, gdzie się je posadzi.

https://youtu.be/HW6W8XRldMA

 

Niepamięć

25 czerwca (piątek), godz. 17:00

dramat, Grecja/Polska/Słowenia 2020 (90 min)

Reżyseria Christos Nikou

Obsada: Aris Servetalis, Sofia Georgovasili, Anna Kalaitzidou

Współczesna i jednocześnie umieszczona poza czasem opowieść, która przenosi nas do Aten, gdzie panuje epidemia amnezji. Główny bohater, Aris, ma numer 14842 w szpitalnym oddziale dla osób z zaburzeniami pamięci. Pewnego dnia wyszedł z domu, wsiadł do autobusu i na pętli nie wiedział już, kim jest, gdzie mieszka, co przeżył. Takim jak on daje się szansę – mogą stworzyć sobie nową tożsamość i nowe wspomnienia. Pokazywana na festiwalu w Wenecji „Niepamięć” łączy w sobie absurdalny humor rodem z filmów Yorgosa Lanthimosa („Zabicie świętego jelenia”, „Faworyta”) i melancholię znaną z dzieł Charliego Kaufmana („Być jak John Malkovich”, „Anomalisa”), a gdzieś w tle pobrzmiewa głos z orwellowskiego Wielkiego Brata.

https://youtu.be/ImMZFzF6qcQ

 

 

Lato ‘85

26 czerwca (sobota), godz. 14:00

27 czerwca (niedziela), godz. 20:00

29 czerwca (wtorek), godz. 17:00

30 czerwca (środa), godz. 17:00

dramat, Francja 2020 (90 min)

Reżyseria François Ozon

Obsada: Félix Lefebvre, Benjamin Voisin, Philippine Velge

Szesnastoletni Alexis właśnie przeprowadził się z rodzicami na normandzkie wybrzeże. Gdy wypływa za daleko na swojej małej łódce od poważnych kłopotów ratuje go nieznajomy. Stąd już mały krok do płomiennego uczucia, które szybko i tragicznie się zakończy. Na odpowiedź „jak” i „dlaczego” trzeba będzie trochę poczekać, rozkoszując się ostatnim tak pięknym latem w życiu obu chłopaków.

Ozon znów udowadnia, że jest utalentowanym filmowym stylistą i zwinnie przeplata wątek romantyczny z kryminalnym, podsycając tym samym nastrój tajemnicy i skalę nastoletnich emocji. Film porównywany do "Tamtych dni, tamtych nocy" cieszył się ogromną popularnością wśród widzów na ostatnim festiwalu Nowe Horyzonty.

https://youtu.be/dJd4BuS44Bk

 

Supernova

26 czerwca (sobota), godz. 17:00

27 czerwca (niedziela), godz. 17:00

29 czerwca (wtorek), godz. 20:00

30 czerwca (środa), godz. 20:00

dramat, Wielka Brytania 2020 (95 min)

Reżyseria Harry Macqueen

Obsada: Colin Firth, Stanley Tucci, Pippa Haywood

Sam i Tusker są razem od ponad 20 lat i kochają się bezgranicznie. Kiedy okazuje się, że niedługo mogą zostać rozdzieleni przez chorobę Tuskera, wyruszają w długą podróż i cieszą się z każdej spędzonej wspólnie chwili. Z każdym kolejnym dniem odkrywają jednak, że podchodzą zupełnie inaczej do tego, co jeszcze przed nimi, a ich związek zostaje wystawiony na próbę.

https://youtu.be/bRz2hY6ykGE

 

ZAMKOWE NOCE FILMOWE

 

Idealne życie czy idealna pułapka?

czerwiec – sierpień

Dziedziniec Menniczy, bilety 5zł

 

Letnie projekcje filmowe na Zamku już od 13 lat cieszą się zainteresowaniem szczecinian i turystów. To ciekawe i ambitne kino. Repertuar obejmuje wszystkie gatunki filmowe od najnowszych produkcji fabularnych po dokumenty i animacje. W plenerze nawet znane filmy nabierają innego wymiaru. Projekcje odbywać się będą we wtorki i czwartki.

Terminy w czerwcu: 22 i 29. W lipcu: 6, 8, 13, 20, 22, 27, 29. W sierpniu: 3, 5, 10, 12, 17, 19, 24, 31.

W tym roku Zamkowe Noce Filmowe realizowane będą pod hasłem Idealne życie czy idealna pułapka?  Nie zabraknie sportowych emocji - zaprezentujemy także filmy, które - mamy nadzieję - rozgrzeją pasjonatów sportu przed olimpijskimi zmaganiami. Zgodnie z tradycją, w programie znajdą się filmy koprodukowane przez Zachodniopomorski Fundusz Filmowy Pomerania Film.

 

 

Zamkowe Noce Filmowe – inauguracja

Koncert Dynasonic

Film Bootleg

22 czerwca (wtorek), godz. 22:00

 

Dynasonic to szczecińsko-gorzowskie trio w składzie Mateusz Rychlicki (perkusja, elektronika), Adam Sołtysik (bas) i Mateusz Rosiński (elektronika). Ich muzykę można określić jako dubwave. Muzycy sięgają do źródeł gatunku, by wydobyć puls i harmonie, które przez powtarzalność łączą z tym, co eksperymentalne i świeże. W utworach grupy dominuje tętniący życiem bas i perkusja, co w połączeniu z przestrzenną i abstrakcyjną elektroniką daje oryginalne, nowatorskie doświadczenia dźwiękowe. Grupa ma na koncie dwie płyty: dynasonic#1 i wydaną w maju 2020 roku dynasonic#2. Gościnnie na płycie #2 można usłyszeć Marcina Ciupidro (wibrafon), który współpracował już z zespołem przy okazji debiutu oraz Łukasza Rychlickiego (gitara).

Linki do muzyki:

D3: https://www.youtube.com/watch?v=W69KOaj1FiI

D6: https://www.youtube.com/watch?v=d4-eh1iURAw

 

Bootleg

dokument, Polska 2021 (17 min)

Reżyseria: Adam Ptaszyński, Adam Sołtysik

Występują: zespół Dynasonic w składzie Mateusz Rychlicki, Mateusz Rosiński, Adam Sołtysik

Obraz pokazuje sytuację artystów w okresie pandemii (na przykładzie zespołu muzycznego Dynasonic). Odwołane koncerty, lockdown, brak perspektyw na występy skutkują koniecznością grania koncertów on-line, bez udziału widzów, bez atmosfery. Czy to jest dobry kierunek? Czy koncert bez udziału publiczności jest pełnowartościowym wydarzeniem, czy ma sens? Czy publiczność jest zainteresowana odbiorem sztuki na odległość?

Producent: Solid-Stet, film powstał w koprodukcji z Zachodniopomorskim Funduszem Filmowym Pomerania Film.

 

Włoskie wakacje

29 czerwca (wtorek), godz. 22:00

komediodramat, Wielka Brytania/Włochy 2020 (94 min)

Reżyseria James D’Arcy

Obsada: Liam Neeson, Micheál Richardson, Valeria Bilello, Lindsay Duncan

Robert i jego syn Jack od lat utrzymują kontakt raczej sporadycznie. Jedną z niewielu łączących ich rzeczy jest rodzinna willa w Toskanii. Kiedy Jack wpada w finansowe tarapaty, postanawia odezwać się do ojca i namówić go do sprzedaży domu. Obaj chcą jak najszybciej załatwić sprawę, podpisać odpowiednie papiery i wrócić do swojego londyńskiego życia. Wszystko jednak komplikuje się, gdy na miejscu zamiast pięknego domu, który zapamiętali, zastają kompletną ruinę.

 

 

WYSTAWY

SZCZECIN. ATLAS OBECNOŚCI

do 29 sierpnia 2021

Skrzydło Wschodnie zamku, wejście J (poziom -1)

Od wtorku do niedzieli w godz. 10:00-18:00

Bilety: 6 i 4 zł (ulgowe) do nabycia w kasie (wejście A, piętro I) i online na zamek.szczecin.pl

 

Wystawa pokazuje Szczecin w kontekście indywidualnych i grupowych doświadczeń jego mieszkańców. Dotyka zarówno ich prywatności, jak i życia publicznego, wspólnotowego. Prezentuje dawne i nowe obrazy miasta, charakterystyczne miejsca i wizerunki szczecinian.

Integralną częścią wystawy jest aktywny udział widzów. Zwiedzający mają okazję podzielić się swoimi wspomnieniami, opiniami, mogą pozostawić ślad swojej obecności w tym niezwykłym przedstawieniu miasta i jego historii. Ekspozycja „Szczecin. Atlas Obecności” podzielona jest na trzy części. Pierwsza pokazuje różnorodny narodowościowy i kulturowy obraz miasta, druga poświęcona jest szczecińskiej urbanistyce i architekturze. Część trzecia nawiązuje do wydarzeń kulturalnych, sportowych, życia prywatnego szczecinian, ceremonii i znaczących spotkań w 75-letniej historii miasta, a także do tak głośnych wydarzeń społecznych jak bunty czy protesty. Na wystawę składają się materiały, fotografie pozyskane ze zbiorów instytucjonalnych i prywatnych, dokumenty zachowane w archiwach i bibliotekach, archiwalne artykuły ze szczecińskich gazet, a także materiały z archiwów krajowych agencji prasowych. 

 

 

 

Lizbona. Portugalskie serce

Wystawa fotografii Marty Płachty

do 30 czerwca

Hol Wschodni, wejście A (wstęp wolny)

Wystawa dostępna także online

 

Motywem przewodnim wystawy członkini Fotoklubu Zamek Marty Płachty jest stolica Portugalii - Lizbona. Miasto od lat fascynuje autorkę, która w czasie kolejnych podróży odkrywa jego nowe oblicza i miejsca.

 

Autorka o swoich pracach i fascynacji Lizboną: To miasto, które non stop tętni życiem, jest gwarne i kosmopolityczne, a jednocześnie „swojskie” i przytulne. Na swoich zdjęciach zawsze staram się uchwycić nie tylko piękno Lizbony, ale przede wszystkim to, co tworzy jej magię - portugalską duszę i serce. Ludzi, którzy niespiesznie układają tę cudną mozaikę kultur, barw i muzyki. Miałam okazję fotografować Lizbonę o każdej porze roku, dnia i nocy, w słońcu i w deszczu. Jej życie codzienne i od święta. Obserwowałam, jak się zmienia i pięknieje przez ostatnie 10 lat, oraz uwieczniłam to na swoich fotografiach.

O autorce:

Marta Płachta, szczecinianka od urodzenia. Fotografią zajmuje się amatorsko. Pierwszy raz przyjechała do Lizbony w czerwcu 2011 roku i od tamtej pory ciągle do niej wraca. Ze zdjęć wykonanych w Lizbonie niemal co roku tworzy kalendarze, które mają już swoich stałych nabywców. To jej pierwsza indywidualna wystawa. Marzy o wydaniu albumu fotograficznego o Lizbonie.

 

 

Cela czarownic

wystawa stała

Skrzydło Wschodnie, wejście J, poziom -2

Od wtorku do niedzieli w godz. 10:00-18:00

Bilety: 6 i 4 zł (ulgowe) do nabycia w kasie (wejście A, piętro I) i online

 

Ze szczecińskim zamkiem i rodziną książęcą związana jest historia posądzonej o czary i skazanej na śmierć w 1620 roku Sydonii von Borck. Według legendy miała ona rzucić klątwę na ród książęcy. Kolejne przedwczesne zgony książąt pomorskich, umierających bezpotomnie, zaczęły zagrażać wygaśnięciem dynastii. Losy Sydonii von Borck przybliża prezentowana na wystawie projekcja holograficzna oraz repliki szesnasto- i siedemnastowiecznych narzędzi kar i tortur. Ekspozycję wzbogaca cykl prac Andrzeja Maciejewskiego, które są współczesną interpretacją dziejów oskarżonej o czary szlachcianki.

 

 

WYDARZENIA ZAMKNIĘTE DLA PUBLICZNOŚCI

 

66. OGÓLNOPOLSKI KONKURS RECYTATORSKI

Eliminacje wojewódzkie

7, 8 i 9 czerwca (poniedziałek, wtorek, środa), godz. 10:00-16:00

Kino Zamek

W konkursie biorą udział laureaci przeglądów powiatowych województwa zachodniopomorskiego i  miejskiego (Szczecin).  Odbywa się on w formie czterech turniejów: Recytatorskiego, Poezji Śpiewanej, Teatrów Jednego Aktora oraz Wywiedzione ze Słowa.

 

 

MAŁY KONKURS RECYTATORSKI

Eliminacje wojewódzkie

14-15 czerwca (poniedziałek-wtorek), godz. 10:00-16:00

Kino Zamek

Konkurs laureatów przeglądów powiatowych i przeglądu miejskiego w Szczecinie dla uczniów szkół podstawowych z województwa zachodniopomorskiego.

 

WYDARZENIA ONLINE

Zamkowy Wieczór Książęcy

Imiona (neo)klasycyzmu

premiera 27 czerwca (czwartek), godz. 16:00

www.zamek.szczecin.pl

Prowadzenie: dr Wojciech Kral i dr Andrzej Wątorski

 

Gospodarze wieczoru opowiedzą o różnych nazwach neoklasycyzmu i rozumieniu tego pojęcia. Neoklasycyzm był jednym z ważnych prądów w sztukach plastycznych, literaturze i muzyce XX wieku. Odwoływał się do przeszłości, m.in. do klasycyzmu wieków XVII i XVIII, który z kolei wzorował się na sztuce antycznej. Czy można w ogóle wskazać prapoczątek, pierwotny kanon estetyki klasycznej? Dlaczego barok we Francji nazywał się klasycyzmem i co wspólnego mają tendencje klasyczne z totalitarnymi dyktaturami? Dlaczego neoklasycyzm w literaturze utożsamił się z liryką filozoficzną, a w muzyce - z pastiszem, parodią, artystycznym recyklingiem?

 

 

 

 

NA ZAMKOWYCH DZIEDZIŃCACH

 

Zamkowe dziedzińce czynne codziennie w godz. 6:00 – 23:00

 

RICHARD HESS. KREACJE INTYMNOŚCI

 

W 2016 roku w Zamku Książąt Pomorskich odbyła się przekrojowa prezentacja dorobku Richarda Hessa pn. Kreacje Intymności. Obecnie na Dużym Dziedzińcu podziwiać można pięć prac artysty, które, dzięki uprzejmości rodziny rzeźbiarza, stanowią kilkuletni depozyt Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie: ”Koniec Wojny” fragment pomnika „Jeździec  IV” ( 1991, brąz), „Wielki Minotaur II”(1989, brąz), „Wielka susząca włosy” (1983, brąz), „Wielka krocząca” (1981, brąz), „Kariatyda III” (1998, brąz).

Richard Hess (1937-2017), jeden z najważniejszych współczesnych rzeźbiarzy niemieckich. Ukończył Wyższą Szkołę Sztuk Wizualnych (HBK) w Berlinie. Tworzył plenerowe i kameralne rzeźby figuratywne o głębokim emocjonalnym wydźwięku. Inspirował się człowiekiem jako indywiduum i jednostką. Tworzył także przejmujące realizacje odnoszące się do wydarzeń społecznych, historycznych i politycznych.

Prace artysty znajdują się obecnie w wielu europejskich instytucjach i muzeach oraz kolekcjach prywatnych.

 

MAKIETA ZAMKU KSIĄŻĄT POMORSKICH W SKALI 1:100.

 

Makieta znajduje się na terenie Dziedzińca Menniczego. Można ją oglądać bezpłatnie w godzinach otwarcia Zamku.

To prawdopodobnie największa makieta z brązu w Polsce. Do jej wykonania wykorzystano około 300 kg brązu. Sporządzili ją rzeźbiarze Stanisław Wysocki i Michał Wysocki z wrocławskiej pracowni Stan Wys Atelier. Twórcy z wielką precyzją wykonali wiele skomplikowanych detali architektonicznych, których Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie jest pełen. Makieta opatrzona jest opisami w języku polskim, angielskim i niemieckim, a także pismem Braille’a.

 

 

Zamek Książąt Pomorskich, ul. Korsarzy 34, 70-540 Szczecin

 

Strona internetowa:

https://zamek.szczecin.pl/

 

Na Facebooku:

facebook.com/zamek.szczecin

 

E-sklep Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie. Gadżety, pamiątki, publikacje

https://zamek.szczecin.pl/sklep/

 

Bilety do nabycia:

Przez Internet na http://bilety.zamek.szczecin.pl/

oraz w kasie w skrzydle wschodnim (wejście A z dużego dziedzińca, I p.), tel. 91 434 83 65, czynna w godz. 10-18 (wtorek-niedziela).

 

Rezerwacje biletów:

Odbiór zarezerwowanych biletów musi nastąpić w ciągu czterech dni od momentu rezerwacji, ale nie później niż 4 dni przed datą danego wydarzenia (nie dotyczy biletów do Kina Zamek, których odbiór może nastąpić w dniu seansu, ale nie później niż 15 minut przed rozpoczęciem seansu).

 

CENTRUM INFORMACJI KULTURALNEJ I TURYSTYCZNEJ

 

Centrum Informacji Kulturalnej i Turystycznej (CIKiT) mieści się w Skrzydle Menniczym (wejście I) Zamku Książąt Pomorskich. Czynne jest w godz. 10-18 (poniedziałek-niedziela)

 

Centrum Informacji Kulturalnej i Turystycznej (CIKiT) udostępnia informacje o historii Zamku, najważniejszych zabytkach i atrakcjach turystycznych Szczecina i województwa zachodniopomorskiego oraz o wydarzeniach kulturalnych, w tym także - w miarę pozyskiwanych informacji - o wydarzeniach kulturalnych w województwie. W biurze można nabyć m.in. bilety wstępu do Zamku oraz mapy, przewodniki, książki historyczne i albumy, a także Szczecińską Kartę Turystyczną.

 

Obecnie w pomieszczeniach Centrum Informacji Kulturalnej i Turystycznej trwa remont.

CIKiT do odwołania działa wyłącznie online. Informacje uzyskać można drogą elektroniczną pod adresem [email protected] lub [email protected] lub telefonicznie pod numerem 91 489 16 30 w godzinach 10:00-15:30.

Zamkowe gadżety i publikacje dostępne są w sprzedaży online na https://zamek.szczecin.pl/sklep/

 

 

 

 

 

Stanisław Razmus

Zdjęcia (13)

Bootleg -Dynasonic #2. Photo by Domino Onthewire
Dwaj Panowie
Impro z Krypty
Lato 85
Łukasz Reks Fot. Marcin Storma
Mikołaj Trzaska
Miłość
Minari
Nomadland
Ojciec
Proste rzeczy. Jaroslaw Sosinski
Supernova
Świat który nadejdzie

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu ECHOmedia.info z siedzibą w Gryficach jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe