W tym tygodniu w PE: wolność mediów w Polsce, tzw. paszport szczepionkowy, reforma WPR

  • 25.05.2021, 17:31
  • Źródło: EuroPAP News
W tym tygodniu w PE: wolność mediów w Polsce, tzw. paszport szczepionkowy,… © European Union 2021 - Source : EP
Wolność mediów w Polsce, tzw. paszport szczepionkowy oraz reforma Wspólnej Polityki Rolnej – m.in. tymi tematami zajmie się w tym tygodniu w Parlament Europejski.

Rada Europejska

Przewodniczący PE David Sassoli zabierze głos na specjalnym posiedzeniu Rady Europejskiej w poniedziałek o godz. 19.00, podczas którego przywódcy UE omówią reakcję na COVID-19, zmiany klimatu, stosunki z Rosją i Wielką Brytanią.

Unijny certyfikat cyfrowy Covid ("paszport szczepionkowy")

W następstwie tymczasowego porozumienia osiągniętego przez negocjatorów Parlamentu i Rady UE w dniu 20 maja, w środę Komisja Wolności Obywatelskich (LIBE) będzie głosować nad porozumieniem ws. unijnego certyfikatu cyfrowego Covid, nazywanego też paszportem szczepionkowym. Odbędzie się to przed jego ostatecznym przyjęciem, spodziewanym podczas czerwcowej sesji plenarnej.

Wolność mediów na Węgrzech i w Polsce

Prawdopodobnie w środę członkowie Komisji Wolności Obywatelskich omówią z portugalską prezydencją Rady UE ostatnie wydarzenia na Węgrzech i w Polsce dotyczące wolności mediów. Do końca czerwca prezydencja Rady planuje zorganizować dwa wysłuchania art. 7, aby dalej oceniać, czy w tych dwóch krajach doszło do ewentualnego naruszenia wartości UE.

Reforma Wspólnej Polityki Rolnej (WPR)

Począwszy od wtorku negocjatorzy Parlamentu, Rady UE i Komisji Europejskiej będą spotykać się, aby spróbować zawrzeć porozumienie polityczne w sprawie polityki rolnej UE po 2023 roku.

Pobrexitowa Rezerwa Dostosowawcza

Komisja Rozwoju Regionalnego będzie głosować nad pobrexitową rezerwą dostosowawczą, narzędziem finansowym o wartości 5 mld euro, które ma pomóc krajom UE w przeciwdziałaniu negatywnym skutkom gospodarczym i społecznym Brexitu. We wtorek europosłowie przyjmą projekt mandatu negocjacyjnego, aby rozpocząć rozmowy z rządami UE w celu uzgodnienia ostatecznego kształtu instrumentu.

Fundusze UE – dowody przeciwko premierowi Czech

Komisja Kontroli Budżetowej (BUDG) przyjmie w środę stanowisko w sprawie najnowszych dowodów znalezionych przez Komisję Europejską, z których wynika, że premier Czech Andrej Babis miał wywierać wpływ na przyznawanie dotacji unijnych założonemu przez siebie konglomeratowi rolno-chemicznemu Agrofert. Rezolucja stanowi podsumowanie debaty plenarnej, która odbyła się w maju.

Strategia różnorodności biologicznej UE

Komisja Ochrony Środowiska Naturalnego ustosunkuje się w piątek do nowej strategii Komisji Europejskiej dotyczącej różnorodności biologicznej, która uwzględnia propozycję posłów do PE dotyczącą ustanowienia obszarów chronionych na co najmniej 30 proc. powierzchni lądowej i morskiej UE.

W projekcie tekstu wzywa się do ustanowienia prawnie wiążących ram zarządzania różnorodnością biologiczną, podobnych do prawa klimatycznego, oraz zestawu wiążących celów na lata 2030 i 2050. Wzywa się w nim również do zawarcia "porozumienia paryskiego" w sprawie różnorodności biologicznej na konferencji ONZ w październiku 2021 r.

Priorytety prezydencji słoweńskiej

Aby przygotować kolejną Prezydencję w Radzie, sprawowaną przez Słowenię od lipca do końca 2021 r., Konferencja Przewodniczących (przewodniczący PE i liderzy grup) spotka się na odległość z Premierem Janezem Janšą. Następnie przewodniczący Sassoli i Premier przeprowadzą wspólną konferencję prasową w sali prasowej Parlamentu, z łączem wideo z Lublaną (środa).

kic/

Źródło informacji: EuroPAP News
 

Źródło: EuroPAP News

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu ECHOmedia.info z siedzibą w Gryficach jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe