Kolejni repatrianci zamieszkają w województwie zachodniopomorskim

 • 23.05.2021, 15:57
 • centrum Prasowe Wojewody Zachodniopomorskiego
Kolejni repatrianci zamieszkają w województwie zachodniopomorskim
Dziś uroczyście powitano pierwszą z dwóch rodzin repatriantów, które w tym roku osiedlą się w Wałczu. Mieszkanie dla 4-osobowej rodziny z Kazachstanu zostało przygotowane przez miasto, które na ten cel otrzymało dotację od wojewody. Rodaków powracających do Polski witał m.in. wicewojewoda Marek Subocz.

– To ważny dzień nie tylko dla zaproszonej tu rodziny, która może rozpocząć życie w Polsce, ale również dla mnie, jako przedstawiciela rządu, któremu zależy na powrocie do ojczyzny naszych rodaków - mówi wicewojewoda Marek Subocz. - W ubiegłym roku przekazaliśmy miastu Wałcz dotację w wysokości 319 147 zł. Rządowe środki pozwoliły na wyremontowanie i wyposażenie mieszkań dla dwóch rodzin repatriantów.

 

Rodzina repatriantów podkreśla, że to dla niej przede wszystkim powrót do korzeni i szansa na lepsze życie dla dzieci. Przed nimi nauka języka polskiego i zaadaptowanie się do życia w nowej Ojczyźnie.

 

W ostatnich dniach wojewoda zachodniopomorski Zbigniew Bogucki podpisał porozumienia z gminami Koszalin, Karlino, Złocieniec oraz Szczecin, na podstawie których samorządom zostaną w tym roku przekazane rządowe dotacje na przygotowanie mieszkań dla kolejnych rodzin repatriantów. Dofinansowanie w wysokości 1 681 445 zł pozwoli zapewnić 10 mieszkań kandydatom na repatriantów i ich najbliższym rodzinom. Gmina Karlino zaprosiła 4 rodziny, gmina Koszalin – 4 rodziny, gmina Szczecin – 1 rodzinę oraz gmina Złocieniec – 1 rodzinę. Do końca 2021 roku gminy wyremontują mieszkania i kupią do nich niezbędne wyposażenie.

 

- Umożliwienie powrotu do Ojczyzny naszym rodakom oraz ich potomkom, którzy na skutek deportacji, zesłań i innych prześladowań narodowościowych i politycznych nie mogły osiedlić się w Polsce, to nasz moralny obowiązek – mówi wojewoda Bogucki. – Zachęcam samorządy do angażowania się w proces repatriacji.

 

W sumie - od 2019 r. wojewoda zachodniopomorski przekazał samorządom dotacje w wysokości 3 700 667 złotych na remont, adaptację i wyposażenie lokali mieszkalnych dla ok. 90 osób – kandydatów na repatriantów, zaproszonych przez zachodniopomorskie gminy.

 

Przybyłym repatriantom pełnomocnik rządu do spraw repatriacji zapewnia pokrycie kosztów przejazdu lub przelotu oraz przewozu mienia do Rzeczypospolitej Polskiej, środki na zagospodarowanie i bieżące utrzymanie oraz pokrycie kosztów związanych z podjęciem w Polsce nauki przez osobę małoletnią.

 

Repatriacja dotyczy osób, które 1 stycznia 2001 r., zamieszkiwały na stałe na terytorium obecnych:

 

 • Armenii,
 • Azerbejdżanu,
 • Gruzji,
 • Kazachstanu,
 • Kirgistanu,
 • Tadżykistanu,
 • Turkmenistanu,
 • Uzbekistanu,
 • a także azjatyckiej części Rosji.

 

 

Czytaj więcej:

Zasady pomocy dla repatriantów i przybyłych wraz z nimi członków najbliższej rodziny:

https://www.gov.pl/web/mswia/pomoc-dla-repatriantow

 

fot. Zachodniopomorski Urząd Wojewódzki

centrum Prasowe Wojewody Zachodniopomorskiego

Zdjęcia (3)

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu ECHOmedia.info z siedzibą w Gryficach jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe