Las pachnący miodem. Światowy Dzień Pszczół

  • 20.05.2021, 12:50
  • Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Szczecinie
Las pachnący miodem.   Światowy Dzień Pszczół Nadleśnictwo Kłodawa Fot Agnieszka Popiołek
20 maja obchodzony jest Światowy Dzień Pszczół. Leśnicy szczecińskiej dyrekcji Lasów Państwowych realizują różnego rodzaju przedsięwzięcia, które mają pozwolić pszczołom na efektywne wykorzystanie środowiska.

W Nadleśnictwie Barlinek i Nadleśnictwie Gryfice zrealizowano m.in. programy ochrony dzikich pszczół leśnych i trzmieli, polegające na budowie barci i kłód bartnych dla pszczół oraz dokonano obsiewu części śródleśnych powierzchni rolnych gatunkami wieloletnich nektarodajnych ziół dla poprawy warunków bytowania i rozwoju owadów.

Ponadto by rozpowszechnić w społeczeństwie wiedzę na temat znaczenia pszczół w środowisku leśnym Nadleśnictwo Mieszkowice stworzyło wyjątkowy punkt edukacyjny „Pszczeli zakątek". Obiekt ma postać ogrodu pełnego kwiatów, drzew i krzewów owocowych, niezbędnych pszczołom do funkcjonowania. Wyposażony jest m.in. w liczne tablice, rzeźbę niedźwiedzia dobierającego się do drzewa bartnego, barci oraz pozwalającej zapoznać się z budową ciała owada rzeźbę pszczoły. Prezentowane są różne typy uli, począwszy od replik najdawniejszych, wykonywanych w pniach drzew, przez tradycyjne ule wielkopolskie i warszawskie, aż do najnowszych, styropianowych konstrukcji.

- Mamy nadzieję, że nasze działania przyczynią się do zahamowania spadku liczebności pszczół, poprawienia ich kondycji a także ukażą bartnictwo, jako ważny element pozaprodukcyjnych funkcji lasu - mówi Andrzej Szelążek, dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Szczecinie.

Pszczoły żyły w lasach od zawsze. Ich rola w ekosystemie jest nieoceniona. Przyczyniają się m.in. do utrzymywania bioróżnorodności, mają wpływ na zwiększenie ilości nasion produkowanych przez liczne gatunki drzew a ich obecność sprzyja naturalnemu odnowieniu lasu.

 

Fot. RDLP Szczecin, Nadleśnictwo Kłodawa

Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Szczecinie

Zdjęcia (2)

Pszczoły. Nadleśnictwo Barlinek
Pszczoły. Nadleśnictwo Barlinek

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu ECHOmedia.info z siedzibą w Gryficach jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe