GAZ-SYSTEM uzyskał decyzję lokalizacyjną dla przyłączenia do Elektrowni Dolna Odra

  • 10.05.2021, 21:21
  • Iwona Dominiak GAZ-SYSTEM
GAZ-SYSTEM uzyskał decyzję lokalizacyjną dla przyłączenia do Elektrowni…
Wojewoda Zachodniopomorski wydał decyzję lokalizacyjną dla budowy gazociągu przyłączeniowego do dwóch bloków gazowo – parowych o łącznej mocy 1340 MW, budowanych w Elektrowni Dolna Odra. Jest to jedno z trzech kluczowych pozwoleń administracyjnych, niezbędnych do rozpoczęcia budowy.

Gazociąg połączy Elektrownię Dolna Odra w miejscowości Nowe Czarnowo z istniejącą infrastrukturą przesyłową GAZ-SYSTEM. Realizacja tej inwestycji pozwoli na produkcję energii elektrycznej z niskoemisyjnego paliwa gazowego, z korzyścią dla środowiska i jakości powietrza w regionie.

 

- Budowa bloków gazowo – parowych w Elektrowni Dolna Odra to jeden z najważniejszych projektów realizowanych w ramach transformacji energetycznej polskiej gospodarki. Dzięki przyłączeniu gazowemu, które realizuje GAZ-SYSTEM, nowe bloki gazowe w tej elektrowni będą mogły być zasilane gazem dostarczonym gazociągiem Baltic Pipe oraz przez Terminal LNG w Świnoujściu. Realizacja obu powiązanych ze sobą inwestycji tj. przyłączenie do sieci gazowej i budowa dwóch bloków wytwórczych, ma strategiczne znaczenie dla bezpieczeństwa zasilania w energię mieszkańców województwa zachodniopomorskiego – powiedział Artur Zawartko, Wiceprezes GAZ-SYSTEM.

 

Trasa gazociągu przyłączeniowego o średnicy DN 700 i ciśnieniu MOP 8,4 MPa będzie przebiegać przez województwo zachodniopomorskie na terenie gmin: Przelewice, Pyrzyce, Kozielice, Banie, Bielice, Gryfino, Widuchowa. Uzyskanie decyzji lokalizacyjnej jest niezbędnym etapem do otrzymania pozwolenia na budowę przyłącza i rozpoczęcia prac w terenie.

 

Zakres inwestycji obejmuje budowę gazociągu z układem włączeniowym – zlokalizowanym w m. Przywodzie – do istniejącego gazociągu Szczecin – Lwówek oraz budowanego gazociągu Goleniów – Lwówek. Dla potrzeb przyłączenia powstanie także stacja gazowa o przepustowości 250 000 m3/h.

Zakończenie budowy gazociągu planowane jest na III/IV kwartał 2023 r.

 

Projekt budowy dwóch bloków gazowo – parowych o łącznej mocy 1340 MW jest odpowiedzią na rosnące w energetyce zapotrzebowanie na gaz ziemny jako paliwo przyjazne środowisku. Realizacja obu powiązanych ze sobą inwestycji: budowy bloków gazowo-parowych oraz gazociągu przyłączeniowego ma również strategiczne znaczenie dla zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego kraju. Dzięki nowoczesnej technologii Krajowy System Elektroenergetyczny zyska energię elektryczną wytwarzaną w oparciu o niskoemisyjne źródło. Energia elektryczna produkowana w nowych blokach w Elektrowni Dolna Odra pokryje zapotrzebowanie 2,5 miliona gospodarstw domowych.

Iwona Dominiak GAZ-SYSTEM

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu ECHOmedia.info z siedzibą w Gryficach jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe