Tak się to robi! Jak w 2 tygodnie cała Polska pokochała poezję?

  • 06.05.2021, 21:36
  • Paulina Piziorska Business & Culture
Tak się to robi! Jak w 2 tygodnie cała Polska pokochała poezję?
„Czytanie czy słuchanie poezji to jest potrzeba”– tak do udziału w akcji „Wiersze w mieście” zachęca w specjalnym materiale Artur Barciś. Kierując się tą myślą, organizator EUNIC Warszawa zadbał, aby „Wiersze w mieście” trafiły do każdego zakątka Polski. Akcja trwa do 15 maja!

Artur Barciś to tylko jedna z setek osób i profili, które dołączyły do tegorocznej odsłony akcji „Wiersze w mieście”. Jego interpretację wiersza można obejrzeć tu -> https://bit.ly/ArturBarcisdlaWierszeWMiescie. W budowanie społeczności wrażliwych zaangażowały się biblioteki, teatry, fundacje i organizacje kulturalne z całej Polski oraz influencerzy, youtuberzy i grupy skupione wokół kultury, m.in.: Nie czytasz, nie idę z Tobą do łóżka! oraz Kultura w kwarantannie. Specjalny film z interpretacjami wierszy w aktorskim wykonaniu przygotuje również TR Warszawa.

 

Wszystkie te działania powodują, że poezja nie tylko dociera do ogromnej grupy osób, ale staje się łatwiejsza w odbiorze, a każdy z zaangażowanych podmiotów spełnia rolę przewodnika po świecie liryki. O tym m.in. mówi jeden z popularnych kanałów książkowych na YouTube „Strefa Czytacza” w nagraniu, które jest odpowiedzią na Book TAG, przygotowany w ramach tegorocznej edycji.

 

A może to jest właśnie droga do czytania wierszy? Nie żebyśmy byli pozostawieni samym sobie, ale ze wsparciem drugiego człowieka. pytają w swoim filmie prowadzący kanał. Całe nagranie można zobaczyć pod linkiem: http://bit.ly/StrefaCzytaczaTag.

 

To tylko jedna z wielu inicjatyw i aktywności, które się dzieją w ramach „Wierszy w mieście”. Wszyscy miłośnicy poezji zostali zaproszeni do wspólnego pisania wiersza, do którego każdy może dopisać swój wers. Można także wziąć udział w konkursie zorganizowanym we współpracy z grupą Kultura w kwarantannie na zilustrowanie dowolną techniką jednego z 20 tegorocznych wierszy. Przez cały czas trwania akcji wrażliwi na poezję mogą dzielić się swoimi ukochanymi utworami oraz chwalić własnymi kącikami do czytania wierszy. Dodatkowo raz w tygodniu na profilu akcji na Facebooku można obejrzeć specjalnie przygotowane przez organizatora „Wierszy w mieście” klimatyczne filmy, zawierające audiowizualne portrety poezji z tegorocznej akcji, w reżyserii Petera Łyczkowskiego oraz interpretacji Beaty Jewiarz i Pawła Iwanickiego.

Wszystkie działania można śledzić tu: www.facebook.com/wierszewmiescie/

 

Wszystko to, aby zachęcić nie tylko do czytania wierszy dostępnych w ramach akcji na stronie www.wierszewmiescie.eu, ale również do obcowania z poezją regularnie. Celem akcji jest budowanie wspólnoty wrażliwych. Zostały jeszcze dwa tygodnie, żeby do niej dołączyć!

 

Wiersze w mieście do 15 maja 2021 w całej Polsce!

 

Więcej informacji: www.wierszewmiescie.eu

Fanpage akcji na Facebooku: www.facebook.com/wierszewmiescie/

Fanpage akcji na Instagramie: https://www.instagram.com/wiersze_w_miescie/

Podcast na Spotify: https://bit.ly/wierszewmiescie

 

Organizator:

Europejskie instytuty kultury i działy kulturalne ambasad zrzeszone w EUNIC Warszawa: Austriackie Forum Kultury w Warszawie, Czeskie Centrum, Ambasada Estonii, Przedstawicielstwo Generalne Rządu Flandrii przy Ambasadzie Belgii, Instytut Francuski, Instytut Cervantesa w Warszawie, Ambasada Irlandii, Litewski Instytut Kultury, Ambasada Luksemburga, Ambasada Republiki Malty, Goethe-Institut, Instituto Camões, Rumuński Instytut Kultury, Instytut Słowacki, Ambasada Szwecji, Yunus Emre Enstitüsü, Włoski Instytut Kultury.

 

Współorganizatorzy:

Miasto Stołeczne Warszawa

Staromiejski Dom Kultury

 

Partnerzy:

Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Polsce

Stowarzyszenie Tłumaczy Literatury

 

Patroni:

waw4free.pl

booklips.pl

warszawska-kulturalna.pl

Poezja Dzisiaj

Radio Dla Ciebie

Kultura na co dzień

Nie czytasz, nie idę z Tobą do łóżka!

 

Paulina Piziorska Business & Culture

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu ECHOmedia.info z siedzibą w Gryficach jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe