Karnice: „Jagodowe Zuchy” sadzą las

  • 29.04.2021, 23:57
  • Redakcja
Karnice: „Jagodowe Zuchy” sadzą las
W kwietniowe popołudnie Zuchy z 16 Karnickiej Gromady Zuchowej „Jagodziarnia” spotkały się przy lesie na obrzeżach Karnic. Na zuchów czekali już przedstawiciele Nadleśnictwa Gryfice – Nadleśniczy Wojciech Pietrzak, Anna Grabarczyk – specjalistka Służby Leśnej oraz leśny gospodarz terenu Mirosław Jarosik – leśniczy Leśnictwa Pobierowo wraz z żoną Marianną. W szczytnej akcji karnickich zuchów wspierał też wójt Karnic Lech Puzdrowski.

Zuchy przybyły tu do posadzenia drzew na terenie po wyrębie lasu. Od drużynowej Sylwii Jankowskiej dowiedzieliśmy się że jest to związane z procesem realizowania kolejnych zadań przy zdobywaniu sprawności EKOLUDEK.

Miejsce jest nieprzypadkowe, zuchy objęły ten las swoją opieką, nazywają go własnym lasem, związane z nim są różne historie, mieszka w nim nawet duch lasu – ma on nawet swoje imię nadane przez zuchy. Powstała mapa na której nazwane zostały wszystkie górki i ścieżki, dzieciaki uwielbiają przytulać się do drzew, jak tylko pogoda na to pozwala to swoje zajęcia przenoszą do lasu.

Po ostatnich wyrębach gospodarczych powierzchnia lasu nieco się zmniejszyła ale właśnie zuchy przyczyniają się do odtworzenia lasu z nowymi drzewami. Trochę to potrwa, zanim będzie można przytulać się do posadzonych właśnie drzew ale to będą ich własnoręcznie posadzone drzewa.

Cała akcja możliwa jest dzięki nawiązaniu współpracy z Nadleśnictwem Gryfice. Leśnicy przygotowali sadzonki sosen i sprzęt do ich prawidłowego posadzenia.

Przy okazji młodzi przyrodnicy dowiedzieli się, że ich las jest lasem gospodarczym i w związku z tym służy do pozyskiwania drewna. Nie jest to jednak działanie na szkodę lasu. Drzewa jak ludzie się starzeją i z wiekiem zaczynają chorować a ich drewno traci swoją wartość. Taki wiek dla sosen to około 100 lat i takie stuletnie drzewa zostały wycięte. Drewno jest cennym surowcem, znanym i stosowanym od stuleci i jak mówią fachowcy, ma 10 tysięcy zastosowań. Ale nic straconego na ich miejsce nasadza się nowe. Las zyska też nową wartość. Gospodarka leśna zakłada nie tylko powiększanie lasu ale też urozmaicenie gatunkowe drzewostanu.  Tu w Karnicach posadzone już zostały „gniazda” dębów. Ja mówią leśnicy „dąb lubi rosnąć w kożuchu ale bez czapki” co oznacza, że wokół gniazd dębów sadzi się inne drzewa, np. sosny które będą chronić młode dęby ale nie będą ich zasłaniać od góry.

Jak widać sadzenie drzewek to także wspaniała, żywa lekcja przyrody.

Mówiąc o lekcji przyrody, nie można nie wspomnieć o zaproszeniu młodych przyrodników do wizyty w siedzibie Nadleśnictwa Gryfice gdzie odwiedzą salę edukacji przyrodniczo-leśnej, ścieżkę edukacyjną a także – będące teraz w fazie realizacji – muzeum zabytkowych maszyn i urządzeń które wspomagały pracę leśników.

Wizyta zuchów w lesie to też okazja do realizacji kolejnego zadania. W ramach projektu ekologicznego Zachodniopomorskie Podwórka – w zimie zuchy ustawiły karmniki dla ptaków a teraz przygotowały 8 budek lęgowych dla ptaków. Jako, że zawieszenie tych budek na sporej wysokości mogły być dla zuchów niebezpieczne skorzystano z fachowej pomocy pana leśniczego.

W ramach tego projektu przygotowano jeszcze 5 domków dla jeży – ale te zostaną ustawione dopiero jesienią.

Na zakończenie ekologicznej przygody na jej uczestników czekało ognisko z do upieczenia nad ogniem kiełbasek które po absorbującej pracy smakowały wyśmienicie – te i inne atrakcje przygotowali leśnicy z Nadleśnictwa Gryfice. Rytualny taniec „zuchowej drużyny” zakończył tą bardzo udaną imprezę.

Redakcja

Zdjęcia (51)

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu ECHOmedia.info z siedzibą w Gryficach jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe