Relacja architektury z naturą - amerykański projekt z polskim akcentem

  • 21.04.2021, 20:47
  • GutPR
Relacja architektury z naturą - amerykański projekt z polskim akcentem Fot. AWILUX
Wkomponowanie nowoczesnego domu w naturalne środowisko jest wyzwaniem dla wielu architektów. Przykładem może być amerykańska inwestycja - rezydencja Baboolal, która dzięki spektakularnym przeszkleniom dostarczonym przez AWILUX, czerpie inspirację z otaczającej przestrzeni.

W Stanach Zjednoczonych większość budynków powstaje z konstrukcji drewnianych, choć coraz częściej stosuje się także izolowane ściany betonowe. Ma to związek z zaostrzającymi się amerykańskimi wymaganiami energetycznymi. Europejskie rozwiązania zdają się jednak przewyższać swoimi parametrami tamtejszy rynek, stąd wielu projektantów decyduje się na sprowadzenie wielu rozwiązań z krajów europejskich. W jednej z amerykańskich rezydencji - Baboolal - zastosowano nowoczesną stolarkę okienną polskiego producenta, firmy AWILUX z Leszna. Jak mówi twórczyni projektu tego obiektu, Arielle Schechter, polskie okna spełniają wymagania amerykańskich inwestorów, jak i pozwalają architektom tworzyć wyjątkowe projekty.

Wyzwaniem, przed którym stanęła architektka odpowiedzialna za stworzenie projektu Rezydencji Baboolal, było stworzenie dobrze doświetlonej i otwartej przestrzeni, w której zmieści się czteroosobowa rodzina, oczekująca od swojego domu tego, by był miejscem pełnym spokoju i umożliwiał codzienny relaks. Inwestorzy mieszkali dotychczas w standardowym domu deweloperskim, który był ciemny i niefunkcjonalny. Z pomocą w realizacji zamierzeń wymarzonego projektu przybyła firma AWILUX, polski producent stolarki okiennej i drzwiowej, która dostarczyła na amerykańską budowę nowoczesne rozwiązania okienne.

Myśl przewodnia

Jak mówi autorka projektu, inspirację do jego stworzenia czerpała z dalekiego wschodu.

- Główną koncepcją Rezydencji Baboolal było zwrócenie się w stronę widoku na sąsiadującą z posesją łąkę sąsiada, która nigdy nie zostanie zabudowana. Zainspirowała mnie japońska koncepcja Shakkei, czyli krajobrazu zapożyczonego. Ogromne przesuwne drzwi firmy AWILUX, które stanowią ścianę budynku, otwierają się właśnie na tę łąkę oraz pole. Dla koncepcji było bardzo ważne, aby dom miał mocne połączenie wnętrza z otoczeniem, które daje mieszkańcom jeszcze większe poczucie przestrzeni, na którym im najbardziej zależało – mówi architekt Arielle Schechter.

 

Wnętrze rezydencji miało być pełne światła dziennego, co zostało zapewnione dzięki zastosowaniu wysokich okien zamontowanych od południowej strony, czyli tak zwane clerestory. Projektantka postawiła na minimalizm, a tworząc rozkład pomieszczeń kierowała się przepływem między nimi. Koncepcja projektu Rezydencji Baboolal zakłada główną otwartą przestrzeń pośrodku i prywatne przestrzenie na domowników na obwodzie. Kuchnia, jadalnia oraz pokoje dzienne otwarte są na łąkę. Dla rodziców wydzielono strefę ciszy, która prowadzi do łazienki zaprojektowanej na wzór domowego SPA oraz sypialni i garderoby. Dla dwójki dzieci architekt Arielle Schechter zaplanowała wspólny pokój zabaw, do którego można wejść tylko przez ich sypialnie. Natomiast niewielkie biuro zostało schowane na północnym-zachodzie rezydencji.

 

Amerykański sen z polskimi przeszkleniami

 

Autorka projektu Rezydencji Baboolal zdecydowała się na wykorzystanie okien polskiego producenta rozwiązań w klasie premium – firmy AWILUX. Dzięki dobrej bazie produkcyjnej oraz ścisłej współpracy pomiędzy architektem a dostawcą, możliwe było przygotowanie rozwiązań, które spełniły oczekiwania amerykańskiego rynku, jak i inwestora. AWILUX dostarczył na budowę okna w pełni dostosowane do wymagań projektu. Rozwiązania idealnie wpisują się w koncepcję zielonego budownictwa i zeroemisyjności obiektów, które są podstawą w pracy Arielle Schechter.

 

- Europejskie okna z potrójnymi szybami, które nadają się do zastosowania w budownictwie pasywnym, mają ogromne znaczenie praktycznie we wszystkich moich projektach i są niezbędne do osiągnięcia zerowej lub dodatniej energii netto. W swojej pracy kieruję się zasadą, że wnętrza - poza aspektem wizualnym - muszą także gwarantować komfort termiczny i minimalizować wszelkie straty – dodaje architektka.

Głównym punktem inwestycji jest gigantyczne przeszklenie w salonie i jadalni – o powierzchni 22m2, z dwoma skrzydłami jezdnymi. Zastosowano w nich szkło bezpieczne VSG/ESG o wysokiej odporności na uszkodzenia. W projekcie znalazły się także okna aluminiowe w kolorze RAL 7021 (szaro-czarny). Wszystkie zamontowane w projekcie okna są trzyszybowe.

Międzynarodowa współpraca

 

Architekt Arielle Schechter we współpracy z firmami zajmującymi się stolarką okienną najbardziej docenia elastyczność i odpowiedzialność. Wysokiej jakości rozwiązania oraz pomoc techniczna na każdym etapie budowy są według niej nieocenione:

 

- Jestem pod ogromnym wrażeniem jakości i polecam firmę AWILUX innym architektom.

 

Wysoka jakość współpracy oraz zaangażowanie pracowników AWILUX sprawiło, że prowadzenie inwestycji pomiędzy podmiotami oddalonymi od siebie o tysiące kilometrów, zostało przeprowadzone sprawnie, rzetelnie i bezproblemowo, a Rezydencja Baboolal zyskała stolarkę, która spełniła wszystkie wymagania projektu.

 

Rezydencja Baboolal to wyjątkowa inwestycja dla nowoczesnej rodziny, która ceni sobie przestrzeń i jakość. Wykorzystanie w amerykańskim projekcie polskich okien od AWILUX świadczy o tym, że dla inwestorów i architektów technologie i parametry europejskich rozwiązań klasy premium są wyznacznikiem najwyższej jakości.

                                                                                                                                                  

Dodatkowe informacje o firmie AWILUX:

AWILUX Polska oferuje najnowocześniejsze rozwiązania okienno-drzwiowe do domów i budynków użyteczności publicznej. Firma działa na rynku od 2006 roku, opierając swoją produkcję o niemiecką technologię firmy Schüco. Oznacza to solidność, rygorystyczne przestrzeganie najwyższych standardów technicznych i dokładność wykonania. Dużą wagę przywiązuje do terminowości i sprawnego realizowania zleceń, co zapewniają nowoczesne i zautomatyzowane linie produkcyjne, a także wysoko wykwalifikowany zespół pracowników. Celem AWILUX Polska jest promocja rozwiązań mających na celu zwiększenie bezpieczeństwa i energooszczędności oraz stosowanie systemów uwzględniających również specjalne potrzeby np.: dzieci, osób starszych i niepełnosprawnych. AWILUX Polska działa z powodzeniem w Polsce i Niemczech. Na rynku polskim firma buduje sieć salonów firmowych. Wszyscy partnerzy biorą udział w regularnym procesie szkoleń z systemów Schüco oraz nowoczesnych technik montażu. Dzięki temu AWILUX dąży do tego, by pozostać ważnym i rzetelnym partnerem w realizacjach planów i inwestycji przez wiele następnych lat.

 

GutPR

Zdjęcia (9)

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu ECHOmedia.info z siedzibą w Gryficach jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe