Upamiętnili 76 rocznicę forsowania Odry w drodze na Berlin

  • 19.04.2021, 19:41
  • Powiat Gryfiński
Upamiętnili 76 rocznicę forsowania Odry w drodze na Berlin

16 kwietnia przypadła 76. rocznica forsowania Odry. W imieniu mieszkańców Powiatu Gryfińskiego hołd poległym bohaterom oddali dziś starosta Wojciech Konarski oraz wicestarosta Ewa Dudar. - Znicze zapalone przed Pomnikiem Sapera w Gozdowicach i na Cmentarzu Wojennym w Starych Łysogórkach oraz odczytane krótkie fragmenty wspomnień uczestników tamtych wydarzeń, to dowód, że 🇵🇱 wciąż pamiętamy, jesteśmy dumni i z dumą mówimy kolejnym pokoleniom o historii, która wydarzyła się w miejscu tworzącym dziś Rejon Pamięci Narodowej - mówią samorządowcy.

W Gozdowicach w budynku obecnego muzeum w czasie forsowania Odry mieścił się sztab dowodzenia szefa wojsk inżynieryjnych 1. Armii Wojska Polskiego i dowódcy 6. Batalionu Pontonowo - Mostowego. W wyremontowanej placówce zobaczyć można oryginalne mapy sztabowe z 1945 r., makiety przepraw mostowych, oraz bogatą kolekcję min z okresu II wojny światowej. Muzeum organizuje dużo wystaw okresowych, dzięki którym każdego roku odwiedza ją wiele osób.

Powiat Gryfiński

Zdjęcia (1)

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu ECHOmedia.info z siedzibą w Gryficach jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe