ZAMEK KSIĄŻĄT POMORSKICH W SZCZECINIE Program wydarzeń – kwiecień 2021

  • 13.04.2021, 23:48
  • Maria Witkowska - Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie
ZAMEK KSIĄŻĄT POMORSKICH W SZCZECINIE Program wydarzeń – kwiecień 2021…

Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie, ze względu na sytuację epidemiczną i wprowadzone przez rząd obostrzenia, przeniósł swoją aktywność do sieci. Spotkania i wykłady organizowane przez placówkę są rejestrowane i prezentowane w wersji online. Można je znaleźć na stronie https://zamek.szczecin.pl, zamkowym profilu na Facebooku https://www.facebook.com/zamek.szczecin i kanale YouTube https://www.youtube.com/user/zkpszczecin

 

Uwaga! Terminy publikacji materiałów online mogą ulec zmianie z przyczyn niezależnych od Zamku.

 

WYDARZENIA ONLINE

 

Spotkania i Wykłady

 

 

Szczeciński Salon Poezji

Utwory Adama Zagajewskiego czyta Jerzy Radziwiłowicz

Premiera 27 kwietnia ( wtorek), godz. 17:00

 

Wybór wierszy, słowo wstępne i prowadzenie: Michał Józef Kawecki - twórca i gospodarz Szczecińskiego Salonu Poezji

Salon Poezji poświęcony będzie twórczości Adama Zagajewskiego. Zmarły niedawno poeta, tłumacz i eseista należał do grona najbardziej rozpoznawalnych i cenionych na świecie postaci polskiej kultury. Wiersze A. Zagajewskiego czytać będzie jeden z najwybitniejszych polskich aktorów Jerzy Radziwiłowicz.

Jerzy Radziwiłowicz - aktor teatralny i filmowy. Absolwent warszawskiej Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza (1972). Debiutował rolą Zagorskiego w “Bolszewikach” M.F. Szatrowa w Starym Teatrze w Krakowie. Wykładał w krakowskiej Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej im. Ludwika Solskiego (prorektor w latach 1981–1984).
W latach 1972–1996 aktor Starego Teatru im. Heleny Modrzejewskiej w Krakowie. Współpracował z teatrami: Studio im. Stanisława Ignacego Witkiewicza, na Woli im. Tadeusza Łomnickiego, Warszawską Operą Kameralną, Syrena, a także z Instytutem im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie, Teatrem Polskim w Bielsku-Białej, Wrocławskim Teatrem Lalek, Sceną Plastyczną KUL w Lublinie, Teatrem Wielkim im. Stanisława Moniuszki w Poznaniu oraz z Teatrem Polskiego Radia i Teatrem Telewizji Polskiej. Od 1998 roku aktor warszawskiego Teatru Narodowego.

Najważniejsze role J. Radziwiłowicz wykreował w spektaklach reżyserowanych przez Konrada Swinarskiego, np. Tomasz Zan w “Dziadach” A. Mickiewicza (1973). Jest także uznanym aktorem filmowym. Sławę przyniosły mu role w filmach Andrzeja Wajdy “Człowiek  z marmuru” (1976) i “Człowiek z żelaza” (1981).

 

Zamkowy Wieczór Książęcy przy Muzyce

Odgłosy wiosny

Premiera 18 kwietnia (niedziela), godz. 16:00

Prowadzenie dr Wojciech Kral i dr Andrzej Wątorski

Jakie są artystyczne odzwierciedlenia motywu wiosny w kulturze wysokiej? Co widać (i czego nie widać) na obrazie "Wiosna" Sandra Botticellego? Czemu dramat "Przebudzenie wiosny" Franka Wedekinda wywołał taki sam skandal jak balet "Święto wiosny" z muzyką Igora Strawińskiego, choć obu dzieł nic nie łączy? I czy to prawda, że koncert skrzypcowy "Wiosna" Antonia Vivaldiego jest ...muzyką operową? O tych wszystkich wiosennych zagadkach, tajemnicach i ciekawostkach opowiedzą podczas Zamkowego Wieczoru Książęcego gospodarze programu.

 

Szkoła Zdrowia

Filozofia muzyki w medycynie

Premiera 23 kwietnia (piątek), godz. 17:00

Prowadzenie prof. Jacek Rudnicki

Muzyka i medycyna, sztuka i nauka nie są tak odległe sobie jak mogłoby się wydawać. Dziedzina powiązań muzyki z medycyną to nie tylko znany i praktykowany temat muzykoterapii. Zarówno dźwięki, jak i cisza oddziaływają w specyficzny sposób na nasze samopoczucie, wewnętrzną harmonię, a w efekcie na stan zdrowia. Podczas wykładu zapoznamy się z niezwykłymi sekretami filozofii stosowania muzyki w medycynie.

 

Zamkowe Gawędy Historyczne

Wrzesień 1939 w niemieckim Szczecinie

Premiera 30 kwietnia (piątek), godz. 17:00

Prowadzenie dr Tomasz Ślepowroński

Widzowie dowiedzą się o mało znanych faktach na temat działań, a także oczekiwań i nastrojów panujących wśród mieszkańców niemieckiego Szczecina  tuż po rozpoczęciu II wojny światowej. Niezwykle interesująca dokumentacja fotograficzna przybliży nam ten krótki, ale istotny etap historii miasta.

 

 

WYSTAWY

Lizbona. Portugalskie serce

Wystawa fotografii Marty Płachty

do 30 czerwca

wydarzenie online

 

Motywem przewodnim wystawy członkini Fotoklubu Zamek, Marty Płachty jest stolica Portugalii - Lizbona. Miasto od lat fascynuje autorkę, która w czasie kolejnych podróży odkrywa jego nowe oblicza i miejsca.

 

Autorka o swoich pracach i fascynacji Lizboną: To miasto, które non stop tętni życiem, jest gwarne i kosmopolityczne, a jednocześnie „swojskie” i przytulne. Na swoich zdjęciach zawsze staram się uchwycić nie tylko piękno Lizbony, ale przede wszystkim to, co tworzy jego magię - portugalską duszę i serce. Ludzi, którzy niespiesznie układają tą cudną mozaikę kultur, barw i muzyki. Miałam okazję fotografować Lizbonę o każdej porze roku, dnia i nocy, w słońcu i deszczu. Jej życie codzienne i od święta. Obserwowałam, jak się zmienia i pięknieje przez ostatnie 10 lat, oraz uwieczniłam to na swoich fotografiach.

O autorce:

Marta Płachta, szczecinianka od urodzenia. Fotografią zajmuje się amatorsko. Marzyła o wyjeździe do Lizbony odkąd koleżanka jej opowiedziała o swoim pobycie i potrawie narodowej Portugalii, którą jest cataplana. Pierwszy raz przyjechała do Lizbony w czerwcu 2011 roku i od tamtej pory ciągle do niej wraca, nigdy nie mając dosyć. Ze zdjęć wykonanych w Lizbonie niemal co roku tworzy kalendarze, które mają już swoich stałych nabywców. To jej pierwsza indywidualna wystawa. Marzy o wydaniu albumu fotograficznego o Lizbonie.

 

Wystawa Lizbona. Portugalskie serce po zniesieniu obostrzeń związanym z pandemią COVID 19, będzie prezentowana w Holu Wschodnim Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie (wstęp wolny).

 

Na stronie zamek.szczecin.pl znajdziemy także:

 

GALERIĘ z GRYFEM

To wyjątkowa prezentacja Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie, dzięki której można wirtualnie zapoznać się z cennymi muzealiami. Osłaniamy niedostępne na co dzień eksponaty z zamkowej kolekcji, dotyczące: Księstwa Pomorskiego, rodu Gryfitów czy historii zamku, Szczecina i Pomorza.

 

ZAMKOWE OPOWIEŚCI

Cykl krótkich filmów prezentujących interesujące historie związane z Zamkiem Książąt Pomorskich w Szczecinie. Zwiedzamy Zamek online razem z nadwornym błaznem Mikołajem, w rolę którego wcielił się Tomasz Wieczorek, przewodnik zamkowy i kierownik Centrum Informacji Kulturalnej i Turystycznej.

 

ZAGADKOWY ZAMEK

Propozycja dla tych, którzy lubią odkrywać tajemnice, rozwiązywać zagadki i poszukiwać dróg wyjścia. To wspólne odkrywanie online ciekawych historii związanych nie tylko z samym zamkiem, ale również przedmiotami, które skrywają się w jego wnętrzu.

 

 

 

Imprezy zamknięte

EDUKACJA

 

Mały Konkurs Recytatorski

24 kwietnia, sala Kina Zamek

Wydarzenie będzie zamknięte dla publiczności

 

eliminacje miejskie

W eliminacjach wezmą udział reprezentanci placówek kulturalno-oświatowych, zgłoszeni przez swoje instytucje do etapu miejskiego.

Organizator podkreśla, że ze względu na sytuację epidemiczną i ewentualne przedłużenie obostrzeń, termin przeglądu może ulec zmianie

 

 

 

 

Wydarzenia limitowane z udziałem publiczności.

WYSTAWY

 

 

SZCZECIN. ATLAS OBECNOŚCI

Wystawa zostanie wznowiona po zniesieniu obostrzeń związanych z sytuacją epidemiczną

Skrzydło Wschodnie zamku, wejście J (poziom -1)

Od wtorku do niedzieli w godz. 10:00-18:00

Bilety: 6 i 4 zł (ulgowe) do nabycia w kasie (wejście A, piętro I) i online

 

Wystawa pokazuje Szczecin w kontekście indywidualnych i grupowych doświadczeń jego mieszkańców. Dotyka zarówno ich prywatności jak i życia publicznego, wspólnotowego. Prezentuje dawne i nowe obrazy miasta, charakterystyczne miejsca i wizerunki mieszkańców.

Integralną częścią wystawy jest aktywny udział widzów. Zwiedzający będą mieli okazję podzielić się swoimi wspomnieniami, opiniami, będą mogli pozostawić ślad swojej obecności w tym niezwykłym przedstawieniu miasta i jego historii. Ekspozycja „Szczecin. Atlas Obecności” podzielona jest na trzy części. Pierwsza pokaże różnorodny narodowościowy i kulturowy obraz miasta, druga poświęcona zostanie szczecińskiej urbanistyce i architekturze. Część trzecia nawiązywać będzie do wydarzeń kulturalnych, sportowych, życia prywatnego, ceremonii i znaczących spotkań w 75-letniej historii miasta, a także do tak głośnych wydarzeń społecznych jak bunty czy protesty. Na wystawę składają się materiały, fotografie pozyskane ze zbiorów prywatnych, dokumenty zachowane w archiwach i muzeach, archiwalne artykuły ze szczecińskich gazet, a także materiały z archiwów krajowych agencji prasowych. 

 

 

NA ZAMKOWYCH DZIEDZIŃCACH

 

Zamkowe dziedzińce czynne codziennie w godz. 6.00 – 23.00

 

RICHARD HESS. KREACJE INTYMNOŚCI

 

W 2016 roku w Zamku Książąt Pomorskich odbyła się przekrojowa prezentacja dorobku Richarda Hessa pn. Kreacje Intymności. Obecnie na Dużym Dziedzińcu podziwiać można pięć prac artysty, które, dzięki uprzejmości rodziny rzeźbiarza, stanowią kilkuletni depozyt Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie: ”Koniec Wojny” fragment pomnika „Jeździec  IV” ( 1991, brąz), „Wielki Minotaur II”(1989, brąz), „Wielka susząca włosy” (1983, brąz), „Wielka krocząca” (1981, brąz), „Kariatyda III” (1998, brąz).

Richard Hess (1937-2017), jeden z najważniejszych współczesnych rzeźbiarzy niemieckich. Ukończył Wyższa Szkołę Sztuk Wizualnych (HBK) w Berlinie. Tworzył plenerowe i kameralne rzeźby figuratywne o głębokim emocjonalnym wydźwięku. Inspirował się człowiekiem jako indywiduum i jednostką, tworząc także przejmujące portrety osadzone społecznie, historycznie i politycznie.

Prace artysty znajdują się obecnie w wielu europejskich instytucjach i prywatnych zbiorach.

 

MAKIETA ZAMKU KSIĄŻĄT POMORSKICH W SKALI 1:100.

 

Makieta znajduje się na terenie Dziedzińca Menniczego. Można ją oglądać bezpłatnie w godzinach otwarcia Zamku.

Do wykonania makiety wykorzystano około 300 kg brązu. Sporządzili ją rzeźbiarze Stanisław Wysocki i jego syn Michał Wysocki z wrocławskiej pracowni Stan Wys Atelier. To prawdopodobnie największa makieta z brązu w Polsce. Twórcy z wielką precyzją musieli wykonać wiele skomplikowanych detali architektonicznych, których Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie jest pełen. Praca opatrzona jest opisami w kilku językach, także pismem Braille’a.

 

 

Zamek Książąt Pomorskich, ul. Korsarzy 34, 70-540 Szczecin

 

Strona internetowa instytucji

https://zamek.szczecin.pl/

 

E-sklep Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie. Gadżety, pamiątki, publikacje

https://zamek.szczecin.pl/sklep/

 

Bilety do nabycia:

Przez Internet na http://bilety.zamek.szczecin.pl/

oraz kasie w skrzydle wschodnim (wejście A z dużego dziedzińca, I p.), tel. 91 434 83 65, czynne godz. 10-18 (poniedziałek-niedziela).

 

Rezerwacje biletów:

Odbiór zarezerwowanych biletów musi nastąpić w ciągu czterech dni od momentu rezerwacji, ale nie później niż 4 dni przed datą danego wydarzenia (nie dotyczy biletów do Kina Zamek, których odbiór może nastąpić w dniu seansu, ale nie później niż 15 minut przed rozpoczęciem seansu).

 

CENTRUM INFORMACJI KULTURALNEJ I TURYSTYCZNEJ

 

Centrum Informacji Kulturalnej i Turystycznej (CIKiT) mieści się w Skrzydle Menniczym (wejście I) Zamku Książąt Pomorskich. Czynne jest w godz. 10-18 (poniedziałek-niedziela)

 

Centrum Informacji Kulturalnej i Turystycznej (CIKiT) udostępnia informacje o historii Zamku, najważniejszych zabytkach i atrakcjach turystycznych Szczecina i województwa zachodniopomorskiego oraz o wydarzeniach kulturalnych, w tym także - w miarę pozyskiwanych informacji - o wydarzeniach kulturalnych w województwie. W biurze można nabyć m.in. bilety wstępu do Zamku oraz mapy, przewodniki, książki historyczne i albumy, a także Szczecińską Kartę Turystyczną.

 

Obecnie w pomieszczeniach Centrum Informacji Kulturalnej i Turystycznej trwa remont

CIKiT do odwołania działa wyłącznie online. Informacje uzyskać można mailem pod adresem i[email protected] lub [email protected] lub telefonicznie pod numerem 91 489 16 30 w godzinach 10:00-15:30.

Zamkowe gadżety i publikacje dostępne są w sprzedaży online na https://zamek.szczecin.pl/sklep/

 

 

 

 

 

Maria Witkowska - Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu ECHOmedia.info z siedzibą w Gryficach jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe