Urzekający urok Lizbony online w Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie

  • 12.04.2021, 21:54
  • Maria Witkowska - Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie
Urzekający urok Lizbony online w Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie Mapa świata w Belém, Lizbona 2015
Podróż w czasie uliczkami magicznej Alfamy, wschody i zachody słońca nad Tagiem, tętniące życiem i kolorami gwarne miasto i jego mieszkańcy - taką Lizbonę znajdziemy na zdjęciach szczecinianki Marty Płachty, które oglądać można w wirtualnej galerii Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie.

„Lizbona. Portugalskie serce” to najnowsza wystawa FotoKlubu Zamek. Ze względu na pandemię i obostrzenia związane z działalnością kulturalną, wystawa prezentowana jest w wersji online, można ją znaleźć na stronie zamek.szczecin.pl. Autorką niezwykłych kadrów prezentujących różne oblicza stolicy Portugalii jest szczecinianka Marta Płachta. Miasto od lat fascynuje fotografkę.

- Lizbona jest, jak piękna dziewczyna, która od pierwszego wejrzenia zachwyca swą urodą, a potem niepostrzeżenie kradnie ci serce - mówi Marta Płachta. - I nigdy go już nie oddaje. A kiedy do niej wracasz, czule cię przytula i znów zachwyca. Na swoich zdjęciach zawsze staram się uchwycić nie tylko piękno tego miasta, ale przede wszystkim to, co tworzy jego magię - portugalską duszę i serce. Ludzi, którzy niespiesznie układają tę cudną mozaikę kultur, barw i muzyki. Miałam okazję fotografować Lizbonę o każdej porze roku, dnia i nocy, w słońcu i w deszczu. Jej życie codzienne i od święta. Obserwowałam, jak się zmienia i pięknieje przez ostatnie 10 lat. Uwieczniłam to na swoich fotografiach.- podsumowuje autorka.

Marta Płachta pierwszy raz przyjechała do Lizbony w czerwcu 2011 roku i od tamtej pory ciągle do niej wraca. Jej miłość do miasta procentuje nie tylko pokaźnym zbiorem zdjęć ale i wieloma cennymi przyjaźniami. Opowiada, że podczas ostatniej wizyty, znajoma Portugalka powiedziała jej: „tu es lisboeta, Alfacinha…” czyli „ty jesteś z Lizbony”, bo właśnie te dwa określenia opisują mieszkańców portugalskiej stolicy.
Z fotografii wykonanych w Lizbonie autorka niemal co roku tworzy kalendarze, które mają już swoich stałych nabywców.

„Lizbona. Portugalskie serce” prezentowana w przestrzeni internetowej Zamku, jest pierwszą indywidualną wystawą Marty Płachty. Po zniesieniu obostrzeń wystawa w pełnej okazałości będzie dostępna dla zwiedzających w Holu Wschodnim Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie do 30 czerwca.

 

W załączeniu fotografie autorstwa Marty Płachty z wystawy „Lizbona. Portugalskie serce” oraz zdjęcie autorki z jej archiwum prywatnego

Maria Witkowska - Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie

Zdjęcia (2)

Marta Płachta LIZBONA
Uliczki Alfamy, Lizbona 2020

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu ECHOmedia.info z siedzibą w Gryficach jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe