Dom z naturalnych materiałów - z czego powstają silikaty i beton komórkowy?

  • 07.04.2021, 23:36
  • FlyPR
Dom z naturalnych materiałów - z czego powstają silikaty i beton komórkowy?
Dom to symbol bezpieczeństwa. Planując budowę chcemy dołożyć wszelkich starań, aby spędzane w nim lata przebiegały nam w szczęściu i zdrowiu. Jednym z pierwszych pytań, na które musi odpowiedzieć przyszły inwestor jest to, z czego budować. Jaki materiał zapewni trwałość, odpowiedni współczynnik przenikania ciepła i który zmieści się w budżecie. Czy możliwe jest, aby do tego wszystkiego był on jeszcze naturalny i w pełni bezpieczny?

Z troski o najbliższych chcemy by nasz dom był wykonany z naturalnych i nieszkodliwych dla zdrowia materiałów. Często jednak jest tak, że materiały te charakteryzują się niską wytrzymałością i odpornością na warunki atmosferyczne. Jednym z pierwszych naturalnych materiałów, który przychodzi nam do głowy jest drewno. Niestety, aby nasz dom mógł służyć nam przez długie lata, wymaga ono impregnacji lub klejenia często przy użyciu środków chemicznych. Kamień jest wyjątkowo ciężki, trudny w obróbce, a dodatkowo jego właściwości termoizolacyjne są bardzo słabe. Aby zapewnić domownikom bezpieczne, ale i komfortowe warunki, warto poszukać materiałów wykonanych z naturalnych składników, ale takich, które dzięki umiejętnemu procesowi produkcji łączą w sobie bezpieczeństwo wynikające z dobrego składu z doskonałą jakością i właściwościami uzyskiwanymi w procesie obróbki.

Silikaty – 100% naturalnych składników

Nazwa silikatów wielu z nas kojarzy się z silikonem i wyrobem chemicznym. To jednak całkowicie błędne przekonanie, gdyż silikatowe bloczki wytwarzane są w stu procentach tylko z naturalnych składników. Do ich produkcji używa się wyłącznie piasku kwarcowego, wody i wapna. Stąd pochodzi ich nazwa: łacińskie słowo silicium oznacza krzem, który najczęściej w przyrodzie występuje pod postacią kwarcu. Taka mieszanka jest poddawana działaniu pary wodnej o temperaturze około 200 stopni Celsjusza i wysokiego ciśnienia.
W wyniku tego procesu fachowo zwanego autoklawizacją składniki łączą się i powstaje produkt o wysokiej gęstości i wytrzymałości.

 

Beton komórkowy H+H – naturalna oszczędność

To materiał powstający z podobnych składników co silikaty, czyli piasku, wapna i wody. Do tego zestawu dochodzi cement oraz środek spulchniający uzyskiwany z występującego w przyrodzie aluminium (zawartego w postaci tlenków glinu w ilastej skale o nazwie boksyt). O ile jednak w silikatach składniki są mocno sprasowane, tak w betonie komórkowym mieszanka składników ulega spienieniu dzięki zachodzącej reakcji chemicznej.
W wyniku czego w strukturze betonu komórkowego powstają pęcherzyki (komórki) z uwięzionym wewnątrz powietrzem powodując, że gotowy produkt jest dużo lżejszy.

Wśród wielu produktów na rynku warto zdecydować się na te, które powstają bez dodatkowych domieszek. W produkcji wyrobów grupy H+H, zarówno H+H Silikatów, jak i H+H Betonu komórkowego wykorzystywane są jedynie produkty pochodzenia naturalnego powszechnie występujące w naszym otoczeniu. Grupa H+H nie stosuje sztucznych dodatków, które mogłyby negatywnie oddziaływać na zdrowie przyszłych mieszkańców, otrzymujemy więc produkt całkowicie naturalny.

Podobny skład zróżnicowane właściwości

Dzięki różnicom w procesie produkcji mimo prawie identycznego składu obydwa materiały mają inne właściwości. Silikaty będą np. bardziej wytrzymałe na ściskanie, są więc w stanie przenieść większe obciążenia, mają też lepsze właściwości izolacji akustycznej. Beton komórkowy jest lżejszy, więc transport materiałów i sama budowa są łatwiejsze i szybsze. Zarówno jeden, jak i drugi produkt charakteryzują się dobrymi parametrami wpływającymi na oszczędność energii cieplnej, choć i tutaj ze względu na inną strukturę znajdziemy istotne różnice. Na przykład w przypadku silikatów samo nagrzanie się ściany będzie trwało dłużej niż w przypadku betonu komórkowego, ale także oddawanie ciepła będzie procesem długotrwałym, dzięki czemu będziemy mniej narażeni np. na wychładzanie się domu w nocy i przy krótkotrwałych spadkach temperatury. Który z materiałów będzie lepszym rozwiązaniem zależy od indywidualnych potrzeb i preferencji. O poradę możemy też zwrócić się z pytaniem do działu doradztwa technicznego H+H, w którym uzyskamy fachowe wsparcie.

Produkty budowlane z naturalnych składników zapewniają w pomieszczeniach zdrowsze warunki. Jesteśmy mniej narażeni na powstanie syndromu chorego budynku i mogących wystąpić dolegliwości z nim związanych. Dzięki zastosowaniu nowoczesnych rozwiązań możemy jednocześnie uniknąć problemów związanych z innymi materiałami, takimi jak łatwe przemarzanie czy szybkie zużycie. Zastosowanie H+H Silikatów lub H+H Betonu komórkowego będzie więc doskonałym wyborem łączącym naturę z wysokiej klasy parametrami technicznymi i zapewni nam zdrowy i bezpieczny dom bez konieczności remontów przez długie lata.

 

 

O firmie H+H Polska Sp. z o.o.

Firma H+H Polska należy do duńskiej Grupy H+H i działa na polskim rynku od 2006 roku. Produkuje i dostarcza kompletną gamę produktów z betonu komórkowego, a od 2018 roku również elementów silikatowych.

Liczne inwestycje zapewniają ciągły rozwój firmy i pozwalają na rozszerzanie działalności. Obecnie oferta obejmuje kompleksowy System Budowy H+H, składający się z bloczków i płytek z betonu komórkowego, nadproży, paneli ściennych, bloczków i cegieł silikatowych oraz zapraw klejących.

Sukces H+H Polska to wynik wspólnej pracy ponad 800 osób zatrudnionych w 13 zakładach produkcyjnych. Jego miarą jest zaufanie klientów, dbałość o najwyższe standardy obsługi, bezpieczeństwo pracy i ochronę środowiska, a także jakość produktów dedykowanych dla budownictwa energooszczędnego zapewniającego użytkownikom komfort cieplny, akustyczny oraz bezpieczeństwo konstrukcyjne.

 

Więcej informacji na www.HplusH.pl

FlyPR

Zdjęcia (2)

Beton komórkowy H+H powstaje z naturalnych materiałów takich jak wapń, piasek i woda, dzięki czemu jest produktem całkowicie neutralnym, bezpiecznym dla naszego organizmu. Fot H+H Polska
Do produkcji Silikatów H+H, jak i H+H Betonu komórkowego wykorzystywane są produkty pochodzenia naturalnego powszechnie występujące w naszym otoczeniu. Fot H+H Polska

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu ECHOmedia.info z siedzibą w Gryficach jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe