KAS przerwała łańcuch 12 firm wyłudzających VAT

  • 25.03.2021, 10:37
  • Małgorzata Brzoza - Izba Administracji Skarbowej w Szczecinie
KAS przerwała łańcuch 12 firm wyłudzających VAT
  • Zachodniopomorska Krajowa Administracja Skarbowa (KAS) wykryła 12 firm, które uczestniczyły w łańcuchu wyłudzeń podatku VAT.
  • Akcję przeprowadzono jednocześnie w 17 miejscach na terenie woj. mazowieckiego, śląskiego, wielkopolskiego i zachodniopomorskiego.
  • Skarb Państwa stracił ok. 7 mln zł.

 

W związku z podejrzeniem wyłudzenia w podatku VAT, zachodniopomorska Krajowa Administracja Skarbowa (KAS) przeprowadziła działania na terenie czterech województw: mazowieckiego, śląskiego, wielkopolskiego i zachodniopomorskiego. Jednocześnie zrealizowano czynności w 17 miejscach.

Podczas przeszukań siedzib firm i miejsc zamieszkania osób, które brały udział
w nielegalnym procederze, zabezpieczono dokumenty i elektroniczne nośniki danych, w tym faktury VAT sprzedaży i nabycia towarów, księgi rachunkowe, umowy
o prowadzenie rachunków bankowych i lokat terminowych.

Uczestnicy łańcuch pośredniczyli we wprowadzeniu do obrotu fikcyjnych faktur. Stosowali mechanizm tzw. znikającego podatnika. Podmiot, który sprowadzał towar i był zobowiązany do zapłacenia podatku VAT, dokonywał jednocześnie fikcyjnych zakupów od znikających podatników. Pozwalało mu to na uniknięcie obowiązku zapłacenia VAT.

Podmioty zaangażowane w proceder, dzięki tym fikcyjnym transakcjom realizowanym od stycznia 2020 r. wyłudziły ok. 7 mln zł.

Na kontach jednej z firm komórka Szefa KAS ds. STIR zablokowała ponad pół miliona zł. Zachodniopomorski Urząd Celno-Skarbowy w Szczecinie wszczął kontrolę celno-skarbową. Śledztwo w sprawie prowadzi Prokuratura Regionalna w Szczecinie.

 

Małgorzata Brzoza - Izba Administracji Skarbowej w Szczecinie

Zdjęcia (2)

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu ECHOmedia.info z siedzibą w Gryficach jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe