Otoczyć życie wsparciem

  • 24.03.2021, 19:06
  • Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej
Otoczyć życie wsparciem
– Z okazji Narodowego Dnia Życia spotykamy się w gronie ludzi, którzy nie tylko mówią o rodzinie, ale także działają na jej rzecz – powiedziała podczas zorganizowanej w ministerstwie rodziny debaty minister Marlena Maląg. – Nie możemy popełnić grzechu zaniechania w ogłoszonym przez papieża Franciszka Roku Rodziny.

Dziś obchodzimy ustanowiony przez Sejm RP w 2004 roku Narodowy Dzień Życia. Z tej okazji w Ministerstwie Rodziny i Polityki Społecznej zorganizowano debatę, poświęconą refleksji nad odpowiedzialnością władz państwowych, społeczeństwa i opinii publicznej za ochronę i budowanie szacunku dla życia.

Spotykamy się w gronie ludzi, którzy nie tylko mówią o rodzinie, ale także działają na jej rzecz – podkreśliła minister Marlena Maląg. – Rząd od pięciu lat stara się stworzyć dobry klimat dla rodziny. Świadczą o tym kolejne konsekwentnie wprowadzane prorodzinne programy. Kontynuujemy ja, gdyż walka z pandemią koronawirusa nie zwalnia nas od odpowiedzialności.

Zdaniem minister Maląg wielkiego wsparcia potrzebują rodziny, które decydują się na urodzenie i wychowanie dziecka z niepełnosprawnością. Pomocą im służy program „Za życiem”. Na program składają się działania różnych resortów. W tym roku podlega on ewaluacji. 

Zmiany w programie „Za życiem”

Zostaną stworzone Interdyscyplinarne Zespoły ds. Diagnostyki i Terapii Wad Dziecka w Okresie Perinatalnym, które zapewnią kompleksowe wsparcie dla dziecka, matki i ich rodziny w okresie perinatalnym. Sieć hospicjów perinatalnych zostanie uzupełniona, aby w każdym województwie funkcjonowało przynajmniej jedno. Usługi hospicyjne oraz o charakterze opieki paliatywnej będą nielimitowane. Powstanie również portal i infolinia, która będzie pełnić funkcję informacyjną dla rodziców i rodzin spodziewających się dziecka z niepełnosprawnością. Jej zadaniem będzie wskazywać możliwe do podjęcia działania terapeutyczne oraz ośrodki, które takie działania będą realizować.

Chcemy zapewnić takie wsparcie, które będzie dostępne dla każdej potrzebującej rodziny, wsparcie wysokiej jakości, gwarantujące poszanowanie godności dziecka i matki, a także zapewniające im bezpieczeństwo poprzez całościową opiekę zdrowotną – mówiła minister Marlena Malag.

Demografia i rodzina

Na wzajemne relacje zwróciła uwagę Barbara Socha, Wiceminister Rodziny, Pełnomocnik Rządu ds. Polityki Demograficznej. – Zdaję sobie sprawę, że lockdown utrudnia wzajemne relacje, co jest szczególnie bolesne w okresie Wielkiej Nocy – mówiła wiceminister Socha. – Cieszmy się jednak rodziną i podtrzymujmy z nią związki, gdyż największą tragedią jest samotność. Dotyka ona najczęściej osoby starsze i staje się takim wyzwaniem, że w niektórych krajach powstały już ministerstwa ds. samotności.

Wiceminister Socha zapewniła, że trwają intensywne prace nad Strategią Demograficzną, która określi rozwiązania, mające pomóc nam w ucieczce z pułapki demograficznej. Jedną z metod jest – skutecznie prowadzona w Polsce – promocja rodziny i tworzenie wokół niej dobrego klimatu. Składają się na nią m.in. takie przedsięwzięcia, jak skierowany do organizacji pozarządowych konkurs „Po pierwsze Rodzina” czy ogłoszony w tym roku konkurs „Samorząd pro Familia”.

Rodzina się opłaca

– Działania na rzecz rodziny opłacają się dla gospodarki w każdym obszarze funkcjonowania państwa – przekonywała publicystka Magdalena Korzekwa-Kaliszuk. – Wiele z nich, prowadzonych zarówno przez organizacje pozarządowe, jak i przez rząd, wzajemnie się uzupełniają, a cele pokrywają.

Zachęcała także młode pokolenie, by dążyło do budowania trwałych i wiernych relacji małżeńskich. 

Szacunek do życia

–  Miejmy szacunek do siebie nawzajem – namawiała Dorota Bojemska, przewodnicząca Rady Rodziny. – To będzie najlepszy wyraz szacunku wobec życia.

Nawiązując do programu „Za życiem” podkreśliła, że najważniejsze w nim jest objęcie opieką kobiety i podanie jej pomocnej ręki w momencie, gdy dowiaduje się o chorobie dziecka, którego się spodziewa. Dlatego istotny jest stosunek lekarzy oraz udzielona w porę pomoc psychologiczna. – Aborcja jest odpowiedzią na strach kobiet, które znalazły się w takiej sytuacji – mówiła Dorota Bojemska.

W debacie wziął też udział Jacek Sapa, członek Rady Rodziny, Prezes Fundacji Narodowego Dnia Życia. –  Od nas samych zależy, czy to, o czym mówi się dziś, będzie miało wymiar także w pozostałe dni roku – powiedział.

 

Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej

Zdjęcia (5)

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu ECHOmedia.info z siedzibą w Gryficach jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe