Sokół wędrowny na terenie Nadleśnictwa Goleniów

  • 23.03.2021, 23:25
  • Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Szczecinie
Sokół wędrowny na terenie Nadleśnictwa Goleniów

Na terenie Nadleśnictwa Goleniów (Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Szczecinie) zaobserwowano i potwierdzono zasiedlenie gniazda przez sokoła wędrownego. W Polsce gatunek ten jest nieliczny. Pierwszy, po załamaniu się populacji, lęg w gnieździe nadrzewnym został stwierdzony w 2012 r. Poprzednio próbę lęgu sokoła wędrownego odnotowano natomiast w 2019 r.

- Sokoły, podczas przeprowadzanego monitoringu przeganiały inne ptaki szponiaste oraz kruki z sąsiedztwa gniazda. Obserwacje wskazują na to, że mamy do czynienia z lęgową parą sokołów wędrownych, która przystąpiła do lęgów w gnieździe kruka – mówi Katarzyna Kapińska z Nadleśnictwa Goleniów.

Ze względu na to, że sokół wędrowny jest krytycznie zagrożonym gatunkiem objętym ścisłą ochroną gatunkową Nadleśnictwo Goleniów nie rozpocznie planowanych prac związanych z hodowlą lasu oraz pozyskaniem drewna. Teren zostanie objęty zakazem wstępu.
W związku z tym, że sokoły nie budują same gniazd tylko zajmują gniazda innych ptaków nadleśnictwo po sezonie lęgowym 2021 r. umieści sztuczną platformę lęgową w drzewostanie.


fot. Marcin Kaczmarek (Nadleśnictwo Barlinek)

Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Szczecinie

Zdjęcia (1)

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu ECHOmedia.info z siedzibą w Gryficach jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe