Polska 2050 proponuje zmiany prawne, które pozwolą na rozwinięcie Funduszu Sołeckiego

  • 11.03.2021, 14:46
  • Polska 2050
Polska 2050 proponuje zmiany prawne, które pozwolą na rozwinięcie Funduszu…

Fundusz Sołecki od ponad dekady zmienia polską wieś. Środki przeznaczone na realizację lokalnych inicjatyw mieszkańców dają pozytywny efekt zarówno finansowy, jak i społeczny. To najbardziej lokalna inwestycja w kulturę, infrastrukturę i mieszkańców. Niestety sołectwa i fundusz sołecki borykają się z różnymi problemami.– powiedziała podczas dzisiejszej konferencji prasowej PosłankaHanna Gill-Piątek, przewodnicząca Koła Parlamentarnego Polska 2050.

Zmiany prawne, które Polska 2050 proponuje, zostały wypracowane wspólnie z Sołtyskami i Sołtysami współpracującymi w Ruchu Polska 2050. Podczas konferencji zaprezentowała je Joanna Morawska, Sołtyska wsi Wólka Kozodawska oraz Maciej Żywno, lider Partnerstwa na Rzecz Samorządu Otwartego Polski 2050.

5 postulatów zmian w Funduszu Sołeckim:

  1. Likwidacja górnego limitu wydatków budżetu państwa na cel refundacji Funduszu Sołeckiego i wzrost kwoty refinansowania przez budżet państwa gminom środków wydanych na Fundusz Sołecki.
  2. Umożliwienie sołtysom wnoszenia skarg na rozstrzygnięcia finansowe władz gminy w formie budżetu lub innych istotnych aktów, które nie realizują prawidłowo wniesionego wniosku o przyznanie środków z Funduszu.
  3. Uwzględnienie sołectw jako adresatów środków unijnych czy np. funduszy norweskich.
  4. Nadanie priorytetu na realizacje inicjatyw z zakresu działalności proobywatelskiej i wzmacniającej kompetencje społeczne mieszkańców z konkursów grantowych Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego.
  5. Objęcie sołtysów pakietem OC wykupionym przez gminę.

Parlamentarzyści Polski 2050 pozostają w stałym kontakcie z sołtysami, aby proponować w Sejmie i w Senacie rozwiązania sprzyjające rozwojowi polskiej wsi i pomagające jej mieszkańcom.

 

Polska 2050

Zdjęcia (2)

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu ECHOmedia.info z siedzibą w Gryficach jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe