Co dalej z OSP w Gryficach…

  • 26.02.2021, 13:19
  • Redakcja
Co dalej z OSP w Gryficach…

W ostatnim czasie strażacy ochotnicy z Gryfic bardzo zaniepokoili się o przyszłość swojej jednostki która ich zdaniem przedstawia się dosyć ponuro.

Powody są ich zaniepokojenia są co najmniej dwa – za kilka miesięcy Jednostka Państwowej Straży Pożarnej przeniesie się do nowej Remizy w której nie przewiduje się miejsca do stacjonowania jednostki OSP z Gryfic. Przypomnijmy aktualnie remiza OSP znajduje się na terenie obecnej siedziby PSP Gryfice. Strażacy funkcjonują tam w trudnych warunkach lokalowych gdyż od dawna nie prowadzono tam prac remontowych ze względu na to, że to nie była własność gminy Gryfice.

Drugi niepokój to samochód który ma już 30 lat i jest mocno wyeksploatowany. W związku z tym, że gryficka OSP jest włączona w struktury KSRG i wśród jednostek z gminy Gryfice jest najczęściej kierowana do likwidacji zagrożeń i działań ratowniczych. Taka jednostka powinna być wyposażona w najlepszy sprzęt.

 Zarzuty o lekceważenie problemu i zaniedbania kierowane są pod adresem burmistrza Gryfic, padają nawet słowa, że nie lubi on strażaków.

W doniesieniach medialnych pojawiły się obszerne wyjaśnienia burmistrza w tej sprawie więc nie będziemy zagłębiać się w szczegóły ale zaprezentujemy główne tezy stanowiska prezentowanego przez Burmistrza Gryfic Andrzeja Szczygła.

Po pierwsze uważa za krzywdzące twierdzenia, że nie lubi strażaków. Jest aktywnym członkiem OSP od 50 lat, w czasie gdy wiek i możliwości fizyczne na to pozwalały brał czynny udział w  działaniach ratowniczo-gaśniczych. Przez wiele lat pełnił też funkcje na różnych szczeblach organizacyjnych w strukturach OSP.

O priorytetach w pozyskiwaniu sprzętu decydują warunki zapewnienia bezpieczeństwa mieszkańcom gminy. Gryfice mają na miejscu jednostkę PSP więc szybka reakcja na zagrożenia jest zapewniona, jest to duże miasto więc i zdarzeń jest więcej więc w tych działaniach skutecznie wspiera je OSP Gryfice. Problemem może być wyeksploatowany samochód, ale jak na razie badania w stacji diagnostycznej potwierdzają dopuszczenie samochodu do działań więc jeszcze nie ma tragedii. Jeżeli chodzi o wsparcie ze strony samorządu, to jest ono w pełni zapewnione, są środki na utrzymanie jednostki, zakupy sprzętu i materiałów eksploatacyjnych, paliwa czy wynagrodzenia za udział w akcjach.  

Jeżeli chodzi o samochód t w pierwszej kolejności  należało wyposażyć np. OSP Ościęcin, bo ma on ważny teren działania a jest on na obrzeżach gminy i tam strażacy z PSP nie są w stanie dotrzeć w czasie wymaganych na dotarcie do miejsca zdarzenia15 minut.

Samochód dla OSP Gryfice – zapewnia burmistrz – jest traktowany jako pierwszy w kolejce ale jest to inwestycja wartości ok. miliona złotych  i nie jest to zależne od złej czy dobrej woli burmistrza tylko decyzji radnych.

Kwestia siedziby, to także problem poważnych nakładów finansowych na które trzeba będzie znaleźć rozwiązanie i już od pewnego czasu w gryfickim samorządzie rozpatrywane są różne rozwiązania, wykupu  i adaptacji obecnego terenu i budynków zajmowanych przez PSP z koniecznością wybudowania włącznie.

Problem jest na pewno ważny, bo w aktualnym systemie organizacji systemu bezpieczeństwa samo PSP nie jest w stanie tego zapewnić i wsparcie jednostek OSP jest koniecznością. Potrzebne są tutaj działania państwa, m.in. dotacje na zakupy sprzętu w tym nowoczesnych samochodów ratowniczo-gaśniczych dla OSP. Jednostki te – szczególnie działające w KSRG zapewniają bezpieczeństwo mieszkańcom tam gdzie państwowe jednostki nie są w stanie w pełni tego bezpieczeństwa zapewnić.

Burmistrz Andrzej Szczygieł zapewnia, że nie ma powodu do „nerwowych działań” i nie mamy powodów aby mu nie wierzyć, ale oczywiście będziemy się rozwojowi sytuacji przyglądać i informować naszych czytelników.

Redakcja

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu ECHOmedia.info z siedzibą w Gryficach jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Obserwator
Obserwator 05.03.2021, 14:25
Co to za stek bzdur nt kupienia pojazdu w pierwszej kolejności do OSP Ościęcin.Tak dla Przypomnienia OSP Ościęcin w 1994 roku pozyskało fabrycznie nowy wóz Star 244,w latach 2000-2003 kolejny nowy Star, i w roku 2019 kolejny wóz tym razem ciężki MAN.Czyli na przełomie 25 lat 3 fabrycznie nowe pojazdy. Tak więc najpierw niech się burmistrz dobrze zapozna z faktem, a później udziela obszernego wywiadu.

Pozostałe