PIT za 2020 rok – komu przysługuje ulga internetowa

  • 27.02.2021, 21:21
  • Małgorzata Brzoza - Izba Administracji Skarbowej w Szczecinie
PIT za 2020 rok – komu przysługuje ulga internetowa
  • 760 zł za Internet można odliczyć w tegorocznym zeznaniu PIT.
  • Z ulgi można skorzystać tylko przez 2 kolejne lata.
  • W ubiegłym roku z ulgi skorzystało prawie 14 tys. podatników woj. zachodniopomorskiego.

 

Dla kogo przeznaczona jest ulga internetowa

W przeciwieństwie do większości ulg i darowizn, z których podatnicy mogą co roku korzystać przy rozliczeniach podatkowych ulga na Internet jest doraźna i nie każdy podatnik może z niej skorzystać

Ulgę odliczyć może jedynie osoba, która widnieje na umowie z dostawcą Internetu i ponosi jego koszty.

Ulgę za Internet możemy odliczyć jedynie przez dwa, następujące po sobie lata i to pod warunkiem, gdy nigdy wcześniej jej nie odliczaliśmy bądź odliczyliśmy ją jedynie w zeszłym roku.

Małżeństwa prowadzące wspólne gospodarstwo domowe mogą rozliczać ulgę podatkową wspólnie – jeśli na rachunkach i umowie widnieją dane obojga małżonków. Wówczas każdemu z nich przysługuje limit 760 zł.

Kwoty odliczenia

Odliczyć możemy maksymalnie 760 złotych. Kwota ta nie zwiększa się w przypadku ponoszenia wyższych kosztów za Internet  Odliczamy wówczas  maksymalny pułap - 760 zł. Jeśli koszty są niższe, to w rozliczeniu wprowadzamy dokładną kwotę poniesionych wydatków.

Warunki skorzystania z ulgi

Aby dokonać odliczenia trzeba posiadać faktury wystawione na podatnika, którego dane figurują w umowie zawartej z dostawcą Internetu.

W przypadku posiadania pakietów (w ramach których uwzględnione są też inne usługi, np. telefon lub telewizja) koszty użytkowania Internet możemy odliczyć jedynie, gdy na rachunku widnieje wyszczególniona kwota za tę usługę. Nie podlega odliczeniu koszt montażu czy napraw związanych z Internetem.

Ulgę internetową możemy odliczyć w PIT-28, PIT-37 oraz w PIT-36, PIT-36L o ile Internet nie był uwzględniony w kosztach firmowych. Należy ją wpisać do załącznika PIT-O.

Ulga w Twój e-PIT

Składając zeznanie przy wykorzystaniu usługi Twój e-PIT  wystarczy dopisać ją w miejscu przeznaczonym do modyfikacji ulg i odliczeń.

***

W ubiegłym roku z ulgi skorzystało 13.928 zachodniopomorskich podatników. Wspólnie odliczyli kwotę 7.864.400 zł.

 

Małgorzata Brzoza - Izba Administracji Skarbowej w Szczecinie

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu ECHOmedia.info z siedzibą w Gryficach jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe