Premiera online filmu dokumentalnego "Plakat szczeciński" i inne najbliższe wydarzenia w Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie

  • 16.02.2021, 08:59
  • Maria Witkowska - Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie
Premiera online filmu dokumentalnego "Plakat szczeciński" i inne najbliższe wydarzenia w Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie Plakat Szczeciński - kadr z filmu

„Plakat szczeciński” to niezwykły dokument o wywodzących się ze Szczecina artystach plastykach, ich modelu pracy, dorobku i dziedzictwie. Film Pawła Lewandowskiego będzie miał swoją premierę już w najbliższy piątek 19 lutego. To kolejna propozycja Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie i wirtualnego Kina Zamek.

 

Film dokumentalny „Plakat szczeciński” zaprezentuje sylwetki twórców plakatu artystycznego. Ich prace często są zaangażowane społecznie i odnoszą się do ważnych wydarzeń historii współczesnej. W filmie występują: Lex Drewiński, Leszek Żebrowski, Andrzej Tomczak, Agnieszka Dajczak, Ireneusz Kuriata, Justyna Machnicka, Adam Klasa, Kaja Depta-Kleśta i Piotr Depta-Kleśta.

 

Reżyserem filmu jest artysta plastyk, wykładowca Akademii Sztuki a także pracownik Zamku Książąt Pomorskich Paweł Lewandowski. Realizacją obrazu zajął się Piotr Lewandowski, a za dźwięk odpowiedzialny był Michał Łazarz. Autorami muzyki są: Krzysztof Baranowski, Łukasz „WLS” Wieliński, Maciej Kopka, Michał Łazarz i Jakub Skowroński.
Praca nad filmem była wielkim wyzwaniem dla jego twórców. Dokument w całości nagrywany był w okresie pandemii, filmowcy musieli zmagać się z ograniczeniami narzuconymi przez sytuację epidemiczną.

- Jest to najprawdopodobniej pierwszy film dokumentalny opowiadający o środowisku artystów plastyków związanych ze Szczecinem. - mówi reżyser Paweł Lewandowski. - Obraz przybliża postacie artystów wywodzących się z naszego miasta, którzy cały czas zajmują się tworzeniem plakatów artystycznych. Mój film zwraca uwagę na interesujące zjawisko pokoleniowe, ukazujące edukację artystyczną wywodzącą się z Akademii Sztuki w Szczecinie. Starsi, uznani twórcy i wykładowcy przekazują swoją pasję i doświadczenie młodszym, ci z kolei idą dalej, rozwijają i kontynuują to czym zajmowali się ich mistrzowie, ale już w innym, swoim własnym stylu. To także próba uchwycenia pewnego charakterystycznego nurtu artystycznego. Szczecin jako miasto cechuje ogromna różnorodność, otwarcie na nowe możliwości, ciekawostki co widać również w twórczości plakatowej artystów zaprezentowanych w filmie.

Film „Plakat Szczeciński” zrealizowano w ramach Stypendium Twórczego Miasta Szczecin 2020. Premiera online filmu (obraz nie był jeszcze nigdzie prezentowany) zaplanowana jest na piątek 19 lutego na godzinę 19:00. Materiał będzie dostępny na zamkowym kanale YouTube https://www.youtube.com/user/zkpszczecin do końca lutego.

 

 

Ponadto w Zamku:

Przypominamy, że swoją działalność wznawia działający w Zamku Teatr Piwnica przy Krypcie. Jako pierwszy po pandemicznej przerwie będzie można zobaczyć monodram „Kolega Mela Gibsona”. To spektakl według tekstu znanego satyryka Tomasza Jachimka w reżyserii Waldemara Patlewicza. W roli głównej zobaczymy szczecińskiego aktora Adama Dzieciniaka. „Kolega Mela Gibsona" jest zabawną historią Feliksa Rzepki, aktora w średnim wieku, którego kariera ograniczyła się do jednej, „wielkiej” roli Cyrano de Bergeraca, co jednak dawało Rzepce poczucie wielkości na lata. Ze szczytów sławy i popularności, za sprawą jednej decyzji dyrektora teatru, bohater stacza się na samo dno scenicznego niebytu.

Przedstawienie prezentowane będzie 20 i 21 lutego 2021 o godz. 17:00 w sali Kina Zamek. Bilety w cenie 30 i 25 zł są dostępne na http://bilety.zamek.szczecin.pl/

Już od 16 lutego w Kinie Zamek, przegląd najciekawszych produkcji z Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Nowe Horyzonty. Zobaczymy zwycięzcę festiwalu Nowe Horyzonty - obraz "Metamorfoza ptaków" (reż. Catarina Vasconcelos); pokazywany w konkursie MFF NOwe Horyzonty film "Proste rzeczy" (reż. Grzegorz Zariczny); prezentowaną na ubiegłorocznym Berlinale produkcję "Słudzy" (reż. Ivan Ostrochovský) oraz greckiego kandydat do Oscara – film "Niepamięć" (reż. Christos Nikou).

Więcej informacji repertuarze Kina znajdziemy na https://zamek.szczecin.pl/wydarzenia/kino/, bilety do nabycia: http://bilety.zamek.szczecin.pl/MSI/mvc/pl

Spektakle i seanse filmowe odbywać się będą w reżimie sanitarnym zgodnie z wytycznymi Ministerstwa Zdrowia. Do sali Kina na jedno wydarzenie może wejść tylko 25 widzów.

 

------------

W załącznikach przesyłamy materiały promocyjne do dokumentu „Plakat Szczeciński”. Kontakt do reżysera filmu - Paweł Lewandowski: 694198448

Maria Witkowska - Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie

Zdjęcia (2)

Plakat Szczeciński - kadr z filmu

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu ECHOmedia.info z siedzibą w Gryficach jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe