Mienie przesiedlenia a Brexit

  • 12.02.2021, 23:00
  • Małgorzata Brzoza - Izba Administracji Skarbowej w Szczecinie
Mienie przesiedlenia a Brexit
  • Mienie przesiedleńcze z Wlk. Brytanii zwolnione z cła pod warunkiem minimum 12 miesięcznego zamieszkiwania w Wlk. Brytanii. 
  • Przewóż mienia w ramach procedury tranzytu i zgłoszenia dopuszcznia do obrotu.

W związku z zakończeniem okresu przejściowego dotyczącego wystąpienia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej, od dnia 1 stycznia 2021 r. do towarów przywożonych z Wielkiej Brytanii do Polski w ramach tzw. mienia przesiedlenia stosuje się przepisy rozporządzenia Rady (WE) nr 1186/2009 z dnia 16 listopada 2009 r. ustanawiającego wspólnotowy system zwolnień celnych.

Dla celów stosowania ww. przepisów rozporządzenia nr 1186/2009 przyjmuje się, że wymagany co najmniej 12-miesięczny okres zamieszkiwania poza obszarem UE obejmuje również czas zamieszkiwania, przez osobę przenoszącą swoje miejsce zamieszkania, w Wielkiej Brytanii przed 1 stycznia 2021 r. (przed zakończeniem okresu przejściowego dotyczącego wystąpienia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej).

Mienie przesiedlenia powinno być przywiezione z Wielkiej Brytanii do Polski w ramach procedury tranzytu, a następnie zgłoszone organowi celnemu na terytorium Polski do procedury dopuszczenia do obrotu.

Podstawowe informacje dotyczące przywozu od 1 stycznia 2021 r. tzw. mienia przesiedlenia przez osoby przenoszące swoje miejsce zamieszkania z Wielkiej Brytanii do Polski znajdują się na stronie:

https://www.podatki.gov.pl/clo/brexit/#informacje-dla-osob-fizycznych;

Więcej informacji na temat mienia przesiedlenia znajduje się na stronie:

https://www.podatki.gov.pl/clo/informacja-dla-osob-fizycznych/mienie-przesiedlenia/.

Jednocześnie powyższe zasady nie dotyczą towarów przywożonych z Irlandii Północnej, która zgodnie z Protokołem do Umowy o Wystąpieniu ws. Irlandii i Irlandii Północnej jest nadal traktowana jak gdyby była częścią obszaru celnego UE.

Małgorzata Brzoza - Izba Administracji Skarbowej w Szczecinie

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu ECHOmedia.info z siedzibą w Gryficach jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe