Europejski Dzień Numeru Alarmowego 112

  • 11.02.2021, 17:14
  • centrum Prasowe Wojewody Zachodniopomorskiego
Europejski Dzień Numeru Alarmowego 112
Dziś obchodzimy Europejski Dzień Numeru Alarmowego 112. W 2020 roku operatorzy przyjmujący zgłoszenia w Centrum Powiadamiania Ratunkowego w Szczecinie odebrali 846 tys. połączeń kierowanych pod numer alarmowy 112.

Z okazji tego święta wojewoda Zbigniew Bogucki, podczas spotkania z operatorami numeru 112, odczytał list od ministra spraw wewnętrznych i administracji Mariusza Kamińskiego oraz podziękował im za pracę.

- Na Państwa rękach i głowach spoczywa olbrzymia odpowiedzialność – mówił do operatorów numeru 112 w ZUW wojewoda zachodniopomorski Zbigniew Bogucki – Dziękuję za Wasza pracę, poświęcenie, zaangażowanie i składam wyrazy najwyższego szacunku. Bez Państwa ratowanie ludzkiego życia i zdrowia nie byłoby możliwe.

 

Wojewoda wręczył także operatorom numeru 112 wyróżnienia. W CPR w Szczecinie numer alarmowy obsługuje 50 operatorów.

 

Przypominamy: na numer alarmowy 112 należy dzwonić wtedy, gdy zagrożone jest życie, zdrowie lub mienie, jeżeli potrzebne jest pogotowie ratunkowe, straż pożarna lub policja. Na przykład, kiedy wydarzy się poważny wypadek drogowy, pożar w budynku lub włamanie.

 

Nie wolno traktować numeru 112 jak infolinii. Operatorzy numeru alarmowego nie odpowiadają na pytania dotyczące dyżurnych aptek, numeru PIN telefonu komórkowego, rozkładu jazdy autobusów, czy pociągów. Należy pamiętać o tym, że połączenia pod 112 są nagrywane, numery telefonów są identyfikowane, a osoby notorycznie dzwoniące bez potrzeby mogą zostać pociągnięte do odpowiedzialności. Bardzo ważne jest pilnowanie dzieci, które bawią się telefonami komórkowymi.

 

Połączenie pod 112 możliwe jest nawet bez karty SIM, o czym często zapominają rodzice. Nieco ponad połowa połączeń wykonanych na numer 112 obsługiwany przez operatorów w ZUW w 2020 roku (ponad 440 tys.) była nieuzasadniona, czyli nie wymagała podjęcia działań przez służby (policję, straż pożarną i pogotowie ratunkowe). Pamiętajmy o tym, że każde takie nieuzasadnione połączenie może odebrać szansę na szybkie zgłoszenie sytuacji rzeczywiście zagrażającej czyjemuś życiu i zdrowiu.

 

centrum Prasowe Wojewody Zachodniopomorskiego

Zdjęcia (1)

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu ECHOmedia.info z siedzibą w Gryficach jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe