Zamek zaprasza na 530. rocznicę ślubu Bogusława X i Anny Jagiellonki

  • 02.02.2021, 09:59
  • Maria Witkowska - Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie
Zamek zaprasza na 530. rocznicę ślubu Bogusława X i Anny Jagiellonki 530 rocznica ślubu Anna Bogusław fot. T. Wieczorek
Wystawa plenerowa „Książę się żeni!”, pamiątkowy film z inscenizacją historyczną, reportaż na temat powstającej animacji o jednym z najwybitniejszych Gryfitów, to najważniejsze atrakcje obchodów 530. rocznicy ślubu Bogusława X i Anny Jagiellonki, jakie przygotował Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie.

Wydarzenia rocznicowe rozpoczną się we wtorek 2 lutego. To właśnie 2 lutego 1491 roku w szczecińskim zamku odbył się ślub księcia Bogusława X z młodziutką córką polskiego króla Kazimierza IV Jagiellończyka - Anną Jagiellonką. To niezwykle istotne dla historii Księstwa Pomorskiego wydarzenie upamiętni wystawa plenerowa „Książę się żeni!” , jaka dostępna będzie od wtorku na zamkowym dziedzińcu. Ekspozycja przybliży postacie Bogusława i Anny, wtajemniczy odbiorców w okoliczności zawarcia ich związku i zrelacjonuje huczne uroczystości weselne.

 

Również we wtorek o godz. 14:00 w zamkowej przestrzeni internetowej, premiera wyjątkowego rocznicowego filmu. Komentarze historyczne Dyrektor Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie Barbary Igielskiej, Renaty Zdero z Działu Wystaw Artystycznych i Tomasza Wieczorka - kierownika Centrum Informacji Kulturalnej i Turystycznej Zamku, wzbogacone będą m.in. inscenizacją kostiumową ślubu Bogusława i Anny. Film dostępny będzie na stronie https://zamek.szczecin.pl , zamkowym kanale https://www.youtube.com/user/zkpszczecin i zamkowym Facebooku https://www.facebook.com/zamek.szczecin/. Materiał będzie można oglądać do 7 lutego do godz. 22.

 

Kolejną propozycją, jaką przygotował Zamek z okazji ślubu książęcej pary, będzie reportaż o powstającej właśnie animacji Katarzyny Zimnoch i Pawła Kleszczewskiego na temat wielkiej wyprawy Bogusława X do Ziemi Świętej. Produkcja ma być pierwszą animacją odwołującą się do tematyki książąt pomorskich. Projekt tworzony przez Stowarzyszenie „Kamera”, wsparty został w 2020 roku przez Zachodniopomorski Fundusz Filmowy Pomerania Film, działający w strukturach Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie. Premiera materiału w piątek, 5 lutego.

 

Przypominamy, że od 2 lutego stojący przed szczecińskim zamkiem pomnik Anny i Bogusława X, w godzinach 16 - 20, będzie podświetlony. To niepowtarzalna okazja dla kolekcjonerów ciekawych kadrów na zrobienie unikatowego zdjęcia czy pamiątkowego rocznicowego selfie. Ponadto na Wieży Dzwonów pojawi się specjalna rocznicowa iluminacja.

 

 

 

W załączniku przesyłamy zdjęcia zrobione w czasie realizacji rocznicowego materiału, jaki już jutro dostępny będzie na zamkowych kanałach. Autorem zdjęć jest Tomasz Wieczorek.

 

Maria Witkowska - Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie

Zdjęcia (1)

530 rocznica ślubu Anna Bogusław fot. T. Wieczorek

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu ECHOmedia.info z siedzibą w Gryficach jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe