DECYZJA ŚRODOWISKOWA DLA GAZOCIĄGU PRZYŁĄCZENIOWEGO DO ELEKTROWNI DOLNA ODRA

  • 16.01.2021, 19:25
  • Iwona Dominiak - GAZ-SYSTEM
DECYZJA ŚRODOWISKOWA DLA GAZOCIĄGU PRZYŁĄCZENIOWEGO DO ELEKTROWNI DOLNA ODRA
GAZ-SYSTEM otrzymał decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach dla budowy gazociągu przyłączeniowego do Elektrowni Dolna Odra, wydaną przez Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Szczecinie.

W marcu 2020 roku GAZ-SYSTEM oraz PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna podpisały umowę na przyłączenie Elektrowni Dolna Odra do sieci gazowej. Dzięki budowie tego przyłącza nowe bloki gazowo-parowe o łącznej mocy 1340 MW, które powstaną w tej elektrowni będą mogły być w przyszłości zasilane gazem odebranym z krajowego systemu przesyłowego, w tym z Terminala LNG w Świnoujściu i gazociągu Baltic Pipe.

 

- Za nami pierwszy ważny etap inwestycji związany z pozyskiwaniem zgód administracyjnych dla budowy przyłącza gazowego do Elektrowni Dolna Odra. Dzięki realizacji tego projektu region północno-zachodniej Polski zyska energię elektryczną pochodzącą z niskoemisyjnego źródła jakim jest gaz – powiedział Artur Zawartko, Wiceprezes GAZ-SYSTEM.

 

Trasa gazociągu przyłączeniowego DN 700 o długości ok. 63 km w całości przebiega przez województwo zachodniopomorskie na terenie gmin: Przelewice, Pyrzyce, Kozielice, Banie, Gryfino, Widuchowa. Zakres inwestycji obejmuje budowę gazociągu z układem włączeniowym – zlokalizowanym w m. Przywodzie - do zespołów zaporowo-upustowych istniejącego gazociągu DN 700 MOP 8,4 MPa Szczecin – Lwówek oraz budowanego gazociągu DN 1000 MOP 8,4 MPa relacji Goleniów – Lwówek. Dla potrzeb przyłączenia powstanie także stacja gazowa o przepustowości 250 000 m3/h.

 

Projekt budowy przyłącza gazowego oraz realizacja inwestycji budowy bloków gazowo–parowych o łącznej mocy 1340 MW jest odpowiedzią na rosnące zapotrzebowanie na moce wytwórcze w systemie elektroenergetycznym Polski w tym w woj. zachodniopomorskim. Realizacja obu powiązanych ze sobą inwestycji: budowy bloków gazowo-parowych oraz gazociągu przyłączeniowego ma również strategiczne znaczenie dla zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego kraju. Dzięki nowoczesnej technologii Krajowy System Elektroenergetyczny zyska energię elektryczną wytwarzaną w oparciu o niskoemisyjne źródło. Energia elektryczna produkowana w nowych blokach w Elektrowni Dolna Odra pokryje zapotrzebowanie 2,5 miliona gospodarstw domowych.

 

Więcej informacji na temat inwestycji znajduje się na stronie internetowej GAZ-SYSTEM.

 

 

Iwona Dominiak - GAZ-SYSTEM

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu ECHOmedia.info z siedzibą w Gryficach jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe