Burmistrz Nowogardu Robert Czapla: „Słowa danego dotrzymałem”. Nowa świetlica wiejska w Wyszomierzu otwarta!

  • 29.12.2020, 22:16
  • Paweł Botarski
Burmistrz Nowogardu Robert Czapla: „Słowa danego dotrzymałem”. Nowa świetlica…
Bardzo nietypowego, ale od dawna wyczekiwanego i wyjątkowo cennego prezentu pod choinkę doczekali się mieszkańcy Wyszomierza. 23 grudnia rano, burmistrz Robert Czapla, w towarzystwie swojego zastępcy Krzysztofa Kolibskiego, pełnomocnika ds społecznych Antoniego Bielidy, sołtysa wsi Andrzeja Kani oraz kilkorga mieszkańców wsi, oficjalnie otworzył nowo wybudowaną świetlicę wiejską.

Burmistrz zwracał uwagę, że na większą imprezę z tej okazji przyjdzie jeszcze pora, bo ograniczenia związane z pandemią koronawirusa zabawie nie sprzyjają. Sytuacja epidemiologiczna wydłużyła okres oczekiwania mieszkańców na otwarcie obiecanej świetlicy. Zawsze takiemu wydarzeniu, kiedy burmistrz przekazuje mieszkańcom czy to plac zabaw, czy remizę strażacką, czy tak jak w tym przypadku świetlicę, towarzyszy zabawa, zapraszani są liczni mieszkańcy, dzieci, są balony, są cukierki, jest wesoło. - Czekaliśmy, aż sytuacja się poprawi i będzie można przygotować przyjęcie. Niestety wchodzą co raz to nowe restrykcje, coraz surowsze ograniczenia, więc nie było na co dłużej czekać i zdecydowałem po prostu przekazać mieszkańcom klucz do obiektu „pod choinkę”, a świętować będziemy później – mówi burmistrz Robert Czapla.

Z obiektu można już jednak korzystać bez przeszkód. A jest z czego korzystać, bo ocieplony budynek ma ponad 170 metrów kwadratowych powierzchni, a mieszczą się w nim między innymi filia biblioteki miejskiej, duża sala o powierzchni 80 m2, w której odbywać się mogą większe spotkania, zajęcia dla dzieci czy imprezy, a także spore zaplecze kuchenne i sanitariaty.- Najważniejsze jest to, że sołectwo ma pomysł na wykorzystanie tej świetlicy. Utworzyło się już Koło Gospodyń Wiejskich, w którym są również mężczyźni, działa wypożyczalnia książek. Tak naprawdę wszystko teraz w rękach mieszkańców. Skarbnik naszej gminy zawsze mówi "jak dbasz, tak masz", więc skoro ja swoją obietnicę spełniłem, słowa dotrzymałem, to teraz Wyszomierzanie muszą o świetlicę dbać, żeby jak najdłużej im służyła - komentował burmistrz Robert Czapla po przekazaniu kluczy sołtysowi wsi.

Warto dodać, że przygotowania do wykonania tej, jakże potrzebnej mieszkańcom Wyszomierza inwestycji rozpoczęły się dzięki staraniom burmistrza Roberta Czapli już w 2015 roku. Już wtedy burmistrz ogłosił przetarg na wykonanie projektu technicznego, później, po wydaniu pozwolenia na budowę, złożył wniosek o pozyskanie środków unijnych z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich, a umowa w tej sprawie - chodziło o dotację w wysokości ponad 423 tys. zł - podpisał 20 września 2018 roku. Przetarg na wykonanie inwestycji trzeba było niestety ogłaszać cztery razy, w trzech pierwszych przypadkach najniższe oferty znacznie bowiem przekraczały kwotę zabezpieczoną na ten cel w budżecie gminy, jednak w czerwcu 2019 r. burmistrz podpisał umowę. Zlecenie gminy, ze świetnym jak widać efektem, zrealizowała miejscowa firma Demgrad Nowogard, która wyceniła swoje usługi na 792,5 tys. zł. Łączny koszt inwestycji to 824,8 tys. zł.

Przypomnijmy, że Wyszomierz ze wszystkich 37 sołectw Gminy Nowogard ma wyjątkowe szczęście do inwestycji. Począwszy od przekazania na tamtejsze OSP dwóch wozów strażackich, jeden w roku 2015 http://nowogard.pl/18-aktualnosci/2378-nowy-woz-strazackimazacki-dla-ochotniczej-strazy-pozarnej-w-wyszomierzu

oraz drugi, ciężki wóz bojowy, pod koniec zeszłego roku. http://nowogard.pl/18-aktualnosci/6627-to-dobry-czas-dla-wyszomierza-miejscowa-osp-ma-ciezki-woz-gasniczy

Co więcej OSP w Wyszomierzu skorzystało w 2018 roku, kiedy to burmistrz przywrócił remizie strażackiej funkcjonalne i reprezentacyjne oblicze poprzez kompletną termomodernizację http://nowogard.pl/18-aktualnosci/5008-remiza-w-wyszomierzu-odzyskala-blask

Poprzez bieżące remonty dróg dostarczając frez asfaltowy i kruszywo, budowę placu zabaw, przy wsparciu lokalnego przedsiębiorcy przemysłu futrzarskiego, pana Tomka Adamskiego. http://nowogard.pl/18-aktualnosci/3565-lokalny-przedsiebiorca-remontuje-plac-zabaw-w-wyszomierzu

Kończąc na wsparciu mieszkańców w potrzebie, gdzie burmistrz wspólnie z dyrektor OPS panią Dorotą Maślaną, już od trzech lat obejmują stała opieką mieszkankę Wyszomierza, organizując jej remont mieszkania, pomoc finansową oraz pomoc w pracach domowych.

Nowa świetlica jest można powiedzieć „wisienką na torcie”. Burmistrz już podczas przekazania wozu strażackiego w 2015 roku obiecał mieszkańcom nowy obiekt i dotrzymał danego słowa.

Miejmy nadzieję, że mieszkańcy przy pomocy rady sołeckiej i sołtysa wsi będą dbali o świetlicę i będą rozsądnie z niej korzystać.

Paweł Botarski

Zdjęcia (2)

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu ECHOmedia.info z siedzibą w Gryficach jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe