Hanna Gill-Piątek – złoży poprawki do projektu ustawy o Konwencji Stambulskiej

  • 16.12.2020, 15:38
  • Polska 2050
Hanna Gill-Piątek – złoży poprawki do projektu ustawy o Konwencji Stambulskiej
Hanna Gill-Piątek w imieniu ruchu Polska 2050 złoży poprawki do do projektu ustawy o zmianie zakresu obowiązywania Konwencji Stambulskiej. Projekt zakłada obowiązek ścigania sprawców przemocy z urzędu, a nie tak jak do tej pory po zgłoszeniu naruszenia nietykalności domowej przez ofiarę.

Polska 2050 chce, aby zgodnie z Konwencją Stambulską damskich bokserów ścigało państwo, bez nakładania na ofiarę obowiązku zgłaszania przestępstwa, które jest dodatkowym obciążeniem psychicznym.

 

W tamtym tygodniu do Sejmu trafił rządowy projekt zmieniający zakres obowiązywania Konwencji Stambulskiej. Chodzi o utrzymanie w mocy jednego z zastrzeżeń o fundamentalnym znaczeniu: częściowego wyłączenia stosowania art. 55. konwencji w stosunku do Polski.

 

Polski rząd próbuje obejść przepis dotyczący ścigania z urzędu, tzw. naruszenia nietykalności cielesnej, czyli na przykład pobicia, szarpania, popychania,  uderzania, spoliczkowania, targania za włosy, przygniatania kolanem do podłogi. Tymczasem właśnie naruszenie nietykalności to jedna z najczęstszych kwalifikacji czynów wobec kobiet padających ofiarami przemocy.

 

Piekło kobiet w polskich domach musi się zakończyć. Składamy jako Polska 2050 poprawkę, która skończy z miganiem się rządu PiS przed ściganiem sprawców przemocy z urzędu. Teraz naruszenie nietykalności fizycznej trzeba zgłosić, co czasem jest ogromną barierą dla ofiary. A to właśnie ten przepis występuje najczęściej w sprawach o przemoc domową. Konwencja mówi jasno - damskich bokserów powinno ścigać państwo. Zawsze, a nie tylko wtedy, kiedy zrobią kobiecie poważną krzywdę. - mówi Hanna Gill-Piątek, posłanka ruchu  Polska 2050

 

 

 

POPRAWKI‌ ‌

Posłanki‌ ‌Hanny‌ ‌Gill-Piątek‌ ‌ ‌

do‌ ‌projektu‌ ‌ustawy‌ ‌o‌ ‌zmianie‌ ‌zakresu‌ ‌obowiązywania‌ ‌Konwencji‌ ‌Rady‌ ‌Europy‌ ‌

o zapobieganiu‌ ‌i‌ ‌zwalczaniu‌ ‌przemocy‌ ‌wobec‌ ‌kobiet‌ ‌i‌ ‌przemocy‌ ‌domowej,‌ ‌ ‌

sporządzonej‌ ‌w‌ ‌Stambule‌ ‌dnia‌ ‌11‌ ‌maja‌ ‌2011‌ ‌r.‌ ‌ ‌

(druk‌ ‌sejmowy‌ ‌nr‌ ‌822)‌

 

Poprawka 1

w art. 1:

a) pkt 2 otrzymuje brzmienie:

“Art. 1. Wyraża się zgodę na dokonanie przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej zmiany zakresu obowiązywania Konwencji Rady Europy o zapobieganiu i zwalczaniu przemocy wobec kobiet i przemocy domowej, sporządzonej w Stambule dnia 11 maja 2011 r., przez:

1) zmianę zastrzeżeń złożonych na podstawie art. 78 ust. 2 Konwencji Rady Europy o zapobieganiu i zwalczaniu przemocy wobec kobiet i przemocy domowej, sporządzonej w Stambule dnia 11 maja 2011 r., do jej art. 30 ust. 2 oraz art. 44 ust. 1 lit. e;

2) wycofanie zastrzeżeń złożonych na podstawie art. 78 ust. 2 Konwencji Rady Europy o zapobieganiu i zwalczaniu przemocy wobec kobiet i przemocy domowej, sporządzonej w Stambule dnia 11 maja 2011 r., do jej art. 55 oraz 58.”;

b) skreśla się pkt 3

 

Polska 2050

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu ECHOmedia.info z siedzibą w Gryficach jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe