Walec PiS-u przejechał polski budżet i finanse naszego państwa! - konferencja prasowa LEWICY

  • 21.12.2020, 12:49
  • LEWICA
Walec PiS-u przejechał polski budżet i finanse naszego państwa! - konferencja prasowa LEWICY

Anna-Maria Żukowska:

Dzisiaj najważniejsze głosowanie roku. Zawsze tak było, że głosowanie w sprawie budżetu, głosowanie poprawek nad którymi mozolnie pracują co roku posłowie i posłanki wszystkich klubów opozycyjnych przedstawiając propozycje, które są ważne dla Polek i Polaków, dla ich wyborców, którzy zwracają się ze swoimi problemami do ich biur. Prawo i Sprawiedliwość popsuło. Popsuło to święto, popsuło wszystko co w demokracji jest ważne i psuje kolejny element.

Krzysztof Gawkowski:

Głosowania budżetowe to czas, kiedy mamy szansę załatwić środki finansowe na inwestycje w gminach, powiatach, województwach. Głosowania, które mają ustalić jak będzie wyglądała nasza przyszłość. Głosowania budżetowe, które od wielu lat były realizowane zgodnie z procedurami ale i rozsądkiem. Dzisiaj Prawo i Sprawiedliwość w sposób bezprecedensowy zdecydowało się zdecydowało się na zepsucie tego święta o którym mówiła posłanka Żukowska. Budżet państwa przygotowany przez Prawo i Sprawiedliwość trzeba było poprawić. Opozycja zgłosiła setki poprawek. Chcieliśmy żeby więcej pieniędzy trafiło do szkół, przedszkoli, szpitali, żeby lepiej zarządzać służbą zdrowia polityką społeczną, polityką regionalną. Prawo i Sprawiedliwość postanowiło zrobić z tego piramidę kłamstw, które w jednym głosowaniu odrzuciło. Nie ma zgody politycznej na to, aby takie głosowania które dają szansę na pieniądze w gminach i powiatach w taki sposób politycznie. To głosowanie w 2020 roku nad budżetem na przyszły rok przejdzie do historii. Prawo i Sprawiedliwość zamiast współpracy chce polityki, zamiast pieniędzy dla samorządów chce pieniędzy dla swoich. Tak wyglądało dzisiejsze głosowanie.

Dzisiejsze głosowanie nad budżetem to największa oznaka lenistwa jaką w ostatnich miesiącach wykazał się obóz Zjednoczonej Prawicy. Lenistwo, brak odpowiedzialności i przede wszystkim chęć szybkich głosowań. Politycy są od tego, żeby w parlamencie pracować, a nie od tego żeby z parlamentu uciekać. Politycy są od tego, że nawet jak jest do głosowania 1000 poprawek to tutaj, w gmachu parlamentu je wszystkie omówić, a nie blokować do dwóch głosowań. Prawo i Sprawiedliwość za cenę tego, żeby mieć dobry przyjemny weekend zdecydowało się ograbić polskie społeczeństwo z poprawek sięgających setek, a czasami miliardów złotych. Tak wygląda dzisiaj ta prawda. Kuluary, tej dzisiejszej debaty nie są niczym innym jak chęcią pojechania szybkiego do domu i nie pracowania. I tak powinniśmy o nich mówić: wprost i dosadnie.

Dariusz Wieczorek:

Dzisiaj można powiedzieć, że walec PiS-u przejechał polski budżet i finanse naszego państwa. Rzeczywiście, w trakcie posiedzenia Komisji Finansów Publicznych rozmawialiśmy o wielu propozycjach i wielu poprawkach, które zgłaszali zarówno jako indywidualni posłowie ale jedną poprawkę zgłosił klub Lewicy to utworzenie funduszu odbudowy gospodarki po pandemii. Niestety, po stronie Prawa i Sprawiedliwości nie było żadnej chęci żeby na temat tych poprawek poważnie dyskutować. Zauważyliśmy, że rzeczywiście składane poprawki nie spotykają się z żadną merytoryczną analizą. Rzeczywiście te wszystkie poprawki zostały w trakcie posiedzeń komisji odrzucone. To oczywiście spowodowało, że chociażby kwestie dotyczące ochrony zdrowia i w naszej ocenie skandalicznie małe nakłady bo 5,3 procenta PKB to w stosunku do tego co dzieje się w innych krajach europejskich jest zdecydowanie za mało też nie zostały uznane. Rzeczywiście my rozmawialiśmy z samorządowcami rzeczywiście składaliśmy poprawki które były istotne dla poszczególnych regionów i to co dzisiaj się stało doprowadziło do sytuacji takiej że w jednym bloku znalazły się poprawki różne z różnych obszarów dotyczące różnych kwestii różnych dziedzin naszego życia i jednym głosowaniem one dzisiaj zostały odrzucone. Uważam, że to co powiedział pan przewodniczący Kowalczyk jest skandalem. To nie jest żadna destrukcja ze strony opozycji czy destrukcja ze strony naszej destrukcja ze strony posłanek i posłów. To jest normalna praca parlamentarna jeżeli trzeba przegłosować 800 poprawek to po prostu je trzeba przegłosować i przedyskutować i w normalnym głosowaniu odrzucić i dać możliwość każdemu z nas podejmowania decyzji czy jest się za daną poprawką czy jest się przeciwko tej poprawce. Dzisiaj ten przyjęty budżet niestety nie jest budżetem nadziei nie jest budżetem który jest dobry dla Polski to jest dalej budżet chaosu i budżet stagnacji.

 

Obejrzyj całą konferencję prasową!

LEWICA

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu ECHOmedia.info z siedzibą w Gryficach jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe