Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie - propozycje online i wystawa na zamkowym dziedzińcu

  • 25.11.2020, 00:59
  • Maria Witkowska - Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie
Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie - propozycje online i wystawa na zamkowym dziedzińcu

„Niebezpieczna pora, czyli Noc Listopadowa” to kolejna propozycja wydarzeń online Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie. Premiera wykładu w ramach Zamkowych Wieczorów Książęcych Przy Muzyce odbędzie się w niedzielę 29 listopada 2020 o godzinie 16:00. Materiał dostępny będzie na stronie zamek.szczecin.pl i zamkowym profilu na platformie Facebook https://www.facebook.com/zamek.szczecin.

 

Zamkowy Wieczór Książęcy Przy Muzyce tradycyjnie poprowadzą dr Wojciech Kral i dr Andrzej Wątorski. Z okazji 190. rocznicy wybuchu Powstania Listopadowego, gospodarze opowiedzą o tym ważnym narodowym zrywie. Znaczącym elementem wspomnienia wydarzenia, będzie dramat Stanisława Wyspiańskiego „Noc Listopadowa”, opowiadający o pierwszych godzinach powstania. Prowadzący przybliżą m.in. realizację dramatu Wyspiańskiego w reżyserii Andrzeja Wajdy i z muzyką Zygmunta Koniecznego. Słuchacze dowiedzą się także o europejskich echach polskiego powstania w kulturze niemieckiej, francuskiej i szkockiej.

 

Obecnie w wirtualnej ofercie Zamku znajdziemy:

- Wystawę Fotoklubu Zamek – „Tak blisko, tak daleko” - prace autorstwa Danuty Borek.

- Zamkowe Spotkania z Psychologią i Sztuką.

- Galerię z Gryfem

- cykl Zamkowe opowieści

Materiały znajdują się na stronie: zamek.szczecin.pl

 

Mimo obostrzeń związanych z pandemią, dla zwiedzających dostępne są zamkowe dziedzińce (codziennie w godz. 6.00 – 23.00), gdzie także znajdziemy interesujące propozycje. Niekwestionowaną zamkową atrakcją na wolnym powietrzu są prace Richarda Hessa (1937-2017), jednego z najważniejszych współczesnych rzeźbiarzy niemieckich.

R. Hess ukończył Wyższa Szkołę Sztuk Wizualnych (HBK) w Berlinie. Tworzył plenerowe i kameralne rzeźby figuratywne o głębokim emocjonalnym wydźwięku. Inspirował się człowiekiem jako indywiduum i jednostką, tworząc także przejmujące portrety osadzone społecznie, historycznie i politycznie.

Prace artysty znajdują się obecnie w wielu europejskich instytucjach i prywatnych zbiorach.

W 2016 roku w Zamku Książąt Pomorskich odbyła się przekrojowa prezentacja dorobku Richarda Hessa pn. „Kreacje Intymności. Obecnie na Dużym Dziedzińcu podziwiać można pięć prac artysty, które dzięki uprzejmości rodziny rzeźbiarza stanowią kilkuletni depozyt Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie: ”Koniec Wojny” fragment pomnika „Jeździec IV” ( 1991, brąz), „Wielki Minotaur II”(1989, brąz), „Wielka susząca włosy” (1983, brąz), „Wielka krocząca” (1981, brąz), „Kariatyda III” (1998, brąz).

 

 

Fot. Prace R. Hessa - autor T. Wieczorek, Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie

Maria Witkowska - Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie

Zdjęcia (3)

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu ECHOmedia.info z siedzibą w Gryficach jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe