Ruszył konkurs o Polsko-Niemiecką Nagrodę Młodzieży o tematyce lokalnej

  • 26.11.2020, 00:35
  • Polsko-Niemiecka Współpraca Młodzieży
Ruszył konkurs o Polsko-Niemiecką Nagrodę Młodzieży o tematyce lokalnej

Warszawa/Poczdam, 26.11.2020 Polsko-Niemiecka Współpraca Młodzieży (PNWM) zaprasza do udziału w konkursie o Polsko-Niemiecką Nagrodę Młodzieży 2021-2023 pod hasłem „U mnie i u Ciebie. Wymiana młodzieży lokalnie“. Konkurs na najciekawszy projekt polsko-niemieckiego spotkania młodzieży angażujący się w życie miejscowej społeczności jest skierowany do wszelkich organizatorów wymiany – stowarzyszeń, szkół, fundacji, instytucji itp. Zaplanowane na okres od połowy 2021 roku do końca 2022 roku projekty można zgłaszać do 28 lutego 2021 roku. Wartość pierwszej nagrody wynosi 4000 euro dla każdego z partnerów projektu.

Tematyka i forma projektów jest dowolna. Młodzież może zająć się na przykład kulturą, sportem czy sytuacją społeczną w swojej okolicy – wszystkim, co ją interesuje i dzięki czemu chciałaby sprawić, że lokalnym mieszkańcom będzie żyło się lepiej, ciekawiej czy atrakcyjniej. Od nagrania audioprzewodników po polskiej i niemieckiej gminie przez wspólne posiedzenie parlamentów młodzieżowych po międzypokoleniowe wycieczki rowerowe po okolicy – najważniejsze, aby projekty zostały przygotowane i zrealizowane z udziałem młodzieży z Polski i Niemiec – mówi Maria Albers z Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży. Do współpracy uczestnicy mogą zaprosić również lokalne organizacje lub instytucje.

Dlaczego warto wziąć udział w konkursie? Elwira Stawska z Zespołu Szkół Publicznych w Radowie Małym, współorganizatorka polsko-niemieckiego projektu, który znalazł się w finale poprzedniej edycji konkursu 2017-2019, przekonuje: – W projekty wymiany młodzieży angażują się u nas zarówno uczniowie i nauczyciele, jak i rodzice, a także wójt gminy i cała społeczność wiejska. Dzięki spotkaniom z rówieśnikami z Niemiec nasze „dzieciaki” otworzyły się na świat, przełamały bariery językowe i stereotypy, nabrały pewności siebie. Za parę lat to one zaangażują się w życie gminy, staną się radnymi i będą współdecydować o jej losie. Umiejętności, które zdobyły dzięki wymianie, z pewnością im się wtedy przydadzą.

W projektach muszą wziąć udział osoby do 26. roku życia z Polski, Niemiec i ewentualnie trzeciego kraju. Aby zgłosić projekt do konkursu, należy wspólnie z partnerem wysłać szkic projektu poprzez formularz online. Spośród zgłoszeń jury wyłoni finalistów konkursu, którzy m.in. podczas seminarium wprowadzającego będą mieli czas na dopracowanie lub zmodyfikowanie dostarczonych szkiców projektów z pomocą trenerów i ekspertów. Projekt musi obejmować przynajmniej dwa spotkania w okresie od lipca 2021 roku do końca 2022 roku, składające się każdorazowo z przynajmniej czterech dni – jedno po polskiej, drugie po niemieckiej stronie. W przypadku trwania pandemii spotkania mogą odbyć się online. Wszystkie projekty finałowe otrzymają dofinansowanie PNWM. Latem 2023 roku polsko-niemieckie jury wyłoni zwycięzców i odbędzie się seminarium podsumowujące oraz uroczyste wręczenie nagród: 4000 euro dla każdego z partnerów projektu za zajęcie pierwszego miejsca, 3000 euro – drugiego i 2000 euro – trzeciego. Koszty uczestnictwa wszystkich finalistów w tej uroczystości, a także w obu seminariach, ponosi PNWM.

Kto nie ma jeszcze partnera do projektu, może poszukać go czy to za pomocą giełdy kontaktów online Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży czy to na własną rękę. Warto sprawdzić tę możliwość w partnerskiej gminie lub powiecie z Niemiec, jeśli takie istnieją. Partner projektu może także pochodzić z innego, dowolnego miejsca w drugim kraju.

Więcej informacji o konkursie: www.pnwm.org/pnwm/nagroda-mlodziezy/

Filmowa relacja z projektu w Mikuszewie: https://www.youtube.com/watch?v=_nUL6xjwxxA&list=PLJn9hd7Nlh60IfEs6U6c86715By_s-cJW&index=10

Polsko-Niemiecka Współpraca Młodzieży (PNWM) umożliwia spotkania i współpracę młodych Polaków i Niemców. Dofinansowuje i merytorycznie wspiera polsko-niemieckie projekty. Urzędy, organizacje pozarządowe, stowarzyszenia czy też szkoły – każdy, kto z niemieckim partnerem organizuje wymianę młodzieży, może się zwrócić do PNWM o dotację na projekt. PNWM została utworzona 17 czerwca 1991 roku jako organizacja międzynarodowa przez rządy Polski i Niemiec, równocześnie z podpisaniem traktatu dobrosąsiedzkiego. Od początku istnienia organizacji dzięki jej wsparciu odbyło się blisko 80 tysięcy projektów, w których udział wzięło przeszło 3 miliony młodych ludzi. Więcej informacji o PNWM: www.pnwm.org

Polsko-Niemiecka Współpraca Młodzieży

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu ECHOmedia.info z siedzibą w Gryficach jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe