Ekspertyzy i badania piwnicy Pałacu w Trzebiatowie zakończone.

  • 25.11.2020, 09:43
  • Trzebiatowski Ośrodek Kultury
Ekspertyzy i badania piwnicy Pałacu w Trzebiatowie zakończone. Pałac

W Trzebiatowskim Ośrodku Kultury zakończono prace w ramach zadania „Przeprowadzenie ekspertyz i badań w piwnicy Pałacu w Trzebiatowie” dofinansowanego ze środków Województwa Zachodniopomorskiego.

W ramach zadania przeprowadzono ekspertyzy i badania mające na celu rozpoznanie i udokumentowanie pierwotnej formy zabytku - piwnicy, najwcześniejszej siedziby książęcej z pierwszej połowy XIII w. oraz ustalenie zakresu jego kolejnych przekształceń, pozwalających na udostepnienie wnętrza piwnicy na potrzeby wystawowo - kulturalne.

W ramach prowadzonych prac dr Janina Kochanowska opracowała studium historyczne Pałacu w Trzebiatowie, ze szczególnym uwzględnieniem przekształceń skrzydła północnego, zawierającego w piwnicy relikty najwcześniejszej siedziby książęcej z pierwszej połowy XIII wieku. Studium miało na celu zebranie i przedstawienie różnorodnych danych zawartych w opracowaniach m.in. historycznych, archeologicznych i biograficznych nakreślających pełną historię tego cennego zabytku. Mgr Maciej Gibczyński ( specjalista konserwatorstwa) przeprowadził badania architektoniczne, które obejmowały całą dostępną wewnętrzną strukturę piwnicy znajdującej się pod północnym skrzydłem pałacu. Wykonano również punktową odkrywkę zewnętrznej strony ściany fundamentowej i dokonano oceny stanu zachowania ścian piwnic wraz z wnioskami i wytycznymi konserwatorskimi w celu udostepnienia piwnic północnego skrzydła Pałacu. Natomiast mgr inż. arch. Krzysztof Gnat opracował szczegółową inwentaryzację architektoniczno - konserwatorską oraz ocenę techniczną zawilgocenia ścian pomieszczeń piwnicy. Ponadto wykonany został projekt koncepcyjnego ponownego udostępnienia wnętrz piwnic skrzydła północnego Pałacu w Trzebiatowie wraz z koncepcją aranżacji wnętrz wystawowych oraz kosztorysem szacunkowym niezbędnych robót budowlanych i modernizacji technicznych.

 

mg

Trzebiatowski Ośrodek Kultury

Zdjęcia (9)

1. Archiwalne zdjęcie klatki schodowej z 1973 r. pochodzi z dokumentacji Kąsinowski Antoni
2. Zdjęcie Maciej Gibczyński Węzeł W V. Zaokrąglone narożniki cegieł krawędzi sklepienia w rejonie klatki schodowej.
3. Zdjęcie Maciej Gibczyński - Węzeł W VII. Odkrywka fundamentów. Widoczne gotyckie lico I fazy.
4. autor Krzysztof Gnat WIDOK OGÓLNY NA STRONĘ WSCHODNIĄ PIWNICY PAŁACU
5. autor Krzysztof Gnat WIDOK NA ZACHODNIĄ CEGLANĄ ŚCIANĘ PIWNICY Z OKIENKAMI GOTYCKIMI
6. Pałac przed wielkim remontem w latach 1977 – 89., fot. G. Solecki, archiwum NID
7. Pałac po remoncie w roku 2011 z zaznaczonym miejscem po rozebranym skrzydle południowym, fot. J. Kochanowska
8. Pałac od strony kanału Regi. Widoczna różnica elewacji skrzydła wschodniego i północnego, fot. J. Kochanowska

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu ECHOmedia.info z siedzibą w Gryficach jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe