Wegańskie przekąski i napoje, bezpieczniejsze leki przeciwbólowe oraz samoprzylepne kleje silikonowe. Naukowcy z ZUT-u w gronie najzdolniejszych badaczy w Polsce

  • 07.11.2020, 10:03
  • Mateusz Lipka - ZUT Szczecin
Wegańskie przekąski i napoje, bezpieczniejsze leki przeciwbólowe oraz…

Wegańskie przekąski i napoje, bezpieczniejsze leki przeciwbólowe oraz samoprzylepne kleje silikonowe. Naukowcy z ZUT-u w gronie najzdolniejszych badaczy w Polsce

 

 

Zakończyła się XI edycja programu „Lider" – konkursu, który skierowany jest do młodych naukowców na innowacyjny koncept badawczy. Narodowe Centrum Badań i Rozwoju doceniło trzy projekty, które opracowali badacze z dwóch wydziałów Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie.

 

Do konkursu swoje pomysły zgłosiło 254 młodych naukowców z całej Polski. W gronie liderów znalazło się 60 osób, które otrzymały dofinansowanie na łączną kwotę 85 milionów złotych z czego 4,5 mln zł trafi do naukowców z Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie.

 

Czego dotyczą projekty naukowców z ZUT-u?

 

Dr inż. Łukasz Łopusiewicz z Wydziału Nauk o Żywności i Rybactwa ZUT w ramach przyznanego grantu będzie pracował nad rozwojem innowacyjnych bioaktywnych fermentowanych wegańskich produktów spożywczych z wybranych makuchów dostępnych na polskim rynku. Celem projektu jest opracowanie grupy produktów w postaci fermentowanych przekąsek i napojów w typie tzw. "mleka roślinnego" o cechach żywności funkcjonalnej z wybranych makuchów, czyli pozostałości po tłoczeniu nasion oleistych.

 

Do swoich badań wybrałem makuchy z amarantusa, czarnuszki, konopi, lnianki, sezamu, słonecznika oraz wiesiołka. Mój projekt to odpowiedź na rosnące zainteresowanie produktami wegetariańskimi, wegańskimi, bezglutenowymi, bezlaktozowymi oraz bezcukrowymi, które cechują się wysoką zawartością składników bioaktywnych, błonnika oraz zawierających dobroczynną mikroflorę – tłumacz dr Łopusiewicz.

 

Dr inż. Adrian Antosik zbada samoprzylepne kleje silikonowe do zastosowań specjalnych. Innowacyjne kleje zostaną wytworzone na bazie komercyjnych żywic silikonowych.

Nowo opracowane samoprzylepne kleje silikonowe docelowo znalazłyby wiele zastosowań np. w przemyśle ciężkim oraz samochodowym jako taśmy łączące materiały, które pracują w podwyższonych temperaturach, czy w kosmonautyce - jako spoiwo do baterii słonecznych na pokładzie satelitów oraz stacji kosmicznych – tłumaczy dr Adrian Antosik z Wydziału Technologii i Inżynierii Chemicznej ZUT.

 

Dr inż. Paula Ossowicz, która również na co dzień pracuje na Wydziale Technologii Inżynierii Chemicznej ZUT w swoich badaniach skupi się na opracowaniu technologii otrzymywania nowych modyfikacji leków przeciwbólowych o zwiększonej przenikalności przez skórę.

 

Celem projektu „Aminoprofen" są farmaceutyki nowej generacji wytworzone z surowców pochodzenia naturalnego. Otrzymany lek o właściwościach przeciwbólowych, przeciwgorączkowych
i przeciwzapalnych będzie lepiej tolerowany przez pacjenta
– tłumaczy dr Ossowicz.

 

Modyfikacja struktury substancji aktywnej oraz odpowiednie dobranie substancji pomocniczych pozwoli na stworzenie bezpieczniejszych leków w szczególności ze względu na możliwość obniżenia dawki terapeutycznej leku i ograniczeniu działań niepożądanych. Ponadto ceny stosowanych do modyfikacji surowców nie wpłyną znacząco na wzrost kosztów produkcji. Dzięki wymienionym zaletom wyprodukowany lek może stać się przebojem w branży farmaceutycznej.

Mateusz Lipka - ZUT Szczecin

Zdjęcia (3)

Adrian Antosik
Łukasz Łopusiewicz
Paula Ossowicz

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu ECHOmedia.info z siedzibą w Gryficach jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe