Bezpłatne badania w kierunku COVID-19 w Gryficach i Trzebiatowie

  • 04.11.2020, 16:50
  • MEDICAM Gryfice
Bezpłatne badania w kierunku COVID-19 w Gryficach i Trzebiatowie
Gryficki szpital w swoim oficjalnym serwisie opublikował informację o możliwości wykonania darmowych testów na wykrycie COVID-19 w ramach „Zachodniopomorskiego Programu Monitorowania i Prewencji Epidemii Coronawirusa SARS-CoV-2 i Choroby COVID-19”. Program ma na celu identyfikację osób po kontakcie z wirusem SARS CoV-2 wywołującego chorobę COVID-19, oraz weryfikację aktywności tego zakażenia metodą molekularną.

KTO MOŻE WZIĄĆ UDZIAŁ W BADANIU?

  • kobiety w wieku od 18 do 59 lat (decyduje rok urodzenia),
  • mężczyźni w wieku od 18 do 64 lat (decyduje rok urodzenia),

którzy ze względu na wykonywanie codziennych obowiązków zawodowych w kraju i zagranicą oraz związanym z tym przemieszczaniem środkami transportu, czy też przebywaniem w środowisku wielu innych osób, mogły ulec zakażeniu.

JAK I GDZIE WZIĄĆ UDZIAŁ W BADANIU?
Aby wziąć udział w badaniu, wystarczy zgłosić się osobiście – od poniedziałku do piątku w godzinach 11.00-14.00 – do jednego z dwóch punktów pobrań Samodzielnego Publicznego Zespołu Zakładów Opieki Zdrowotnej w Gryficach:

  • w Gryficach – ul. Niechorska 27 (Zakład Diagnostyki Laboratoryjnej SPZZOZ w Gryficach)
  • w Trzebiatowie – ul. Kamieniecka 14A (przy NZOZ Eskulap II)


UWAGA! Nie jest wymagana wcześniejsza rejestracja telefoniczna/osobista!
Zaczynamy od 5 listopada 2020 roku.

CO NALEŻY ZROBIĆ PRZED BADANIEM?
WAŻNE! PROSIMY O WYDRUKOWANIE, WYPEŁNIENIE, PODPISANIE I ZABRANIE ZE SOBĄ DRUKU:

  • KRYTERIA WŁĄCZENIA DO PROJEKTU/ KARTA WYWIADU oraz OŚWIADCZENIE UCZESTNIKA PROJEKTU
  • INFORMACJA DLA PACJENTÓW – INTERPRETACJA WYNIKÓW BADAŃ

dokumenty dostępne są na stronie medicam.pl
W przypadku problemów z wypełnieniem, prosimy o pozostawienie pustych pól – na miejscu pomoże Państwu obsługa laboratorium.
Ankiety będą także dostępne na miejscu, jednak wcześniejsze ich wypełnienie skróci czas oczekiwania, zapobiegnie tworzeniu się kolejek oraz grupowaniu się osób.

A CZYM POLEGA BADANIE?
Program jest realizowany dwustopniowo:
I. BADANIE NA OBECNOŚĆ PRZECIWCIAŁ W KIERUNKU SARS-COV-2 (POBRANIE KRWI)
W pierwszym etapie pobierana jest próbka krwi, celem oznaczenia obecności przeciwciał wczesnych (zwanych IgM) oraz późnych (zwanych IgG) przeciw SARS CoV-2. Badanie to pozwoli na wykrycie kontaktu z koronawirusem, włączając identyfikacje osób zakażonych bezobjawowo lub skąpoobjawowo, które mogły być źródłem infekcji dla innych, oraz badanie przesiewowe osób, które mogły mieć kontakt z zakażonymi SARS-CoV-2.
II. BADANIE WYMAZOWE (U TYCH OSÓB, U KTÓRYCH W PIERWSZYM ETAPIE WYKRYTO PRZECIWCIAŁA)
W przypadku wykrycia obecności przeciwciał - drugim etapem badania (wykonywanym tylko u osób u których wykryto przeciwciała IgM lub IgG) będzie badanie molekularne, bezpośrednio wykrywające materiał genetyczny SARS-CoV-2, polegające na wykonaniu wymazu z nosogardzieli. Badanie to pozwoli zidentyfikować osoby aktywnie zakażone (wynik dodatni), szczególnie w grupie osób zakażonych bezobjawowo lub skąpoobjawowo.

JAK OTRZYMAĆ WYNIK BADANIA?
Wynik w formie papierowej można odebrać drugiego dnia po wykonanym badaniu - od poniedziałku do piątku:

  • w Gryficach – ul. Niechorska 27 (Zakład Diagnostyki Laboratoryjnej SPZZOZ w Gryficach) w godzinach 11:00 – 16:00 lub w Triage (przez całą dobę / codziennie - 24/7),
  • w Trzebiatowie – ul. Kamieniecka 14A (przy NZOZ Eskulap II) w godzinach 11:00 – 14:00.

 

MEDICAM Gryfice

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu ECHOmedia.info z siedzibą w Gryficach jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe