GDK: „BLIŻEJ OPERY” warsztaty edukacyjne dla dzieci

  • 03.11.2020, 12:25
  • Gryficki Dom Kultury
GDK: „BLIŻEJ OPERY” warsztaty edukacyjne dla dzieci

Drogie Dzieci - jeśli nie możecie przyjść do opery, to opera przyjdzie do Was!

Już w najbliższy piątek, 6 listopada o godz. 10,00 w sali widowiskowej Gryfickiego Domu Kultury grupa 60 uczniów ze Szkoły Podstawowej nr 3 w Gryficach będzie miała okazję uczestniczyć w warsztatach edukacyjnych "Bliżej Opery", których organizatorem jest Opera na Zamku w Szczecinie.

Podstawowym celem warsztatów jest ułatwienie dostępu do kultury oraz niwelowanie barier przestrzennych, mentalnych, ekonomicznych i kompetencyjnych poprzez popularyzację dziedzictwa o znaczeniu narodowym oraz poszerzenie dostępu do oferty kulturalnej instytucji charakteryzującej się wysoką wartością edukacyjną i artystyczną. Celem warsztatów wyjazdowych przeprowadzonych poza siedzibą opery, w miejscu zamieszkania uczestników jest zapoznanie odbiorców z operą szczecińską jako jedyną tego typu instytucją kultury w województwie.

Warsztaty mają za zadanie przekazanie dzieciom wiedzy na temat opery jako dziedziny sztuki, a tym samym przybliżenie funkcjonowania i działalności teatru muzycznego oraz popularyzacja instytucji w regionie.

W otoczeniu manekinów z kostiumami, elementów scenografii i barwnych plansz ze zdjęciami ze spektakli uczestnicy warsztatów usiądą i przeniosą się do tajemniczego świata opery. Podczas warsztatów dowiedzą się czym jest opera, co można w niej obejrzeć i kto tu pracuje. Odbędą wirtualny spacer po teatrze. Zajrzą do kabiny realizatorów, pracowni krawieckiej i w kulisy. Zasiądą na widowni, wejdą na scenę i do orkiestronu. Dowiedzą się czym są sztankiety, ile waży kurtyna oraz kim jest inspicjent. Zobaczą jak powstaje scenografia i kostiumy do spektakli. Podpatrzą ćwiczących tancerzy, muzyków, śpiewaków i chórzystów. Przejdą się po eleganckim foyer oraz zejdą do podziemi opery, gdzie kryją się zamkowe fundamenty. Odkryją wiele tajemnic i ciekawostek. Będą także świadkami montażu scenografii i charakteryzacji postaci. Usłyszą śpiew operowy oraz poznają rodzaje głosów. Po projekcji spotkają się z zaproszonym gościem – artystą, który opowie o swojej pracy i odpowie na pytania. Wspólnie podsumują zdobytą wiedzę zebraną w kolorowym folderze z krzyżówką i pojęciami na temat opery.

Organizatorem warsztatów jest Opera na Zamku w Szczecinie.

Warsztaty dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Ponadto informujemy, że warsztaty będą się odbywały przy zachowaniu wszelkich środków ostrożności oraz zgodnie z wytycznymi dotyczącymi przestrzegania reżimu sanitarnego.

Gryficki Dom Kultury

Zdjęcia (1)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu ECHOmedia.info z siedzibą w Gryficach jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe