Polska 2050 w Zachodniopomorskim działa aktywnie mimo pandemii

  • 25.10.2020, 13:26
  • Biuro wojewódzkie Polska 2050 w Szczecinie
Polska 2050 w Zachodniopomorskim działa aktywnie mimo pandemii Dbamy o środowisko naturalne...
Wolontariusze stowarzyszenia Polska 2050 starają się działać na tyle, na ile jest to możliwe w obliczu kryzysu związanego z rozwojem pandemii wirusa SARS-Cov-2.

2050 maseczek

Od weekendu trwa akcja 2050 maseczek, w ramach której wolontariusze ruchu pojawiają się na ulicach miast i miasteczek i rozdają maseczki tym, którzy ich nie mają. Akcję zainicjował w sobotę lider ruchu Szymon Hołownia wraz z Hanną Gill-Piątek, posłanką reprezentującą stowarzyszenie Polska 2050. Wolontariusze pojawili się także na szczecińskich ulicach.

„Nie było negatywnych reakcji. Niektórzy tłumaczyli się, że zapomnieli, inni, że nie wiedzieli, że trzeba. Byli też tacy, którzy brali dla znajomych lub członków rodziny.” – wyjaśniała Ewa Piasecka, jedna z uczestniczek akcji w Szczecinie.

Przez dwa dni tylko w stolicy województwa zachodniopomorskiego rozdano ponad 30 maseczek. Można powiedzieć, że to nie dużo, jednak zważywszy na fakt, że to nasz obowiązek, to jednak wydaje się, że to i tak sporo. Dlatego akcja będzie kontynuowana także w nadchodzący weekend.

 

Dbamy o środowisko naturalne

Polska 2050 jest rozpoznawalna ze względu na swoje akcje związane z ochroną środowiska naturalnego. W ubiegłą sobotę wolontariusze sprzątali okolice Miedwia. W akcji uczestniczyło kilkanaście osób, w tym także turyści z Hiszpanii – Laia i Pablo, których w Polsce zatrzymała awaria campera podczas podróży do Skandynawii.

W tym tygodniu od czwartku ekipa w Policach rozpoczęła akcję sprzątania liści kasztanowca, aby zatrzymać rozprzestrzenianie się szrotówka – szkodnika drzew. W piątkowe popołudnie wolontariusze Polska 2050 ze Szczecinka i okolic będą sprzątać wzgórze Marientron.

„Ze względu na czerwoną strefę na koniec akcji nie będzie żadnego poczęstunku dla uczestników, ale liczymy, że dobra pogoda przyciągnie nie tylko naszych sympatyków i wspólnie, zachowując dystans społeczny, damy radę posprzątać sporą część terenu.” – stwierdził Szymon Lis, jeden z lokalnych wolontariuszy.

 

Działania społeczne

Od wprowadzenia strefy żółtej na terenie całego kraju, Polska 2050 odnowiła wiosenną akcję – ekipa z sąsiedztwa. Inicjatywa polega na tym, że wolontariusze, którzy mogą pomóc np. zrobić zakupy, gdy ktoś boi się wyjść z domu ze względu na pandemię, wywieszają ogłoszenie z numerem telefonu w swojej dzielnicy, czy na tablicy ogłoszeniowej w bloku.

„Wiosną z takiej pomocy skorzystało kilkadziesiąt osób. Liczymy, że jesienią zdołamy pomóc nie mniejszej liczbie.” – uważa liderka zachodniopomorska Polska 2050, Agnieszka Kosińska.

W najbliższych dniach, pojedynczy wolontariusze będą też realizować w swoich miejscach zamieszkania akcję sprzątania grobów, które wiemy, że nikt ich nie odwiedzi z uwagi na pandemię. Wiele osób każdego roku przy okazji Wszystkich Świętych odwiedza kilka cmentarzy. Nie wiadomo, jak sytuacja będzie wyglądała w tym roku.

„Nasi wolontariusze będą pomagali sprzątnąć groby i zapalić symboliczne znicze na tych grobach, gdzie będziemy wiedzieć, że nikt tym razem nie dotrze z uwagi na obostrzenia czy nawet na skutek własnej decyzji.” – wyjaśnił założenia tej inicjatywy Przemysław Łonyszyn, koordynator ds. mediów lokalnych.

 

Spotkania online

Tradycyjne spotkania sympatyków ruchu Polska 2050 w szczecińskim biurze z uwagi na pandemię zostały zawieszone. Odbywają się za to spotkania online, na fanpage’u Polska 2050 Zachodniopomorskie. Już w najbliższy wtorek od godziny 17.00 odbędzie się wykład z dyskusją pod tytułem „Studia zagranicą”, który poprowadzi Edyta Dąbkowska – na co dzień pracująca w Szczecinie absolwentka jednej z londyńskich uczelni.

„Do uczestnictwa w wykładzie zapraszamy każdego, także osoby niezwiązane z ruchem. Chodzi o to, aby w jakikolwiek sposób pomagać nastolatkom podejmować ważne życiowe decyzje, gdy pandemia i związane z nią regulacje lub ich brak nie ułatwiają im tego.” – wyjaśnił główny organizator wtorkowych spotkań, Aleksander Cywiński.

 

 

Biuro wojewódzkie Polska 2050 w Szczecinie

Zdjęcia (2)

2050 maseczek

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu ECHOmedia.info z siedzibą w Gryficach jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe